سرزمین کهن و باستانی ایران، از دیرباز سرشار از آیین‌ها، سنت‌ها، آداب و رسوم و جشن‌هایی بوده که ریشه در اندیشه والای ایرانیان و مردمان این دیار کهن و تمدن ساز داشته و در قالب فرهنگ عامه و فولکلور، فرهنگ ملی و شیوۀ معیشت ساکنین بومی و محلی این مرزوبوم تبلور یافته است.
همه آن‌ها نمادی از تمدن و باورهای مردمی است که همواره حافظ و برگزارکننده نیک‌ترین آیین‌ها بوده‌اند. در این آیین‌ها، اسطوره و واقعیت با هم گره خورده است تا انسانی‌ترین باورها و اجتماعی‌ترین سنت‌ها را بیافرینند.
شب یلدا یا همان شب چله اول زمستان و همچنین چله کوچک یا دوم که از نیمه دوم زمستان شروع می‌شود؛ همچون سایر مراسم‌ آیینی ایرانیان، سنتی زیبا و ابداعی بی‌نظیر است؛ نمادی دیگر از پیوند ایرانی با مظاهر قدرت پروردگار در طبیعت و فرصتی برای گردهمایی، باهم‌بودن و تحکیم روابط خانوادگی، دوستی و صمیمیت.
گردشگران امروز صرفاً برای تفریح و سرگرمی و دیدار صرف از ظاهر یک اثر و جاذبه سفر نمی‌کنند. بلکه در تاروپود هر سفر، جوهری از حس نوع‌دوستی و دیگر دوستی، علاقه و تمایلی به کسب شناخت از دیگر فرهنگ‌ها وجود دارد. جاذبه‌های بی‌نظیر فرهنگی، تاریخی و تمدنی، طبیعی و فرهنگ‌عامه و ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی در مناطق مختلف ایران دربرگیرنده آیین‌ها، سنت‌ها، آداب‌ورسوم در مناطق مختلف ایران‌زمین است. که تحولات جامعه مدرن و تغییر سریع پدیده‌ها، مجال اندکی برای دوباره‌دیدن و دوباره‌اندیشیدن باقی می‌گذارد!