برای اینکه ورزش کنید و سالم باشید، در بیشتر رشته‌ها لازم نیست هزینه‌های گرانی بپردازید. منتها این‌طور هم نیست که تمام ورزش‌ها ارزان یا رایگان باشند. برخی از ورزش‌های حرفه‌ای دنیا به‌عنوان ورزش‌های گران‌قیمت شناخته می‌شوند. در این مقاله، گران ترین ورزش های جهان را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

این ورزش‌های گران‌قیمت به‌دلایل مختلف پرهزینه‌تر از سایر ورزش‌ها هستند؛ مثلا گران‌بودن وسایل و تجهیزات لازم، رزیم های غذایی خاص در ورزش، و رویدادهای ورزشی گران‌قیمت از جمله این دلایل‌اند. در ادامه این مقاله، ۸ ورزش از ورزش‌های بسیار گران دنیا را معرفی خواهیم کرد.

۱. ورزش پنج‌گانه مدرن (Pentathlon)

پنجگانه‌ی مدرن از گران ترین ورزش های جهان

اگر می‌خواهید در ورزش پنج‌گانه مدرن شرکت کنید، باید آماده باشید که نه برای یک ورزش، بلکه برای پنج ورزش هزینه کنید. این ورزش‌ها شامل شمشیربازی،شنا، پرش با اسب، تیراندازی با تپانچه، و دو است.

بدیهی است که هزینه ورزش پرش‌ با اسب از باقی آنها گران‌تر است؛ چون به اسب نیاز است و همان طور که احتمالا می‌دانید، اسب ارزان نیست. منتها هزینه‌های دیگری هم وجود دارد، از آموزش برای رویدادها گرفته تا هزینه‌های تجهیزات شمشیربازی و همچنین خرید و نگهداری اسلحه.

۲. سوارکاری

اسب سواری - گران ترین ورزش های جهان

سوارکاری ورزشی است که به مهارت سواری با اسب، هدایت اسب، تعقیب و گریز یا پرش با اسب مربوط می‌شود. اسب‌سواری فعالیت جذاب و پرهیجانی است که بسیاری از کودکان هم آرزوی انجام آن را دارند. با وجود این‌، ورزش‌های مرتبط با سوارکاری معمولا ورزش‌هایی‌اند که فقط افراد خاص و با درآمد بالا می‌توانند در آنها شرکت کنند.

هزینه‌های آموزش و نگهداری اسب برای رویدادهای ورزشی سوارکاری نجومی است. علاوه بر این، سفر به مسابقات و رویدادها و نگهداری و حمل‌ونقل اسب‌ها نیز هزینه‌های زیادی دارند که مطمئناً هر کسی از عهده پرداختن آن برنمی‌آید. به‌غیر از تمام این هزینه‌ها، باید هزینه خرید اسب و تجهیزات و لباس مناسب را هم در نظر بگیرید.

البته می‌توانید سوارکاری را در حد مبتدی با هزینه معقولی امتحان کنید؛ اما اگر بخواهید آن را حرفه‌ای دنبال کنید، باید هزینه هنگفتی بپردازید.

۳. تنیس

تنیس - گران ترین ورزش های جهان

تنیس بی‌تردید یکی از گران ترین ورزش های جهان است. شاید گمان کنید خرید راکتی محکم و جفتی کفش ورزشی مناسب کافی است؛ اما اگر بخواهید به‌عنوان بازیکنی حرفه‌ای در مسابقات شرکت کنید، هزینه‌های مربیگری و سفرهای بین‌المللی بسیار گران است.

در واقع، اگر می‌خواهید در این ورزش پیشرفت حرفه‌ای داشته باشید، باید به دور دنیا سفر کنید و در رقابت‌های مختلف شرکت کنید تا بتوانید امتیاز خود را در رتبه‌بندی‌های جهانی بالا ببرید. البته اگر بخواهید این ورزش را تفریحی امتحان کنید، با هزینه‌های نسبتاً معقولی می‌توانید تجربه‌اش کنید.

۴. قایق‌رانی

قایق سواری - گران ترین ورزش های جهان

تعجبی ندارد که قایق‌رانی یکی از عناوین فهرست گران ترین ورزش های جهان باشد. داشتن قایق معمولا بسیار گران‌تر از داشتن ماشین تمام می‌شود. قایقی که برای این ورزش مناسب باشد و همین‌طور تجهیزات دیگری که برای انجام این ورزش و شرکت در رقابت‌های آن نیاز است همگی گران‌قیمت‌اند.

یکی دیگر از مشکلاتی که باید به آن توجه کنید این است که رقابت‌های این ورزش معمولا چندین ماه طول می‌کشد و در سایر اوقات باید قایق را در جایی نگهداری کنید که نگهداری از آن هزینه جداگانه دارد. علاوه بر این، باید امکانات لازم را داشته باشید تا بتوانید قایق را هر زمان که نیاز است از خشکی به آب منتقل کنید.

البته زمانی که تجهیزات آن را خریداری کنید، هزینه‌های آن بسیار کم می‌شود. در واقع، بیشترین هزینه‌ای که برای این ورزش باید بپردازید هزینه تجهیزات و قایق است.

