استفاده روزانه از کفش موجب کهنه و فرسوده شدن آن می‌شود. با خرید کفش نگهداری آن ضروری است تا عمرآن بیشتر شود و از همه مهم‌تر از پاها که قلب دوم شماست به خوبی مراقبت کند. در این مطلب مجله دلتا نکاتی را بررسی می‌کنیم که با توجه به آن‌ها، عمر کفش بیشتر می‌شود.

به کیفیت کفش توجه کنید

کفش‌هایی که جنس نامرغوب دارند خیلی زود خراب می‌شوند. دوخت نامناسب نیز می‌تواند خراب شدن زود هنگام کفش را درپی داشته باشد؛ پس هنگام خرید کفش ابتدا باید به جنس و همچنین نوع دوخت کفش دقت کنید.

کفش اندازه و مناسب بخرید

کفش بزرگتر و یا کوچکتر از پا نخرید و در انتخاب اندازه کفش دقت کنید؛ زیرا اگر کفش متناسب با سایز پای شما نباشد، عمرش کاهش می‌یابد.


پاشنه پلاستیکی تهیه کنید

اگر زیاد راه می‌روید و یا روی پا می‌ایستید، پاشنه اولین قسمت از کفش است که از بین می‌رود . زمان خرید کفش یک جفت ته پاشنه پلاستیکی تهیه و در صورت فرسوده شدن و ظاهر شدن میخ پاشنه، آن را جایگزین پاشنه قدیمی کنید تا کفش دوام بیشتری داشته باشد.

لایه نازکی به تخت کفش بچسبانید

راه رفتن زیاد، سبب کم شدن عمر کفش می‌شود؛ بنابراین برای افزایش عمر کفش خود، لایه نازکی از کائوچو به تخت کفش بچسبانید تا از جذب آب و لیز خوردن کفش نیز جلوگیری شود.

لکه‌های کفش را تمیز کنید

برای پاک کردن لکه‌های کفش، از دستمال نرم یا برس واکس استفاده کنید و لکه های روی کفش‌ را بلافاصله پاک کنید. لکه‌های نمکی به کفش‌های چرمی آسیب می‌رساند؛ بنابراین با پارچه‌ای که کمی نم دارد آن‌ها را تمیز کنید و یا برای از بین بردن لکه‌ها، یک پارچه پنبه‌ای را داخل ترکیب سرکه و آب کنید و روی سطح کفش بکشید تا زمانی که لکه محو شده و بگذارید کفش خشک شود. تمیز کردن بلافاصله لکه های کفش به افزایش عمر آن کمک می‌کند.

کفش را در دمای اتاق نگهداری کنید

قرار دادن کفش‌های چرم در هوای گرم باعث جمع شدن آن‌ها می‌شود؛ پس کفش‌ها را در کمدی با دمای اتاق نگهداری کنید. هیچ‌گاه کفش نم‌دار را در جعبه قرار ندهید؛ زیرا باعث رشد باکتری و کپک در کفش شده و بوی نامطبوع ایجاد می‌کند.

کفش اسپرت خود را بشویید

کفش‌های اسپرت خود را هر چند وقت یک بار بشویید تا بو نگیرند. شستن کفش به افزایش عمر آن کمک می‌کند و باعث می‌شود تا کفش شما حالت نو به خود بگیرد.

کفش‌های خود را با فاصله در جاکفشی بگذارید

برای محافظت از کفش‌ها، آن‌ها را در جاکفشی و با رعایت فاصله از یکدیگر قرار دهید. توجه کنید که کفش‌های چرم را کنار ورنی‌ها قرار ندهید؛ زیرا باعث رنگ دادن آن‌ها به هم می‌شود.