سرگرمی هایی که به ذهن آرامش می دهند ، به شما کمک می کنند حالت جریان ذهنی شبیه به مراقبه داشته باشید. به عبارت ساده، جریان ذهنی حالتی است که جذابیت و لذت کامل را از فرایند فعالیتی که انجام می دهید به همراه دارد. به ویژه فعالیتی که توانایی های خلاقانه شما را به چالش می کشند.

۱٫ موسیقی اولین سرگرمی برای آرامش اعصاب

شاید موسیقی رایج ترین هنر شفابخش باشد. هم گوش دادن و هم نواختن آلت موسیقی به کاهش استرس و آرامش ذهنی کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که موسیقی درمانی خواص زیر را برای بدن دارد

 1. اضطراب را کاهش می دهد.
 2. سلامت شناختی را بهبود می بخشد.
 3. درد را کاهش می دهد.
 4. احساس قدرت را افزایش می دهد.

  ۲٫ نقاشی کردن بهترین سرگرمی برای آرامش اعصاب

  نقاشی کردن می تواند یک روش زیبا و آرام بخش برای آرامش ذهنی شما باشد. رنگ های مختلف، دارای سطوح مختلفی از انرژی هستند و می توانند خلق و خوی شما را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهند.

  ۳٫ هنرهای دستی سرگرمی که به ذهن آرامش می دهد

  کار بر روی پروژه های دست ساز مانند دوختن، بافندگی و طیف گسترده ای از کارهای دستی و هنری دیگر، یکی دیگر از سرگرمی های جالب است که ذهن شما را آرام می کند. این کارها اجازه می دهند تا شما روی یک آیتم یا الگوی خاص تمرکز کنید.

  ۴٫ عکاسی

  عکاسی یکی دیگر از ۱۰ نمونه از بهترین سرگرمی هایی که به ذهن آرامش می دهند می باشد. دیدن جهان از دید لنز عکاسی می تواند یک عمل عمیق اندیشمندانه باشد. زیرا با این کار چیزهای متفاوتی را مشاهده خواهید کرد.

  ۵٫ خواندن و نوشتن

  هم خواندن و هم نوشتن سرگرمی های رایجی هستند که افراد برای اوقات فراغت و زمان استراحت خود استفاده می کنند. یک مطالعه انجام شده در دانشگاه Sussex نشان داد که خواندن می تواند بهترین راه برای ریلکس کردن بدن باشد.

  ۶٫ آشپزی سرگرمی که به ذهن آرامش می دهد

  اگر چه پخت و پز می تواند یک کار خسته کننده برای برخی از افراد باشد، اما این کار برای کسانی که از آن لذت می برند یکی از سرگرمی هایی که به ذهن آرامش می دهند می باشد. این کار تقریبا به عنوان یک درمان برای پاکسازی ذهن عمل می کند و به عنوان یک منبع خلاقانه باعث آرامش می شود.

  ۷٫ نگهداری از حیوان خانگی

  نوازش سگ و یا گذاشتن گربه روی دامانتان می تواند به طور طبیعی تسکین دهنده باشد. تحقیقات نشان می دهد که زندگی با حیوانات خانگی می تواند مزایای زیادی از جمله موارد زیر را به همراه داشته باشد:

  1. کاهش استرس
  2. بهبود خلق و خوی
  3. کاهش فشار خون بالا
  4. کاهش سطح تری گلیسیرید
  5. کاهش کلسترول

  مطالعات نشان داده اند که بیماران مبتلا به حمله قلبی که حیوان خانگی دارند بیشتر از کسانی که حیوانات خانگی ندارند زنده می ماندند.

  ۸٫ رقصیدن برای آرامش اعصاب

  رقص شکل دیگری از بیان خلاقانه بر مبنای هنر و حرکت است که می تواند احساسات شدید را بروز دهد. این سرگرمی بدن را زنده می کند و ذهن شما را باز می کند.

  ۹٫ دوچرخه سواری

  دوچرخه سواری، جهان چرخ ها، دنده ها و پدال ها، برای بسیاری هیجان انگیز است. این ورزش شامل حرکات تکراری است که به ذهن شما کمک می کند تا از لحظه کنونی لذت ببرید و تفکر کورکورانه و افکار بی رحمانه را از بین ببرید.

  ۱۰٫ باغبانی از سرگرمی هایی که به ذهن آرامش می دهد

  باغبانی یک سرگرمی لذت بخش و ضد استرس است. صرف نظر از ماهیت طبیعت که یک تجربه لذت بخش است و روح شما را آرام می کند.

  صدای پرندگان، بوی نسیم و نور خورشید، همه این ها باعث آرامش ذهنی شما می شوند و خلق و خوی شما را بهبود می بخشند. به علاوه، ماهیت کارهای تکراری باغبانی ذهن شما را تسکین می دهد.