آلبوم‌های مختلفی از خواننده‌های پاپ، کلاسیک و سبک‌های دیگر موسیقی منتشر شد که برخی از آن‌ها بی سر‌و‌صدا راه خودشان را رفتند و برخی دیگربه دلایلی با واکنش‌های فراوانی رو‌به‌رو شدند. امروز مروری بر آلبوم‌های منتشر شده سال گذشته داشتیم. هرچند ممکن است آلبوم‌های دیگری هم در دسته بندی ما قرار بگیرند، اما سعی کردیم در این نوشتار به سراغ «ترین»‌ها برویم.

پرحاشیه‌ترین

«بی‌نام»؛ محسن چاوشی


بعید است نام محسن چاوشی بیاید و خبری از حاشیه نباشد. اوایل امسال قرار بود دهمین آلبوم این خواننده، با نام «قمارباز» منتشر شود، اما چنین نشد. نام آلبوم و همچنین برخی اشعار آن که برگرفته از آثار مولانا، سعدی، وحشی بافقی و فصیح‌الزمان شیرازی بود، برای مجوز به مشکل خورد و وعده چاوشی برای انتشار آلبوم در زمان مقرر، محقق نشد. تاریخ بعدی انتشار آلبوم هم به دلیل آماده نبودن نسخه‌های فیزیکی آن، به زمان دیگری موکول و سرانجام این آلبوم، دی ماه امسال منتشر شد. هرچند بعد از انتشار آن مشخص شد تغییرات زیادی در ابیات مورد استفاده اتفاق نیفتاده است. «قمارباز» که قبل از انتشار توسط چاوشی به «بی‌نام» تغییر نام داد، هم‌اکنون در رده پرفروش‌ترین آلبوم‌های سال نیز قرار دارد.

خاص‌ترین

«افسانه چشم‌هایت»؛ همایون شجریان و علیرضا قربانی


از سال ۹۳ که خبر همکاری همایون شجریان و علیرضا قربانی در قالب یک آلبوم مشترک به آهنگ سازی مهیار علیزاده منتشر شد، خیلی‌ها چشم به راه این آلبوم بودند. بالاخره نوزدهم آبان امسال، این انتظار به سرآمد و آلبوم منتشر شد. واکنش‌ها به «افسانه چشم هایت» که اولین آلبوم مشترک بین دو خواننده کلاسیک، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می‌شد، متفاوت بود، اما آن چه از این واکنش‌ها برمی‌آمد، نشان می‌داد که توقع‌ها را برآورده نکرده است. البته قطعه «افسوس» که در مشخصات آلبوم، از هوشنگ ابتهاج به عنوان شاعر آن یاد شده بود نیز، حاشیه‌هایی به همراه داشت. بعد از انتشار آلبوم، یلدا ابتهاج در صفحه شخصی خود نوشت این شعر جعلی و بهتر است برای استفاده از اشعار ابتهاج، به سراغ کتاب‌های او رفت.

لاکچری‌ترین

«نام من عشق است»؛ فرهاد مدیری


صدای مهران مدیری را روی بیشتر آثاری که خودش کارگردانی یا اجرا کرده است، شنیده‌ایم. پسر او، فرهاد مدیری نیز امسال با انتشار آلبوم «نام من عشق است»، به طور رسمی وارد مارکت موسیقی شد. او گفت می‌خواهد مستقل از اعتبار هنری پدرش باشد و نام «فرواگ» را برای فعالیت‌های موسیقی خود انتخاب کرد؛ اما کمتر هنرمندی در کشور ما توانسته از زیر سایه نام پدرش بیرون بیاید. به هر حال، این آلبوم از این جهت سوال‌برانگیز شد که با قیمت ۲۰ هزار تومان برای نسخه الکترونیکی و ۲۵ هزار تومان برای نسخه فیزیکی، در دسترس قرار گرفت و تنها شامل بازخوانی ۹ قطعه فولکلور بود! مراسم رونمایی این آلبوم نیز متفاوت از دیگر آلبوم‌ها در یک گالری با حضور ستاره‌های سینما و البته مهران مدیری برگزار شد.

غیرمعمولی‌ترین

«فرشته زمینی»؛ حامد هاکان


هر خواننده‌ای آثار ناتمامی دارد که گاه در پستو می‌ماند و گاه بنا به صلاحدید خانواده‌اش منتشر می‌شوند. زنده‌یاد مرتضی پاشایی جزو خواننده‌هایی بود که چندین قطعه ناتمام او بعد از مرگ تکمیل و منتشر شد. انتشار آلبوم بعد از مرگ پدیده عجیبی است که در سال جاری با آن مواجه بودیم. مرداد امسال آلبوم ۱۰ قطعه‌ای حامد ذاکری معروف به «حامد هاکان» به نام «فرشته زمینی» منتشر شد.

این در حالی بود که این خواننده مهر ماه سال ۹۶ بر اثر ایست قلبی درگذشت و مجوز آلبوم او یک سال بعد از درگذشتش صادر شد که اتفاقی معمول در روند صدور مجوز نیست. وی سال‌های زیادی مشغول فعالیت در دنیای موسیقی بود، اما در سال ۹۳ به صورت یک خواننده رسمی شناخته شد. هاکان طی سال‌های فعالیتش با محسن چاوشی و محسن یگانه همکاری داشت.