۵. بابس‌لِد یا سورتمه‌سُری (Bobsleigh)

بابسلد - گران ترین ورزش های جهان

این ورزش یکی از ورزش‌های زمستانی است و برای شرکت در مسابقات و رویدادهای ورزشی آن باید حامی مالی یا اسپانسر پیدا کنید. علاوه بر این، آموزش این ورزش برای ورزشکاران بسیار پرهزینه است. ضمنا فضای مناسب برای انجام این ورزش در کل دنیا بسیار محدود است. اگر بخواهید برای این ورزش تمرین کنید یا در رویدادهای آن شرکت کنید، باید هزینه سفر به گوشه‌وکنار دنیا را داشته باشید.

خود سورتمه‌های مخصوص این ورزش تا ۱۰۰هزار دلار قیمت دارند.

۶. چوگان

چوگان - گران ترین ورزش های جهان

چوگان نیز درست مثل ورزش‌های مرتبط با سوارکاری نیازمند این است که بتوانید هزینه خرید اسب و هزینه‌های نگهداری را تأمین کنید. علاوه بر این، باید هزینه آموزش و همین‌طور هزینه سفر به گوشه‌وکنار دنیا را نیز فراهم کنید. یکی از ویژگی‌های چوگان این است که کسانی که حرفه‌ای در آن فعالیت می‌کنند باید بیش از یک اسب داشته باشند.

بیشتر ورزشکاران چوگان، برای اینکه بتوانند اسب‌های خسته را جایگزین کنند، به حدود ۴ اسب نیاز دارند. اسب‌های مخصوص چوگان نیز باید مرتب آموزش داده شوند و تمرین کنند که این آموزش‌ها و تمرین‌ها هزینه ماهانه دارد. یکی دیگر از ویژگی‌های ورزش چوگان این است که معمولا احتمال جراحت و مصدومیت در آن بسیار بالاست. کسانی که در مسابقات و رویدادهای چوگان شرکت می‌کنند باید آماده باشند هزینه‌های گران پزشکی را هم بپردازند.

مسابقه‌های چوگان نیز با هزینه‌های گرانی معمولا بین ۱۵۰ تا ۳۵۰۰ هزار دلار برگزار می‌شوند. برای اینکه حامی مالی تیم چوگان در مسابقات شوید، بین ۳۰۰هزار دلار تا ۱میلیون دلار باید هزینه کنید.

۷. ورزش‌های موتوری

ورزش‌های موتوری - گران ترین ورزش های جهان

برای شرکت در این ورزش‌ها به موتور، ماشین و وسیله نقلیه مربوطه نیاز دارید که معمولا ارزان نیستند. علاوه بر این، هزینه نگهداری و تعمیر آنها نیز معمولا گران است. آماده‌کردن وسایل نقلیه و سوخت برای مسابقات می‌تواند بر هزینه‌های شما اضافه کند. یکی دیگر از نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که در ورزش‌هایی مثل ماشین‌سواری و موتورسواری باید هزینه‌های بالای پزشکی را هم در نظر بگیرید. در مسابقاتی مثل فرمول‌ یک، رانندگان با خطراتی مواجه‌اند که آسیب‌های آن بسیار جدی‌تر از دررفتگی مچ یا مشکلات ورزشی ساده و پیش‌پاافتاده است. علاوه بر این، برای اینکه در این مسابقات شرکت کنید باید ماشین خود را داشته باشید.

فرمول یک یکی از معتبرترین مسابقات ماشین‌سواری در دنیاست و برای اینکه به این مرحله برسید تا در فرمول یک شرکت کنید باید این ورزش را از سنین پایین شروع کنید و هر سطحی که بالاتر می‌روید هزینه این ورزش بیشتر می‌شود و باید برای ورود در مسابقاتی مثل فرمول یک، حامی مالی داشته باشید. به همین دلیل است که ماشین‌ها و ورزشکارانی که در این رویدادها شرکت می‌کنند شبیه تابلوهای تبلیغاتی سیارند و برای محصولات مختلفی تبلیغ می‌کنند.

هزینه خرید ماشین‌ها و نگهداری آنها و حتی تایرها بسیار بیشتر از ماشینی معمولی است.

۸. اسکی پرش

اسکی پرش - گران ترین ورزش های جهان

اسکی پرش یکی از محبوب‌ترین مسابقات المپیک‌های زمستانی است و بسیاری از مردم دنیا علاقه‌مندند این مسابقات را تماشا کنند. در نگاه اول، ممکن است فکر کنید این ورزش در فهرست گران ترین ورزش های جهان جای نمی‌گیرد؛ اما اشتباه نکنید. اسکی پرش گران‌ترین نوع اسکی است که می‌توانید در آن شرکت کنید. تجهیزات آن بسیار گران‌قیمت است و ممکن است تا ۳هزار دلار برای شما هزینه داشته باشد.

علاوه بر این، امکانات انجام این ورزش معمولا در جاهای محدودی در دنیا وجود دارد؛ بنابراین، برای آموزش و تمرین و شرکت در مسابقات باید بتوانید به کشورهای مختلف سفر کنید. هزینه‌هایی مثل بیمه هم به این مبالغ اضافه می‌شود.

شما بگویید

شما کدام‌یک از این ورزش‌های گران دنیا را امتحان کرده‌اید؟ آیا ورزش دیگری هم وجود دارد که بتوانیم به این فهرست اضافه کنیم؟