یکی از بزرگترین تکه های جدا شده از سطح ماه به ارزش پایه ۲.۴۹ میلیون دلار روز پنج‌شنبه در حراج کریستی در لندن به فروش گذاشته می‌شود.

این سنگ ماه که بیش از ۱۳.۵ کیلوگرم وزن دارد احتمالا در اثر برخورد یک سیارک از سطح ماه جدا شده و در صحرای بزرگ آفریقا فرود آمده است.

این قطعه سنگ که «NWA 12691» نام دارد پنجمین قطعۀ بزرگی است که تا کنون از ماه به زمین رسیده است.

جیمز هیسلوپ، مدیر بخش علم و تاریخ طبیعی در خانۀ حراج کریستی می‌گوید: «تجربه داشتن قطعه‌ای از دنیایی دیگر در دستانتان چیزی است که هرگز شما آن را فراموش نخواهید کرد… این قطعۀ واقعی از کره ماه به بزرگی یک توپ فوتبال است.»

این قطعه از ماه نیز مانند بسیاری از قطعات کشف شدۀ شهاب سنگها در صحرا و توسط فردی ناشناس کشف شده است. این قطعه سنگ ۲۴۰ هزار مایل را طی کرده تا به زمین برسد.

دانشمندان پس از مقایسه آن به نمونه‌هایی که پیش از این در اختیار داشتند و توسط ماموریت فضایی آپولوی ایالات متحده از کره ماه به زمین آورده شده بود، از منشاء آن مطمئن شدند.

جیمز هیسلوپ در این باره می‌گوید: «طی دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی برنامه اپولو حدود ۴۰۰ کیلوگرم سنگ ماه را به زمین آورد و از آن زمان دانشمندان توانستند ترکیب شیمیایی و ایزوتوپی این سنگ‌ها را بررسی کرده و با شهاب سنگهای دیگری که به زمین رسیده‌اند مقایسه کنند.»

جیمز هیسلوپ می‌گوید که قطعه‌ای که به حراج گذاشته شده، بسیار نادر است زیرا بطور کلی از هر هزار قطعه سنگ آسمانی که به زمین می‌رسد احتمالا یک قطعه به ماه تعلق دارد.

او همچنین از به حراج گذاشته شدن ۱۳ شهاب سنگ آهنی زیبا نیز خبر داد که تخمین زده می‌شود در مجموع ۱.۴ میلیون پوند ارزش داشته باشد.