بی شک گلها در طبیعت جایگاه ویژه ای دارند. به ندرت کسی پیدا می‌‌شود که به گل ها علاقه مند نباشد.در این مطلب فهرستی از گران قیمت ترین گل های جهان ذکر شده است.

 

گل ملکه شب

گل ملکه شب عمر کوتاهی دارد و فقط یک بار در سال گل می‌دهد. این گل زودرنج فقط شب‌ها شکوفه دارد و قبل از طلوع صبح برگ‌هایش پژمرده می‌شوند. چیدن این گل بدون آسیب‌رساندن به آن شدنی نیست؛ بنابراین فروش آن به‌شکل شاخه‌شاخه عملا غیرممکن است. به نظر می‌رسد که این ملکه پرناز و ادا گران‌ترین گل دنیاست؛ چون آن‌قدر ارزش دارد که نمی‌توان برای آن قیمت گذاشت.

رُز ژولیِت

رز ژولیت نخستین بار در سال ۲۰۰۶ در نمایشگاه گلی در شهر چِلسی انگلستان رونمایی شد. زیبایی و قیمت این گل در دنیا بسیار معروف است. در میان گل‌های پرورشی، ژولیت زیبایی فوق‌العاده‌ای دارد. به آن لقب «گل ۳میلیون پوندی» داده‌اند؛ یعنی تقریبا ۱۵/۸میلیون دلار است.

ارکیده شن‌ژن نونگکه

این گل زیبا حاصل زحمت دانشمندانی در آزمایشگاه شرکت شن‌ژن نونگکه است. محققان کشاورزی چینی ارکیده شن‌ژن نونگکه را عمل آورده‌اند. این کار هشت سال طول کشید. در سال ۲۰۰۵، ارکیده شن‌ژن را به قیمت ۱/۶۸ میلیون یوآن در یک حراج فروخته‌اند. تصورکردنی نیست که این گل زیبا حدود ۲۰۲هزار دلار قیمت داشته باشد.

ارکیده طلایی

ارکیده طلایی کینابالو هم بسیار زیباست و هم نادر؛ برای همین در دسته گران ترین گل های دنیا قرار می‌گیرد. این گل فقط در پارک ملی کینابالو در کشور مالزی یافت می‌شود. درواقع این ارکیده نوعی ارکیده با برگ‌هایی بزرگ و شفاف است. گفته می‌شود که در بازار سیاه، دسته‌ای از این گل به قیمت ۵هزار دلار خریدوفروش می‌شود.

گل زعفران

گل زعفران زیبا و رؤیایی هم از گران ترین گل های دنیا به شمار می‌رود. برگ‌های بنفش و ظریف آن، بخشی زرد را در آغوش کشیده‌اند. ترکیب این دو رنگ، فوق‌العاده به نظر می‌رسد. این گل بیشتر به‌عنوان ادویه‌ای معروف استفاده می‌شود که این موضوع برای ما ایرانی‌ها کاملا واضح است؛ اما ظاهرا در نقاطی از دنیا از آن به‌عنوان دسته‌گل هم استفاده می‌شود و خیلی هم گران است. ۱۰ عدد از غنچه‌های این گل حدود ۶ دلار می‌شود. ۴۰۰ گرم از گل زعفران را باید به قیمت ۱۵۰۰ دلار بخرید.

لاله‌های هلندی

هر دسته از بعضی انواع لاله هلندی را باید بیش از ۹ دلار بخرید. در هر دسته گل لاله معمولا ۸ تا ۱۶ شاخه یا شاید هم بیشتر وجود دارد. در دوره‌ای از تاریخ در حدود قرن هفدهم، این دسته‌گل‌ها نزدیک به ۵هزار و ۷۰۰ دلار به فروش می‌رسیدند. این دوره به دوره جنون گل لاله (tulip mania) یا حباب اقتصادی گل لاله معروف است. ارزش این لاله‌ها گاهی از طلا هم بیشتر است.

گلوریوسا

گلوریوسا یا شعله زنبق فقط در آسیا و آفریقای جنوبی می‌روید. این نوع گل هم خیلی خاص و منحصربه‌فرد است و هم بسیار گران. هر شاخه از گل‌ پرزرق‌وبرق گلوریوسا با گلبرگ‌های منعطفی که رنگشان از سمت نوک برگ‌ها به داخل و مرکز آن متفاوت است، حدود ۵ تا ۱۰ دلار قیمت دارد.

ادریسی

زادگاه ادریسی هم آمریکا و نواحی جنوبی و شرقی آسیاست. رنگ شکوفه‌های این گل تنوع زیادی دارد. البته بیشتر شکوفه‌های ادریسی سفیدند؛ اما در میان آنها آبی، صورتی، بنفش کم‌رنگ و پررنگ هم دیده می‌شود. هر شاخه ادریسی در آمریکا رقمی معادل ۲ تا ۷ دلار دارد.

موگه

رنگ سفید، بوی شیرین و شکل مینیاتوری‌اش باعث می‌شود تا در دسته زیباترین گل‌های دنیا و البته گران‌ترین‌ها قرار بگیرد. موگه در آب‌وهوای سرد و خنک نیمکره شمالی زمین در آسیا و اروپا می‌روید. اگر در خارج از کشور، یک دسته از آن را بخرید، قیمتی معادل تقریبی ۱۴۳ دلار خواهد داشت. این را هم بدانید که موگه به‌شدت سمی است و گلی متعلق به نواحی جنگلی به شمار می‌رود.

لیسیانتوس

این گل زیبا که یکی از گران ترین گل های دنیا هم هست، سالانه می‌روید؛ یعنی سالی یک ‌بار می‌توانید شاهد گل‌دادن آن باشید.
محل رویش لیسیانتوس نواحی جنوبی آمریکا، مکزیک، کارائیب و بخش‌های شمالیِ جنوب آمریکاست. طیف رنگ بنفشی که با سفید در این گل‌ها ترکیب می‌شود، بسیار متنوع است: بنفش تیره یا روشن، یاسی و صورتی کم‌رنگ. هر دسته از این گل‌ها در آمریکا معادل ۳۵ دلار است.