در زمان‌های قدیم رسم بر این بود که مردم در شب عید غذای مخصوصی را طبخ می‌کردند. سپس همه فامیل دور هم جمع می‌شدند و در کنار هم آن غذا را به عنوان غذای شب عید میل می‌کردند. هرچند چنین رسم و رسوماتی امروزه کمرنگ‌تر شده و مردم کمتر برای صرف شام شب عید دور هم جمع می‌شوند، ولی آگاهی از انواع غذا‌هایی که معمولا به عنوان شام شب عید سرو می‌شوند خالی از لطف نیست.

بهترین غذاهای شب عید

۱. سبزی پلو ماهی 

یکی از بهترین غذا‌های شب عید سبزی پلو ماهی است و گذشتگان معتقد بودند که ماهی به دلیل داشتن فسفر باعث تقویت مغز می‌شود و فرد را خوش فکر و فعال می‌کند. ایرانیان معتقدند از آنجا که سبزی‌های فصل بهار اولین محصول زمین هستند، نسبت به سبزی سایر فصل‌ها خاصیت بیشتری دارند و به همین دلیل سبزی پلو با ماهی را به عنوان اولین شام سال جدید میل می‌کنند
سبزی پلو نوعی پلوی ترکیبی است که از مخلوط برنج با سبزیجات تازه‌ای همچون شوید، گشنیز، جعفری، شنبلیله وتره درست می‌شود. البته گاهی نیز مقداری ساقه سیر به آن اضافه می‌کنند تا عطر و طعم بهتری پیدا کند. سبزی پلوی شب عید را معمولا همراه با ماهی سرخ شده یا گریل شده سرو می‌کنند ولی در برخی از شهر‌ها استفاده از سبزی پلو با گوشت نیز به عنوان شام شب عید مرسوم است.
در مناطق جنوبی و شمالی کشور سبزی پلو را با ماهی شکم پر مصرف می‌کنند. ماهی شکم پر جنوبی با استفاده از ماهی‌های دریای جنوب نظیر حلوا سفید، صبور، غباد و شوریده درست می‌شود و با استفاده از تمر هندی و سبزیجات معطر مزه دار می‌شود. این در حالیست که در تهیه ماهی شکم پر شمالی از ماهی سفید که معروف‌ترین ماهی دریای شمال است استفاده می‌شود و در آن مغز گردو و رب انار به کار می‌رود.
بهترین غذاهای شب عید

۲. کوکو سبزی

کوکو سبزی نیز یکی از بهترین غذا‌های شب عید است. از آنجایی که در گذشته ماهی در همه شهر‌ها در دسترس نبود و همه مردم توان خرید آن را نداشتند، از کوکوسبزی به جای ماهی استفاده می‌کردند و برای افزایش فسفر به آن زرشک و مغز گردو اضافه می‌کردند.
مردم در گذشته اعتقاد داشتند، چون با فرا رسیدن سال نو خانه تکانی و جابجایی‌ها صورت می‌گیرد و ممکن است اشیای مختلف در محل‌های دیگر گذاشته شوند، با خوردن آن در شب عید به کو … کو نمی‌افتند و چیزی را گم نمی‌کنند.  از طرفی اهمیت و ارزش غذایی سبزی را به اندازه‌ای می‌دانستند که سبزی فروشان دوره گرد به در خانه‌ی مردم می‌رفتند تا مردم سبزی بخرند و از آن استفاده کنند. حتی برخی بر سر سفره هفت سین سبزی خوردن و پنیر می‌گذاشتند.
کوکو سبزی یکی از غذا‌های ساده‌ بوده که مواد اصلی مورد استفاده در تهیه آن سبزی و تخم مرغ است. برای تهیه کوکو سبزی بهتر است از سبزی تازه استفاده کنید و به ترکیب و نسبت سبزی کوکو نیز توجه کنید تا بتوانید یک غذای خوشمزه برای شب عید درست کرده و از خوردن آن در کنار خانواده لذت ببرید.
بهترین غذاهای شب عید

۳. رشته پلو 

رشته پلو یکی از بهترین غذا‌های شب عید بوده که در بین مردم شهر‌های تهران، اراک، کرمانشاه و آذربایجان بسیار محبوب است و به عنوان اولین غذای سال نو سرو می‌شود. در گذشته مردم معتقد بودند که با خوردن رشته پلو در شب عید رشته کار از دستشان خارج نمی‌شود و عمر آن‌ها مانند رشته دراز خواهد شد.
رشته پلو از مخلوط برنج و رشته با موادی همچون گوشت، خرما و کشمش تهیه می‌شود. برای درست کردن این غذا می‌توان از گوشت گوسفندی چرخ کرده یا مخلوط با گوشت گوساله، گوشت تکه ای، گوشت مرغ یا بوقلمون استفاده کرد. این غذا به صورت رشته پلو بدون گوشت نیز درست می‌شود که در این صورت طعم دهنده‌های اصلی آن پیاز داغ و ادویه مخصوصی است که در تهیه آن به کار می‌رود.

استفاده از مواد مفیدی مانند خرما، کشمش و مغز‌ها در این غذا، گرم‌کننده مزاج و مقوی هستند. این غذا را اغلب یا با تزیین خرما و کشمش سرخ‌شده، گوشت قلقلی و یا مرغ سرخ‌شده میل می‌کنند.
بهترین غذاهای شب عید