نوموفوبیا چیست؟

نوموفوبیا( به انگلیسی:Nomophobia، که مخفف no- mobile- phone phobia است) مبتلایان به این نوع فوبیا( ترس) افرادی هستند که در صورت دور بودن از تلفن همراه خود دچار استرس زیادی می شوند؛ این افراد تلفن همراه را تنها وسیله ای برای برقراری ارتباط نمی دانند، بلکه آنرا وسیله ای برای ادامه زندگی تلقی می کنند.

 

علائم نوموفوبیا

 

– تپش قلب

– استرس( عامل بروز بیماری های مختلف روانی و جسمی)

– تعریق زیاد

– درد در قفسه سینه

– پرخاشگری

 

آیا ابتلا به نوموفوبیا هستم؟

آیا تلاش شما برای جست وجوی اخبار و دنبال کردن شبکه های اجتماعی سبب می شود، دیر بخواب بروید؟ آیا ترجیح می دهید مکالمات دوستان خود را در پایان روز ادامه دهید یا پیام های کاری خویش را در اواخر شب چک کنید؟

 

چنانچه اعلان های تلفن را در طول شب روشن نگه می دارید تا مطمئن شوید چیزی را از دست نداده اید، یا تلفن خود را همیشه در کف دست خود قرار می دهید، امکان دارد به داشتن نوموفوبیا شک کنید. محققات در سال ۲۰۱۰ پرسشنامه ای کوتاه و اختصاص را طراحی نموده اند که میتواند شما را در بررسی این مسئله یاری کند. اگر اکثر پاسخ های شما به این گزاره های مثبت است، شما احتمالا دچار نوموفوبیا هستید.

 

– بدون دسترسی مداوم به اطلاعات از طریق تلفن هوشمند احساس ناراحتی می کنم.

 

– عدم توانایی دریافت اخبار از طریق تلفن هوشمند سبب عصبی شدن من می شود.

 

– تمام شدن شارژ باتری تلفن هوشمند سبب ترس من می شود.

 

– چنانچه در محیطی قرار بگیرم که سبب قطع شبکه اینترنت تلفن همراه من شود، دایماً در حال چک کردن گوشی برای پیدا کردن سیگنال هستم.

 

– اگر تلفن هوشمند خود را همراه نداشتم، عصبی می شدم، زیرا از هویت آنلاین خود جداشده ام.

 

روش درمان نوموفوبیا

روان درمانی

 

حساسیت زدایی

 

در این شیوه شرایطی برای فرد فراهم می شود که اشخاص به مرور وابستگی خود را نسبت به فضای تکنولوژی کاهش می دهند. این شیوه ابتدا به صورت تصویرسازی ذهنی اجرا میشود آنگاه عملی می شود به طوری که به مرور تلفن همراه را از دسترس خود دور نموده و به جای آن به انجام فعالیت های مورد علاقه خود روی می آورد.

اعتیاد به ابزارآلات تکنولوژی میتواند برای انسان خطرات جدّی در پی داشته باشد بگونه ایکه با پیدایش کوچکترین مشکل به دامان این ابزار و تکنولوژی ها پناه برده و به جای پی گرفتن راه مقابله با آن، دچار اسیب های جدّی دیگری هم می شوند.

ما معتقدیم که در عصر تکنولوژی این فرآیند از این جهت فاجعه قلمداد می شود که همدردی، هم نوایی و اخلاق ارزشی را که از خصوصیت های مهم انسانی است، خدشه دار می سازد و هر انسانی را در چنبره خود و تکنولوژی محصور می کند. ازاین رو جامعه انسانی با لبخندهای تصادفی، احساس همدردی، همنوایی، احساس محبّت و درک متقابل غریبه می ماند و در تصور دوری از یار بی زبانی مانند تلفن همراه، دچار از خود باختگی و اضطراب می شود.

افرادی که از طریق شبکه های مجازی، خانواده های مجازی تشکیل میدهند هم در صورت گم کردن یا خاموش شدن تلفن همراه دچار این فوبیا می شوند. شاید اگر در دورانی زندگی می کردیم که خانواده ها، دورهمی ها و مهمانی های صمیمانه ای با اقوام و اشنایان برپا می کردند تا این حد تلفن همراه از اهمیت و ارزش برخوردار نبود.