محققان دانشگاه ووهان الگوریتم هوش مصنوعی را به منظور شناسایی دقیق موقعیت و حالت چشم انسان با هدف کشف میزان خواب آلودگی ابداع کرده‌اند.

این فناوری با بررسی دقیق چشم انسان مشخص می‌کند که آیا انسان خواب آلوده است یا نه تا از وقوع مشکلات و خطرات جلوگیری شود. مثلا این فناوری به افراد خواب آلوده در حال رانندگی هشدار می‌دهد یا مانع از تداوم کار اشخاصی می‌شود که از دستگاه‌های حساسی استفاده می‌کنند.

خواب آلودگی معمولا فرایند تصمیم گیری فرد را به مقدار زیادی مختل می‌کند و توجه و قدرت حافظه اشخاص را می‌کاهد. از همین رو پی بردن سریع به خواب آلودگی می‌تواند از وقوع بسیاری از تصادف‌های رانندگی و حوادث جلوگیری کند.

یکی از قطعی‌ترین روش‌ها برای پی بردن به میزان خواب آلودگی اشخاص، شرایط چشم و نحوه نگاه کردن آنهاست. تا به حال برای این کار روش‌های مختلف کامپیوتری ابداع شده است اما در روش جدید، بررسی آنی حالت چشم با شناسایی سریع موقعیت آن بدون نیاز به دخالت اپراتور انسانی ممکن شده است.

نکته مهم دیگری هم دقت بالای الگوریتم هوشمند ابداع شده است بطوریکه به گفته محققان چینی این روش در زمینه شناسایی خواب آلودگی چشم چپ تنها ۰٫۶۶ درصد و در زمینه شناسایی خواب آلودگی چشم راست نیز تنها ۰٫۷۱ است.