ساخت یگ زندگی ایده آل و رسیدن به آرامش روحی روانی آرزوی هر انسانی است گاهی استفاده از پند و جملاتی سازنده برای این هدف فوق العاده اثرگذار است.

۱۰ نکته برای تغییر جهان از زبان ماهاتما گاندی

ماهاتما گاندی نیازی به معرفی ندارد و در هند نام او همراه با نام افراد مقدس تلفظ و یاد می شود چرا که کل دنیا می دانند که او مردی بود که کشور خود را در سال ۱۹۴۷ با بی نیازی بریتانیا رهبری کرد.

در طی سخنان ماهاتما گاندی ، رهبر هندوستان ، ۱۰ نکته ایی را که می توانند جهان را تغییر دهند را بیان کرد و آنها عبارتند از :

۱- تغییر دادن خودمان

“اگر می خواهید جهان را تغییر دهید ، ابتدا باید خودتان را تغییر دهید “

اگر بتوانید ذهن تان را تغییر دهید ، احساسات و اعمالتان تغییر پیدا خواهند کرد و به لطف این کار کوچک ولی پر زحمت و تاثیرگذار می توانید دنیای اطراف خود را تغییر دهید.

با تغییر در شخصیت و ویژگی های فردی تان می توانید کارهایی که در گذشته حتی به آنها فکر نکرده بودید را ، انجام دهید و بتوانید در محیط و یا جهان خود تغییراتی ایجاد نمایید.

۲- خودتان را کنترل کنید

“هیچ کس بدون رضایت و موافقت من نمی تواند به من صدمه بزند”

احساسات و واکنش های شما ، می توانند روی شما موثر و تاثیرگذار باشند.

ممکن است که در شرایط مختلف الگو رفتاری متفاوتی داشته باشید ولی در برخی مواقع خودتان می توانید انتخاب کنید که چگونه فکر کنید ، چگونه برداشت کنید و غیره.

شاید اینکه بخواهید خودتان را کنترل کنید ، فورا اتفاق نیوفند و نتوانید آن فردی که اکنون در حال تصور آن هستید دست یابید.

اما به تدریج متوجه می شوید که هیچ کس به اندازه خودتان نمی تواند شما و احساسات شما را کنترل کند.

۳- ببخشید و فراموش کنید

“نبخشیدن نشانه ضعف است و بخشش از نشانه های قدرت فردی می باشد”

این امکان ناپذیر است که بتوان فرد بد اخلاق را با بد اخلاقی آرام کرد و همان طور که در مورد دوم اشاره کردیم، خودتان می توانید انتخاب کنید که چگونه با فرد یا اشخاص مورد نظرتان برخورد کنید .

شما تنها زمانی معنای این جملات را خواهید فهمید که بتوانید از آنها استفاده نمایید و مفید بودن و تاثیر گذاری این موارد را در خود مشاهده نمایید.

اگر شما بتوانید احساس بخشندگی را در خود ایجاد نمایید ، فکرتان آزاد خواهد شد و می توانید بر روی کارهای دیگر تمرکز نمایید.

۴- اگر تنبل باشید به چیزی نخواهید رسید

“تنها یک تجربه شخصی از هزاران هزار تجربه خارجی با ارزش تر باشد”

تنها کارهای محدودی هستند که بدون انجام دادن هیچ حرکتی انجام می شوند.

همان گونه که ماهاتما گاندی گفت ، می توانید در استدلال به دنبال آرامش باشید یا در بی نهایت خواندن و آموختن می توانید احساس کنید که در حال پیشرفت کردن هستید .

اما در عین حال ممکن است نتیجه کارتان صفر باشد و یا خیلی کوچک باشد و با این وجود نباید سست شوید و باید به راه خود ادامه دهید.

 

بنابراین برای رسیدن به آنچه که می خواهید و آرزوی آنرا دارید باید تلاش کنید و تمرین زیادی باید برای آن کنید .

با خواندن کتاب های مختلف فقط دانش به شما منتقل می شود ، نه مهارت و باید پس از خواندن کتاب های مختلف ، بتوانید از نتایج آنها استفاده نمایید.

۵- در حال زندگی کنید

“من نمی خواهم آینده را پیش بینی کنم و تنها می خواهم از خودم در زمان حال مراقبت کنم”

بهترین راه برای مقابله بر مقاومت های داخلی خود که باعث جلوگیری از عمل ، حرکت و پیشرفت ما می شوند ، زندگی کردن در زمان حال می باشد.

چرا اینگونه ؟

خب اگر در زمان حال زندگی کنیم و درباره کارهایی که در آینده ممکن است اتفاق بیوفتند و یا اتفاق نیوفتند نگران نباشیم می توانیم به کارهای فعلی خود برسیم و بیشتر روی آنها متمرکز شویم و آنها را به بهترین نحو مدیریت نماییم.

۶- ما فقط یکی از مردمان کره زمین هستیم

“من اعلام می کنم که یک فرد معمولی هستم و مانند انسان ها اشتباه می کنم ولی تنها فرق من این است که اشتباهاتم را می پذیرم و به عقب برمی گردم”

“این همچنین عاقلانه نیست که از دانش خود مطمئن باشیم چرا که لازم بذکر است که قوی بودن می تواند ضعیف بودن را نشان دهد و عاقل ترین فرد نیز می تواند اشتباه کند “

زمانی که شروع به ایده آل سازی خودتان با افراد اطراف خود می کنید ، سعی می کنید که خودتان را از آنها جدا نکنید و تماما در این فکر هستید که نباید آن شخص را از دست دهید و این چنین موقعیتی برای شما ایجاد نخواهد شد چرا که آنها بهتر از شما هستند .

