آبشار لاتون در انتهای غربی استان گیلان و جنوب غربی آستارا به سمت اردبیل، کنار کوه اسپیناس، شهر لَوَندِویل، روستای کوته کومه واقع شده است. فاصله آبشار تا روستای کوته کومه ۶۰ کیلومتر است و نیاز به پیاده روی ۴ساعته دارد.

لاتون یکی از زیباترین آبشارهای ایران است، اگر باور ندارید باید خودتان بروید و از نزدیک ببینید.

پیاده‌روی در دل جنگل‌های گیلان،‌ در حالی‌که درختان فندق، ازگیل، گردو و گلابی دورتادورتان را گرفته‌اند، خستگی‌تان را کمتر می‌کند. بعد از جنگل‌پیمایی،‌ به کوه و تپه می‌رسید. از کوه‌های سرسبز می‌گذرید و وارد مرتع می‌شوید.

در بخش‌هایی از مسیر اگر رودخانه‌ها کم‌آب باشند، از عرض رودخانه می‌گذرید. درغیراین‌صورت، راه جنگل را ادامه می‌دهید. بهترین حالت این است که از راهنمای محلی کمک بگیرید یا از نقشه کمک بگیرید.

چند ساعت راهپیمایی و کوه‌پیمایی شما را به نقطه‌ای می‌رساند که کم‌کم صدای آبشار به‌گوش می‌رسد.

در طول مسیر در روستای قدیمی آسیو شوان چند کافه می‌بینید که برای رفع خستگی و خوردن چای می‌شود رویشان حساب کرد. در پای آبشار دره‌ عمیقی وجود دارد که آب آبشار لاتون به آن می‌ریزد. بنابراین، لازم است به آبشار که رسیدید، مراقب باشید.

 

ارتفاع آبشار لاتون ۱۰۵ متر است و برای همین شما با آبشاری معمولی که قطر آبش اندازه شیرآب است، طرف نیستید. علاوه بر آبشار اصلی، آبشار دیگری هم در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض‌تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است، پس در اینجا همه‌اش با چیزهایی سرکار دارید که در زندگی روزمره یک رویا به نظر می‌رسند. مسیر پیاده روی و رسیدن به آبشار و گذشتن از مراتع و چشمه هایی با آب خنک و گوارا یکی از لذت بخش ترین سفرها را پیش رویتان قرار می‌دهد.

جاذبه‌های نزدیک آبشار
دریاچه سوها

روستای کوته کومه چشمه‌ آب گرم و استخری دارد که میتوانید در آنها دوش بگیرید. اگر اهل کوهنوردی حرفه‌ای باشید، می‌توانید در دامنه‌ کوه اسپیناس که آبشار لاتون از آن سرچشمه می‌گیرد، کوهنوردی کنید. در مسیر پیاده روی از دریاچه سوها هم خواهید گذشت. دریاچه سوها در فاصله ۱۵ کیلومتری آبشار قرار دارد و یکی از قشنگترین هاست. شما از مراتع و چمن ها و پرچین ها خواهید گذشت.

از آنجایی که آبشار در ۱۵ کیلومتری آستاراست پس قبل از رفتن به آن میتوان سری هم به بازارچه‌های ساحلی آستارا بزنید. در نزدیکی آبشار میتوانید خودتان را به چای دبشی مهمان کنید. تا روستا ۱۵ دقیقه راه است و به آن که رسیدید باید با ماشین خداحافظی کنید تا پیاده‌روی طولانی‌تان شروع شود. مسیر کمی سربالایی و مسافت آن حدود ۶ کیلومتر است.