در حالی که هنوز راه موثری برای مواجهه با شیوع گسترده ویروس کرونا (COVID-19) یافت نشده است، کارشناسان می‌گویند بهترین روش جلوگیری از انتقال این ویروس رعایت بهداشت فردی و دست نزدن به دهان، بینی و چشم است. در این مطلب در مورد راهی که در ابتدای امر ساده به نظر می‌رسد اما کمتر کسی بتواند در مقابل وسوسه دست زدن به صورتش مقاومت کند، صحبت خواهیم کرد.

طبق پژوهشی که در دانشگاه نیو ساوت‌ ولز در استرالیا انجام شده است، نشان می‌دهد افراد به طور متوسط ۲۳ بار در ساعت، صورتشان را لمس می‌کنند.

کوین چاپمن، روانشناس و رئیس مرکز اختلالات مربوط اضطراب رفتاری می‌گوید: میل دست زدن به صورت یک عادت طبیعی انسانی است. ما برای پی بردن به احساسات بقیه به صورت آن‌ها نگاه می‌کنیم. درنتیجه لمس صورت ممکن است به حساسیت غریزی ما در توجه به این بخش از بدن نیز بازگردد.

اداره بهداشت آمریکا توصیه کرده از دست زدن به دهان، بینی و چشم خود خودداری کنید. مشکل اصلی در خودداری از انجام این عمل است. در واقع که اگر به خودتان بگویید دست به صورتم نمی‌زنم، بیشتر احتمال دارد تا به آن دست بزنید. به جای برخورد چکشی و قاطع، بهتر است روشی منعطف را امتحان کنیم.برخی از روش هایی که می توان به آن اشاره داشت:

برای مثال بگوییم: «امروز بیشتر مراقب هستم که به صورتم دست نزنم.»

با تنظیم یک یادآور روی موبایل، پیغام هشداری برایمان بفرستد.

دست‌ها را از طریق بازی با «توپ استرس» مشغول کنید.

می‌توانید انگشتان را به هم قلاب کرد تا نتوانیم آن‌ها را به صورتمان بزنیم.

این روش‌ها می‌تواند ما را کمک کند تا جلوی شیوع بیشتر ویروس کرونا (COVID-19) را در جامعه بگیریم. ویروسی که تا کنون بیش از ۹۸ هزار تن را مبتلا کرده و دستکم ۳۳۰۰ نفر را به کام مرگ کشانده است.