رنگ در دکوراسیون داخلی

زیبایی فضای اطرافتان به طرز شگفت ‌انگیزی به رنگ‌ ها بستگی دارد.
شاید فکر کنید که اجزای مختلف دکوراسیون، مثل کاغذ دیواری، پرده یا قفسه ‌های زیبا و مجلل هستند که خانه‌ تان را زیبا و دلگشا می ‌کنند؛ اما این ‌طور نیست.
اگر به مطالعات و پژوهش‌ های علمی اطمینان دارید، باید بدانید که آنچه شما را جذب دکوراسیون می ‌کند «رنگ» است. انتخابِ رنگ مناسب، یکی از جنبه‌ های مهم دکوراسیون داخلی است.
رنگ‌ ها تاثیر شگرفی بر محیط و روحیۀ اشخاص حاضر در آن دارند.  از این اثرگذاری به نفع خودتان استفاده کنید.

حتی اگر می‌ خواهید طراحی دکوراسیون منزتان خود را به متخصص این کار بسپارید، بهتر است خودتان هم دانشی در مورد رنگ‌ ها و تاثیرشان داشته باشید.

نکاتی مهم برای انتخاب رنگ مناسب در هر قسمت خانه

 

رنگ آشپزخانه

زرد: رنگی خوب برای آشپزخانه و شادی آور است، و به روش خوبی به افراد انرژی می دهد و می تواند به افزایش سوخت و ساز کمک کند. وقتی به زرد فکر می کنید، نور گرم خورشید و شادی برایتان یاد آور می شود .

سبز : رنگی محبوب برای اغذیه فروشی و کافه ها است، بنابراین منطقی است که از آن در آشپزخانه تان نیز استفاده کنید. همانطور که در بالا اشاره شد، این رنگ طبیعت است و می تواند باعث شود احساس آرامش، استراحت و به طور طبیعی انرژی داشته باشید. پیشنهاد می کنیم که از سبز لیمویی یا سبز نخود استفاده نکنید .

خاکستری : از آنجایی که رنگی گرم است، نه یک رنگ خاکستری سرد، انتخاب عالی است، زیرا ساده است و به هر رنگ دیگری می آید. اگر آشپزخانه تان را خاکستری رنگ می کنید، حتما آن را با رنگ های گرم دیگری برجسته کنید.

رنگ اتاق نشیمن

بنفش کمرنگ : یک سایه زیبا و ملایم از بنفش است به همین دلیل برای اتاق نشیمن بسیار مناسب است. در حالی که بنفش تیره تر بیشتر محرک است . بنفش کم رنگ و یاسی تفکر و آرامش را بالا می برد سعی کنید چند وسیله با بنفش تیره تر اضافه کنید، مانند نقاشی ها، کوسن .

سبز :سبز نیز می تواند در اتاق نشیمن به خوبی به کار آید، به شرطی که آن یک رنگ سبز تیره با وسایل روشن تر دیگر مانند پرده همراه باشد.

آبی : این رنگ آرام بخش و خنک است، بسیار شبیه آسمان در روز زیبای بهاری و یا اقیانوس منجمد. به دلیل تمایل خود برای ترویج محیط سردتر، برخلاف هوای گرم جو، انتخاب یک رنگ آبی کمرنگ و یا آبی تیره تر مناسب است.

رنگ پذیرایی

قرمز : قرمز اشتها را تحریک می کند (رستوران ها ، فست فودها را ببینید)، به همین دلیل برای قسمت غذا خوری مناسب است. قرمز می تواند هیجان را تحریک کند و انرژی زا باشد، بنابراین رنگ قرمز خوبی انتخاب کنید. همانند بسیاری از رنگ های برجسته و پررنگ، از وسایل روشن تر مثل، صندلی ها، گل ها، نقاشی ها و …استفاده کنید.

نارنجی :نارنجی رنگی دیگر است که اشتها را تحریک می کند و بنابراین برای اتاق غذاخوری مناسب است. احساس گرما، طراوت و تازگی را بالا می برد.

رنگ اتاق خواب

سبز : می تواند انتخاب خوبی برای اتاق خواب باشد و بسته به سلیقه فردی می توانید آن را تیره تر، روشن تر کنید. نوجوان ممکن است نیاز به انرژی سبز لیمویی داشته باشد در حالی که فرد بالغ ممکن است یک رنگ آرامش بخش و متوازن به رنگ سبز جنگل را ترجیح دهد.

آبی : یکی از محبوب ترین رنگ های اتاق خواب است، زیرا آرامش بخش و بیانگر اعتماد و قدرت است .

حمام

سفید : نشانه روشنی، پاکی و تمیزی است و بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی می باشد.
اگر بخواهیم یک لیست از بهترین و مناسب ترین رنگ برای حمام تهیه کنیم، رنگ سفید در صدر قرار می گیرد.

سرویس بهداشتی

ترکیب آبی و سفید : احساس خوب آرامش و تمیزی را در کنار هم ایجاد می کند و از این رو می تواند رنگ مناسب سرویس بهداشتی شما باشد.

طوسی : یکی از رنگ های جدید و مد روز است که به عنوان بهترین رنگ برای سرویس بهداشتی نیز انتخاب می شود. مخلوط رنگ سفید و طوسی در سرویس بهداشتی باعث احساس تجمل و آرامش می شود.