راهکارهایی برای کاهش خطرات خانه تکانی

 

معمولا اهل خانه در هفته‌های پایانی سال، مشغول خانه تکانی و زدودن ناپاکی‌ها از محیط خانه هستند و تلاش می‌کنند تا کارها را در حداقل زمان ممکن به پایان رسانند؛

 

غافل از آن که این سنت زیبا و پسندیده گاه در اثر عدم رعایت نکات ایمنی که اغلب زنان، آنها را نادیده می‌گیرند، ممکن است دردسرهای جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، برای پیشگیری از آسیبها و صدمات خانه تکانی،

راه‌حل ارائه شده، عبارتند از:

 

– در انجام فعالیت‌های خانه تکانی بیش از حد به بدن فشار وارد نشود . فشار به اندام‌ها علیرغم احساس درد، آسیب دیدگی بیشتر اندام‌ها را به دنبال دارد.

 

– بلند کردن اجسام سنگین بیش از حد توان بدن، آسیب رساندن به دست، کمر و گردن را به دنبال دارد.

 

– فعالیت‌های خانه تکانی را در روزهای مختلف تقسیم کنید. عجله در به پایان رساندن خانه تکانی، ممکن است عواقب نافرجامی داشته باشد.

 

– افراد هنگام خانه تکانی، احساس خستگی را جدی گرفته و به خود استراحت دهند؛ چرا که این احساس خستگی، زنگ خطری است برای سلامتی بدن.

 

– تغذیه نامناسب و خستگی، آسیب پذیری عضلات را افزایش می‌دهد.

 

– استراحت روزانه و شبانه کافی ، هنگام فعالیت‌های خانه تکانی لازم است.

 

– خانه تکانی با سرعت متوسط انجام شود . سرعت زیاد در کارکردن ، شانس آسیب پذیری را افزایش می‌دهد.

– مراقب کودکان باشید و از شیطنت‌های آنها در این ایام غافل نشوید.

 

– مراقب فعالیت بیش از حد برخی بیماران ، نظیر دیابتی‌ها باشید. به منظور جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی، بیمار و خانواده وی باید در جریان خانه ‌تکانی با استفاده از دستگاه‌های تست قند خون معتبر(دارای کد بیمه مسئولیت و نیز هولوگرام وزارت بهداشت) از وضعیت قند خون فرد دیابتی اطلاع داشته باشند.

 

– به منظور پیشگیری از کمر درد و کشیدگی عضلات بدن هنگام جابجایی وسایل سنگین ، تمیز کردن شیشه و پنجره بدن باید فرم خاص و مناسبی داشته باشد.

 

– در ایام خانه ‌تکانی ، زنان مدت طولانی ایستاده مشغول به کار هستند و فشار زیادی به ستون فقرات و کمر وارد می‌آورند. به همین دلیل باید به طور متناوب تغییر حالت و موقعیت داده و برخی فعالیتها را نشسته انجام دهند.

 

– از استرس و فشار عصبی دوری کنید و با آرامش ، نشاط و شادی کارها را دنبال نمایید.