این تنها یک اشتباه است وآن فرد نیز همانند شما یک انسان است و می توانند تصمیم بگیرد ، فکر کند و بهترین موارد را انجام دهد.
بنابراین به خاطر داشته باشید که همه ما انسان هستیم و می توانیم در هر زمان ممکن و غیرممکن دچار اشتباهاتی شویم و بدانید تنها فرق انسان در این است که برخی فکر می کنند و به آن عمل می کنند و برخی دیگر نه فکر می کنند و نه عمل می کنند و گروه آخر تنها فکر می کنند و هیچ اقدامی برای انجام دادن آن نمی کنند.

۷- مقاوم باشید

“ابتدا متوجه نیستید و اطرافیانتان به شما می خندند و به مبارزه با شما می پردازند ولی تنها پیروز این مسابقه شما هستید”

با گذشت زمان مقاومت خود را نسبت به اطراف خود بیشتر و بیشتر نمایید گرچه ممکن است محیط اطراف شما نامناسب باشد.

اگر مقاومت درونی نداشته باشید می تواند به راحتی شما را تخریب سازد و از پیشرفت و موفقیت شما جلوگیری کند.

کاری را که واقعا عاشق انجام دادنش هستید را پیدا کنید و انجام دهید.

این کار می تواند علاقه و امید را درون شما زنده کند که در نهایت باعث موفقیت شما می شود.

یکی دیگر از کارهایی که ماهاتما گاندی را توانست ماهاتما گاندی موفق و قوی تبدیل کند ، داشتن استقاومت و مقاومت داخلی وی و طرفدارانش بود که باعث موفقیت و آوازه او شد.

همچنین یکی از دلایلی که ما نمی توانیم به خواسته های خود برسیم این است که با یکبار شکست از ایده و کار خود پشیمان می شویم و از آن دست برمیداریم ولی در واقعیت نباید این گونه باشد و باید بتوانیم با هر شکستی ، به پیروزی نزدیک تر شویم.

بنابراین باید برای رسیدن به خواسته های خود هم زمان و هم مقاومت داشته باشیم تا بتوانیم به آن دست یابیم.

 

۸- با مردم خوش برخورد باشید و به آنها کمک کنید

“من فقط ویژگی های خوب در مردم را مشاهده می کنم. من فرد بی گناهی نیستم و به همین دلیل روی اشتباهات دیگران تمرکز نمی کنم”

“بزرگی و سخاوتمندی یک شخص می تواند از لحاظ کمک کردن او به دیگران مشخص شود”

بطور کل هر شخصی درون خود هم خوبی دارد و هم بدی و این تنها خود شخص است که می تواند تصمیم بگیرد که کدام یک را انتخاب کند.

با انتخاب فقط خوبی می توانید زندگی ساده و زیباتری نسبت به بقیه داشته باشید و این زندگی بسیار لذت بخش تر خواهد بود.

۹-هماهنگ باشید ، صادق باشید و در نهایت خودتان باشید

“شادی زمانی است که به آنچه که فکر می کنید برسید و آنرا کاملا انجام دهید”

یکی از بهترین راه ها برای بهبودی مهارت های ارتباطی ، این است که شما باید رابطه صمیمانه و صادقانه با شخص مقابلتان داشته باشید .

همچنین هنگامی که افکار ، کلمات و اقدامات شما با یکدیگر هماهنگ شوند ، قطعا بدانید که در این لحظه زندگی برای شما بسیار لذت بخش خواهد بود و احساس قدرت و رضایت کامل از خودتان خواهید داشت.

اگر شما واقعا یک فرد صادق باشید ، مردم همیشه در تب و تاب شنیدن حرف های شما هستند و به شما شخصیت حائل هستند ولی در غیر این صورت همیشه از شما فرار می کنند و به هیچ وجه حاضر به شنیدن حرف های شما نمی باشند.

اما اگر شما در حرف یه چیز بگویید و در عمل چیزی دیگر اعتماد خود را در میان مردم از دست خواهید داد.

۱۰- به رشد و توسعه ادامه دهید

“توسعه و گسترش دادن یکی از قوانین زندگی و موفقیت می باشد”

شما همیشه در هر حال و وضیعتی می توانید مهارت های خود را بهبود دهید ، عادت هایتان را تغییر دهید و یا می توانید دید خود را نسبت به هرچیزی تغییر دهید.

همچنین شما می توانید یک درک عمیق تر از طبیعت و جهان اطراف خود به دست آورید.

برای رشد و توسعه تنها باید تلاش کرد و قبل از تلاش تمام جوانب را در ذهن خود تصور نمایید تا در پایان کاری که انجام داده اید، پشیمان نشوید.

گاندی نیز حرفی خوب دیگری زد و آن این بود که از دیدهای قدمی و گذشته خود دفاع کنید واگر احساس کردید که اشتباه است از آن چشم پوشی نمایید.