۵ قدم برای تقویت فن مذاکره

 

 

اگر همه مثل شما فکر می‌کردند دنیا طور دیگر بود، این‌طور نیست؟ چه می‌شد اگر همه فورا از تمام خواسته‌ها، افکار، و احساسات‌تان تبعیت می‌کردند؟ از آن‌جایی که زندگی این‌گونه نیست، ایده‌ی خوبی است که در هنر مذاکره ماهر شوید.

به هر حال، در مذاکره هیچ‌یک از دو طرف تمام قدرت را در دست ندارد. بلکه مذاکره به نحوی پیش می‌رود(یا باید برود) که هر دوطرف شانس برابری دارند. چون دو طرف می‌خواهند بنده‌شوند، بهترین روش پیش‌برد مذاکره چیست؟ در ادامه ۵ گام آمده است.

 

 

۱. رابطه را پایه‌گذاری کنید.

یک مذاکره‌کننده‌ی خردمند قبل از این‌که جلوتر برود، رابطه را پایه‌گذاری می‌کند. این شما را قادر می‌سازد نسبت به فردی که با او سر و کار دارید حسی داشته‌باشید، و برعکس. هرچند اغلب از این نکته غفلت می‌شود، احساس بخش جدایی‌ناپذیر مذاکره است. بنابراین همیشه پذیرا و راست‌گو باشید. روراستی، درست‌کاری و عزت‌نفس ویژگی‌های ملموسی هستند، و بنیانی هستند که مذاکرات سازنده بر آنها بنا می‌شوند.

وقتی طرف مقابل به شما احترام می‌گذارد، نه تنها به عنوان یک معامله‌گر، بلکه به عنوان یک انسان بهترین موضع را دارید. اعتماد، که از طریق احترام به‌دست می‌آید، ‌کلید موفقیت در مذاکره است.

 

 

۲. عسل را به سرکه ترجیح دهید.

عسل، بهتر از سرکه جواب می‌دهد- اما عسل باید اصل باشد. هرگز قابلیت طبیعی آدم‌ها را در حس شخصیت واقعی‌تان دست‌کم نگیرید. دو رویی، فریب‌کاری، و پنهان‌کاری حس‌هایی هستند که به آسانی نمی‌توان پنهان‌شان کرد.

هنگام مذاکره، شما هم می‌توانید حس کنید ارزش‌های طرف مقابل غیرعادی است یا کاملا فاقد درست‌کاری است. در تمام عرصه‌ی مذاکره، هیچ پرچم قرمزی مهم‌تر از این نیست.

 

 

۳. روی توافق برد-برد تمرکز کنید.

توافق برد-برد تنها راه رسیدن است. اگر در یک مذاکره فقط به خودتان فکر کنید، یک مذاکره‌کننده‌ی ناشی هستید. ضروری است نیازهای هر دو طرف را درک کنید، و در جهت منافع همه کار کنید. به یاد داشته‌باشید نگاه سیاه و سفید به همه‌چیز(برد-باخت) فکر را محدود می‌کند؛ خلاقیت برای یک مذاکره‌ی خوب ضروری است.

در نهایت، همه‌ی آدم‌های درگیر مذاکره باید خودشان در یک سوی حصار ببینند. فردی تاثیرگذار باشید، آزاردهنده نباشید. تصویر کلی را در نظر داشته‌باشید و درگیر مسائل پیش پا افتاده نشوید. از حواشی دوری کنید.

 

 

۴. انسان بالغ درون‌تان را دریابید.

هرگز فراموش نکنید هر فرد یک کودک درون و یک انسان بالغ درون دارد. جالب است بدانید حتی معاملات کاری سطح بالا هم به نتیجه نمی‌رسد، فقط به این خاطر که یک نفر پشت میز مذاکره بچه‌گانه فکر می‌کند و این رفتار را به سایرین القا می‌کند.

پشت میز مذاکره، نقطه‌ی اتکای باثبات، و انسان بالغ محترم باشید. کمک به دیگران برای بازگشتن به تعادل از طریق عمل میسر است. راه درست را انتخاب کنید، انسان بالغ درون‌تان را دریابید. بحث نکنید؛ بلکه درک کنید.

 

 

۵. به وزن و آهنگ رابطه احترام بگذارید.

همیشه به یاد داشته‌باشید هر چیزی وزن و آهنگی دارد. آن را سرکوب نکنید. خیلی وقت‌ها بهتر از چیزی نگویید. هرگز فراموش نکنید وقفه و سکوت می‌تواند ابزاری قدرتمند باشد. به خودتان و دیگران زمان و فرصت بدهید تا درمورد چیزهای گفته‌شده خوب فکر کنید.

عجول نباشید. سعی کنید وزن و آهنگ طبیعی همه‌ی آدم‌های حاضر در مذاکره، از جمله خودتان، را حس کنید.

 

 

در پایان

با به کارگیری این ۵ نکته، می‌توانید در هنر مذاکره مهارت پیدا کنید. مذاکره فقط به روابط بستگی دارد. اگر با همه‌ی آدم‌های حاضر در مذاکره رابطه‌ی خوبی ایجاد کنید و آن را حفظ کنید، همه‌ی بازی‌کنان می‌توانند برنده باشند. شما فقط به یک توافق نمی‌رسید، شما دارید رابطه‌ای بلندمدت، هم‌چنین اعتبار ایجاد می‌کنید.

با کسب مهارت در هنر ظریف مذاکره، به مقام یک معامله‌گر رده‌بالا می‌رسید، و این می‌تواند در آینده به فرصت‌های بزرگ‌تری بینجامد.