ایتالیا یکی از کشورهایی است که بالاترین میزان عروس‌ربایی را دارد، به ویژه اینکه قانون ایتالیا هم این اجازه را به مردان می‌دهد؛ به این صورت که دادگاه از قربانیان می‌خواهد سرنوشت محتوم خود را بپذیرند و یا با متجاوز خود ازدواج کنند و یا یک عمر ننگ و بدنامی را به دوش بکشند.

بیایید صحنه‌ای را تصور کنیم که فقط در فیلم‌ها اتفاق می‌افتد. شخصیت اصلی فیلم، یک سوار نقابدار است که دختر زیبایی را می‌‌دزدد تا با او ازدواج کند.

شاید فکر کنید این اتفاقات فقط در قصه‌ها رخ می‌دهد، اما متاسفانه در واقعیت وجود داشته و دارد. عروس‌ربایی یک رسم سرگرم‌کننده برای مردان در برخی کشورهای جهان است.

موارد فراوانی از عروس‌دزدی یا ازدواج از طریق ربودن عروس در طول تاریخ وجود داشته‌است، متاسفانه این رسم بدوی هنوز در ۱۷ کشور جهان وجود دارد. درگذشته با اسب بود و امروزه با اتومبیل.

ایتالیا یکی از کشورهایی است که بالاترین میزان عروس‌ربایی را دارد، به ویژه اینکه قانون ایتالیا هم این اجازه را به مردان می‌دهد؛ به این صورت که دادگاه از قربانیان می‌خواهد سرنوشت محتوم خود را بپذیرند و یا با متجاوز خود ازدواج کنند و یا یک عمر ننگ و بدنامی را به دوش بکشند.

 

به عبارت دیگر وقتی دختری مورد تجاوز قرار می‌گیرد از سوی جامعه طرد و به عنوان فردی نالایق برای ازدواج معرفی می‌شود و مردم به او سوء‌ظن پیدا می‌کنند و به او حرف‌های ناخوشایند می‌زنند. اما ماجرای فرانکا ویولا Franca viola با بقیه فرق دارد. او در دهه شصت میلادی علیه قوانین ظالمانه جامعه مردسالار ایتالیا خروشید و افکار عمومی ایتالیا را به شدت تکان داد.

قهرمان این گزارش دختر شجاع ۱۷ ساله‌ای است که “بایدهای” ظالمانه جامعه را پس زد و علیه رسوم جنسی ترسناک آن ایستاد. او اجازه نداد به دلیل دختر بودن مورد اهانت جامعه قرار بگیرد.

فرانکا ویولا در سال ۱۹۴۸ در کامو سیسیل در خانواده‌ای کشاورز به دنیا آمد. فرانکا ۱۵ ساله بود که مردی ۲۳ ساله به نام فیلیپو به خواستگاری او آمد. فیلیپو خواهر زاده یکی از اعضای مافیای بدنام سیسیل بود.

 

چندی بعد فیلیپو به اتهام سرقت دستگیر شد. دستگیری او باعث شد تا خانواده‌ فیولا با ازدواج دخترشان با این مجرم مخالفت کنند. مدتی بعد از آزادی فیلیپو، مراسم ازدواج لغو شد. فیلیپو به آلمان رفت و در سال ۱۹۶۵ پس از شنیدن خبر خواستگاری جدید از فرانکا بازگشت.

در دسامبر ۱۹۶۵ میلادی فیلیپو همراه ۱۲ مرد مسلح به خانه فرانکا که در بیرون از شهر بود حمله کرد و فرانکای ۱۷ ساله را ربود.

او به فرانکا تجاوز کرد و از اینکه بعد از تجاوز هیچ مردی با دختر جوان ازدواج نخواهد کرد خوشحال بود. از سوی دیگر قانون ایتالیا به متجاوزین این اجازه را میداد تا برای جبران تجاوز با قربانیان خود ازدواج کنند.

 

هفت روز بعد از هجدهمین سال تولد فرانکا در ۲ ژانویه ۱۹۶۶ او آزاد شد و آدم‌رباها دستگیر شدند. با وجود اینکه فرانکا مورد تجاوز واقع شده بود گفت که هرگز با فیلیپو ازدواج نمی‌کند و برای این خواسته خواهد جنگید.

 

تصمیم فرانکا باعث شد تا او مورد ملامت جامعه ایتالیایی قرار بگیرد و مردم ایتالیا فرانکا و خانواده‌اش را طرد کردند. زندگی آنها بعد از تجاوز به سختی می‌گذشت و انگار همه حق را به فیلیپو داده بودند. سرانجام فرانکا در سال ۱۹۶۸ در ۲۱ سالگی با دوست کودکی‌اش “جوزپه رویسی” ازدواج کرد و رئیس جمهور وقت ایتالیا  به دلیل این ازدواج ساختارشکنانه ۴۰ دلار به آنها هدیه داد.

 

 

 

فیلیپو در سال ۱۹۷۶ از زندان آزاد و به جایی دور از سیسیل تبعید شد و دو سال بعد بر اثر شلیک گلوله توسط فردی ناشناس کشته شد.

فرانکا دخترک مبارز دهه شصت امروز ۷۳ ساله است و هنوز در کامو همراه همسرش و سه فرزند و نوه‌هایش زندگی می‌کند. او اینک به سمبل شجاعت علیه قوانین خودساخته جامعه مردسالار تبدیل شده است و در سال۱۹۷۰ فیلمی با اقتباس از زندگی او ساخته شد.