۸۰ درصد افراد حداقل یک بار در عمر خود به کمردرد دچار می‎شوند. در بسیاری از موارد، با استراحت مختصر ۲-۱ روزه، تغییر سبک زندگی، کمپرس گرم، ماساژ و استفاده از مسکن‌ها بدون نیاز به مراجعه به پزشک؛ درد بهبود می‌یابد. اما همه موارد کمردرد مشابه هم نیستند. در بعضی از انواع کمر درد لازم […]

۸۰ درصد افراد حداقل یک بار در عمر خود به کمردرد دچار می‎شوند. در بسیاری از موارد، با استراحت مختصر ۲-۱ روزه، تغییر سبک زندگی، کمپرس گرم، ماساژ و استفاده از مسکن‌ها بدون نیاز به مراجعه به پزشک؛ درد بهبود می‌یابد.

اما همه موارد کمردرد مشابه هم نیستند. در بعضی از انواع کمر درد لازم است که بیمار حتما به پزشک متخصص مراجعه کند تا بررسی بیشتر و حتی بعضا فوری انجام شود. این نوع کمردرد‌ها برای تشخیص ممکن است نیاز به تصویربرداری، بررسی آزمایشگاهی و یا نوار عصب-عضله داشته باشند و حتی برخی از آن‌ها نیاز به درمان اورژانس دارند. در این مطلب به شما می‌گوییم که چه کمردردهایی را باید جدی بگیرید و سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

این روز‌ها به سبب انتشار ویروس کرونا مردم از بیرون رفتن پرهیز می‌کنند و از طرفی حضور در مراکز درمانی با خطر مضاعف از نظر ابتلا به کووید-۱۹ همراه است. با این حال اگر کمر درد تازه‌ای به سراغتان آمد که در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرد، یعنی که زنگ خطر به صدا در آمده است. چاره‌ای نیست و با رعایت کامل ملاحظات بهداشتی باید حتما به پزشک مراجعه کنید و این درد را پراهمیت بدانید.

انواع کمردردهایی که باید جدی گرفته شوند:

۱. کمردرد نسبتا شدید و بی‌سابقه در فردی که سن او زیر ۱۸ سال و یا بالای ۶۵ سال است.

۲. کمردردی که بعد از یک ضربه و یا تصادف اخیر ایجاد شده است.

۳. کمردردی که با استراحت و خوابیدن بهتر نشده و حتی بیمار را به علت درد از خواب بیدار می‌کند.

 ۴. کمر درد تازه در فردی که سابقه سرطان و انواع بدخیمی دارد.

۵. کمردرد در فردی که با داروی استروئیدی (دسته دارویی کورتون) تحت درمان است.

۶. کمردرد در فرد مبتلا به انواع بیماری‌های نقص ایمنی و HIV

۷. کمردرد در فرد بدحالی که تب و کاهش وزن جدی داشته و شک به بیماری عفونی وجود دارد.

۸. کمر درد در فردی که معتاد تزریقی است.

۹. کمردردی که همزمان با آن اختلال جدیدی در ادرار و مدفوع به شکل احتباس یا بی‌اختیاری هم ایجاد شده باشد.

۱۰. کمردردی که همزمان با آن بی‌حسی ناحیه تناسلی هم پدیدار شده باشد. (بیمار عنوان می‌کند که در توالت متوجه گرم یا سرد بودن آب نمی‌شود.)

۱۱. کمردردی که همزمان با آن ضعف پیشرونده و اختلال راه رفتن ایجاد شده است. (مثلا فرد می‌گوید که پاهایم کم توان شده و نمی‌توانم روی پنجه یا پاشنه پا راه بروم.)

۱۲. کمردردی که همراه با آن خشکی صبحگاهی طولانی مدت- یعنی بیش از یک ساعت- در کمر و یا مفاصل و مچ دست و پا وجود داشته باشد.

۱۳. کمردردی که همزمان با آن ورم، قرمزی و درد مفاصل کوچک انگشتان و مچ دست و پا وجود داشته باشد.

۱۴. کمردرد تازه در فردی که سابقه خانوادگی بیماری‌های روماتیسمی و شبه روماتیسمی (آرتریت روماتوئید، لوپوس، روماتیسم ستون فقرات) در بستگان نزدیک دارد.

اگر کمر درد شما در این دسته قرار نمی‎گیرد به این معناست که نگرانی فوری و جدی وجود ندارد؛ حتی اگر علت کمردردتان آسیب دیسک، تنگی کانال نخاع و حتی درد سیاتیک باشد. به غیر از این حالت‎ها فقط در صورتی به پزشک متخصص مراجعه کنید که درد طاقت شما را بریده باشد.