راهکارهای کنار آمدن با استرس

 

وقایع استرس زا، مردم را از نظر هیجانی، شناختی و فیزیولوژیک تحت تأثیر قرار می دهند. مردم آثار زیان آور استرس زاها را با راهبردهای کنار آمدن کاهش می دهند.

کنار آمدن یعنی هر نوع تلاش، سالم یا ناسالم، هوشیار یا ناهوشیار برای جلوگیری، یا از بین بردن، یا ضعیف کردن استرس زاها، یا تحمل کردن اثرات آن ها است به طوری که حداقل آسیب رسانی را داشته باشد.

برای غلبه بر نگرانی های روزمره، به کار بستن موارد زیر توصیه می شود:

– در برابر مسائل زندگی حالت مثبت داشته باشید. به آرامی از جای خود برخیزید. قدم بزنید. با دوستان خود مشورت کنید و تا می توانید نگرانی ها را از خود دور کنید. با خودتان گفتگو کنید تا بتوانید راحت تر مشکلات را پذیرا باشید. یک شخصیت « مقاوم به استرس» پرورش دهید.

 

– با خدای خود راز و نیاز کنید. به پیش روید و قدرتی را که متعلق به خداست به او واگذارید که او خود، امور را کنترل می کند.

افرادی که همیشه حمله می کنند و هل می دهند خیلی کمتر از انسان های آرام و مؤمن به موفقیت می رسند.

 

– نفس عمیق بکشید و هوا را به آرامی خارج کنید. این کار، شما را موقتاً آرام می سازد.

 

– با دیگران ارتباط برقرار نمایید. عدم ارتباط مناسب با دیگران، ریشه بسیاری از مشکلات مانند سوء تفاهم و احساسات جریحه دار شده است.

 

– ورزش کنید. یک بدن سالم بهتر می تواند در برابر آثار استرس مقاومت کند. ورزش یک اثر آرام کننده دارد که پس از پایان آن تا مدتی به طول می انجامد.

ورزش هوازی (آیروبیک) به مدت ۲۰ دقیقه سبب آزاد شدن مواد شیمیایی به نام اندروفین از مغز می گردد که استرس را کاهش می دهد.

ورزش های غیر هوازی کششی نیز آرامش دهنده هستند، زیرا سبب تنفس عمیق و حالت روحانی می شوند. این ورزش ها مناسب ترند: راه رفتن، شنا، دوی آهسته، دوچرخه سواری، نرمش هماره با حرکات موزون.

 

– از یک برنامه سلامتی کاملاًَ متعادل شمالم تغذیه خوب و خواب کافی پیروی نمایید.

 

– همراه با خانواده خود غذا را مصرف کنید.

 

– مصرف قند، نمک و غذاهای چرب را کاهش دهید و میوه و سبزیجات بیشتری بخورید.

 

– از تغییرات برزگ ناگهانی در زندگی خود اجتناب کنید.

 

– وقتتان را تنظیم نمایید و به زندگی خود سامان دهید. بسیاری از نگرانی های روزمره در ارتباط با بی نظمی هستند.

 

– به انجام کارهای مورد علاقه خود بپردازید. گوش سپردن به موسیقی، نگرانی و تنش را کاهش می دهد.

 

– مشکلاتتان را در جعبه ی کهنه وسایلتان بیندازید و بخندید و بخندید. به سرگرمی هایی نظیر نقاشی، آشپزی، باغبانی و شرکت در فعالیت های اجتماعی توجه کنید.

 

– به اخبار ناخوشایند توجه نکنید. شاید گاهی لازم باشد تا با صدای بلند گریه کنید. در این مواقع خیلی راحت اشک بریزید تا تخلیه شوید.

 

– دیگران را دوست بدارید. شوخی کردن از بهترین روش هایی است که می تواند د رمقابل نگرانی ها ی روزمره آن را به کار بست. حتی در سخت ترین لحظات نیز خندیدن، مؤثر خواهد بود.

 

– خود را درگیر مسائل کوچک و بی اهمیت نسازید و با دیدی جامع به قضایا بنگرید تا مشکلات بزرگ در نظرتان ناچیز جلوه نمایند.

 

گروهی از دانشمندان متخصص روان شناسی از کشورهای آلمان و ایتالیا خندیدن را بهترین وسیله برای حفظ سلامتی، از بین بردن افسردگی و بالاخره بهتر شدن کار قلب انسان به مردم جهان توصیه می کنند.

نتایج پژوهش ها و مطالعات دانشمندان آلمانی و ایتالیایی درباره فواید بی شمار خنده در آخرین شماره مجله معتبر علوم طبیعی به چاپ رسیده است.

به موجب مندرجات مجله، خنده های از ته دل برآمده، حتی به دانشجویان، در فهم و درک بهتر و بیشتر دروس دانشگاهی کمک خواهد کرد.

دانشمندان به خصوص خندیدن یک سره و بدون قطع و وصل را توصیه می کنند که به بازتر شدن عروق قلب و کار کردن این عضو حیاتی بدن می انجامد.

به عقیده پژوهشگران آلمانی و ایتالیایی که سال ها درباره ی فواید خندیدن تحقیق کرده اند، خندیدن به بیشتر شدن اعتماد به نفس فرد نیز کمک می کند و سبب می شود آدم های کمرو و خجالتی رفته رفته از شر این عارضه ی رنج آور خلاصی پیدا کنند.

شوخی نوعی راهبرد (استراتژی) کنار آمدن با استرس نیز می باشد.

شوخی می تواند روشی برای تخلیه کردن تنش ناشی از استرس باشد، ممکن است مردم برای پنهان کردن افسردگی شان واقعاً بخندند.

چون شوخی، به خاطر رهایی از ناهماهنگی رخ می دهد و نه به خاطر تنش ایجاد شده. این عقیده که شوخی، تنش را با خنده می پوشاند، پذیرفتنی نیست.

برعکس شوخی به این دلیل کارساز است که به شخص این امکان را می دهد تا واقعیت را به گونه ای از نظر اجتماعی پذیرفتنی و نسبتاً معقول بیان کند.

از روش های آسوده سازی اعصاب (ریلکس کردن) استفاده کنید و راه های مقابله با تنش های خارجی را به کمک مراقبه (مدیتیشن) و سایر تمرینات آسوده سازی بیاموزید.

این تمرینات می توانند ترشح هورمون استرس را کاهش دهند و به کم شدن ضربان قلب و فشار خون کمک نمایند.

ماساژ پاها نیز روش مؤثر دیگری برای رفع تنش ها می باشد. روش های بسیار دیگری مانند یوگا، بازخورد زیستی (بیوفیدبک) و موسیقی درمانی هم وجود دارند که در مقابله با استرس مؤثر واقع می شوند.

اگر استرس همچنان رو به افزایش بود ، از پزشک خود و سایر افراد و دوستان کمک بگیرید. کمک خواستن نشانه ضعف نیست.

شاید مصرف داروهای آرام بخش ( با تجویز پزشک) مورد نیاز باشد.

به هیچ وجه برای کاهش استرس از سیگار یا مواد مخدر استفاده نکنید و مواظب باشید تا از چاله به چاه نیفتید.

در یک کلام می توان گفت هر چیزی که احساس کنترل درونی را در ما پرورش دهد، به ما اجازه می دهد تا یک قربانی محض نباشیم و همیشه آمادگی مقابله با حوادث را داشته باشیم.

بنابراین باید یاد بگیریم که استرس را کنترل نماییم و از همین امروز برنامه های کاهش استرس را شروع کنیم.

 

برگرفته از کتاب راه های مقابله با استرس