محققان چینی با کمک فناوری نانو و استفاده از مواد غیرارگانیک، موفق به تولید نوعی کاغذ شده اند که می گویند در برابر آتش مقاوم است.

ایده ساخت چنین کاغذی بر اساس گزارش روز جمعه تارنمای چاینا ارگ آتش سوزی بزرگ ژانویه سال ۲۰۱۵ کتابخانه روسیه بود.
در این آتش سوزی که در بزرگترین کتابخانه دانشگاهی روسیه رخ داد باعث شد تا دستکم یک میلیون نسخه کتاب در آتش به خاکستر تبدیل شود و ابعاد این حادثه آنقدر بزرگ بود که از آن با عنوان «چرنوبیل فرهنگی» یاد می شود.
این موضوع باعث شد تا محققان موسسه سرامیک شانگهای وابسته به آکادمی علوم چین که از قبل در فکر ساخت چنین کاغذی بودند در کار خود جدیت بیشتری به خرج دهند و در نهایت کاغذی را تولید کنند که گفته می شود در برابر آتش مقاومت خوبی دارد.
آنها بر این باورند که اسناد و مدارک تاریخی و کهن، فرهنگ بشریت را در گذشته و آینده نمایندگی می کند و باید از آنها به خوبی محافظت کرد.
سرمایه گذاری برای این تحقق را آکادمی علوم چین انجام داده است و هدف اصلی آن جلوگیری از نابودی اسناد قدیمی مرتبط با فرهنگ بشر بوده است.
محققانی که در این کار شرکت داشته اند، گفته اند با ترکیبی از مواد موجود و جدید و همچنین بالا بردن مقاومت کاغذ موفق شده اند آن را در برابر آتش مقاوم کنند.
گفته می شود در این روش، نانو ذرات آنتی باکتریال بر روی سطحی از نانوسیم های هیدروکسی آپاتیت قرار گرفته است.
گزارش می افزاید: نانوسیم هیدروکسی آپاتیت که به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار گرفتند در روش گرمایی تولید و از یک فرآیند مبتنی بر الکل برای استخراج استفاده شده تا نانوسیم‌ها از محلول فسفات جداسازی شوند.
به گفته کارشناسان چینی، برخی از مواد بکار رفته در این کاغذ غیرارگانیک است و در برابر آب نیز مقاومت نشان می دهد و کاغذ را ضد آب و ضد آتش می کند.
گزارش حاکی است، اصولا کاغذها از فیبرهای گیاهی تهیه می شود اما دانشمندان چین چون آن را در برابر آب و آتش مقاوم ندیده اند، از موادی برای هیدرو اکسید کردن کاغذ استفاده کرده اند.
چاینا ارگ به نقل از محققان موسسه سرامیک شانگهای می نویسد: به مقاوم بودن کاغذ در برابر آتش به طور اتفاقی در فرایند هیدرواکسید کردن رشته ها و سیم های نانو پی برده شد و سپس متوجه شده اند این کار میزان خسارات به جنگل ها، درختان و محیط زیست را نیز به شکل قابل توجهی کاهش می دهد.
نتایج بررسی های آکادمی علوم چین نشان می دهد که این کاغذ استحکام زیادی داشته و می توان آن را تا سایز «A 4» تولید و هر تصویری را به کمک پرینتر رنگی روی آن چاپ کرد.
پروفسور «ژو یینگجی» مححق این پروژه می گوید: یکی از مهمترین ویژگی های این کاغذ خواص ضد باکتریایی آن بوده که در بیمارستان ها و مصارف پزشکی بسیار مفید و پرکاربرد است؛ همچنین باتوجه به ضد آتش بودن و استحکام بالای کاغذ در حفظ اسناد مهم و ارزشمند می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی همچنین یادآور شد که از این روش علاوه بر تولید کاغذ ضدآتش، می‌توان برای مهندسی بافت استخوان، رهاسازی دارو، جذب آلودگی‌های آلی و یون‌های فلزی نیز استفاده کرد..