چقدر با هوش عاطفی (هوش هیجانی) آشنایی دارید؟ آیا تاکنون به‌دنبال بهبود روابط خود با دیگران بوده‌اید؟ آیا می‌دانید که بخش اصلی روابط ما با خودمان و دیگران وابسته به هوش عاطفی ماست؟ کتاب مدیریت خویشتن اثر پائول مورگان با هدف ارتقای سطح هوش عاطفی نوشته شده است.

  • عنوان: مدیرت خویشتن؛ هوش عاطفی خود را تقویت نمایید
  • نویسنده: پائول مورگان
  • مترجمان: احمد روستا، مهرناز اخوت
  • تعداد صفحات: ۱۹۸ صفحه
  • انتشارات: سیته

درباره نویسنده کتاب مدیریت خویشتن

پائول مورگان (Paul Morgan) مدرس دانشگاه در رشته روانشناسی کاربردی است. او به‌عنوان مشاور شرکت‌هایی مانند فورت (Forte)، پلی‌گرام (Polygram)، اَبِی نشنال (Abbey National)، سامرفیلد (Somerfield)، آسدا (Asda) و بارکلایس بانک (Barclays Bank) فعالیت داشته است. همچنین برخی از تیم‌های بزرگ ورزشی مانند فوتبال و راگبی بریتانیا از او کمک گرفته‌اند. پائول مدیرعامل شرکت Development Direct Ltd، مدیر بخش تحقیق و توسعه Quantumcoaching.co.uk و مشاور فنی SAQ International است.

پائول خالق بزرگ‌ترین برنامه روانشناسی ورزش در جهان، برنامه کیفیت تجارت اروپا، مربی آموزش تجارت و آموزش و متخصص برجسته‌ای در زمینه کاربرد روان‌شناسی در عملکرد انسان است.

درباره کتاب مدیریت خویشتن

کتاب مدیریت خویشتن درباره مدیریت هوش عاطفی نوشته شده است. هوش عاطفی به‌معنای توانایی فرد در تشخیص نوع احساسات خود و دیگران است. هوش عاطفی یعنی چگونگی درک احساسات و شناخت اثر احساس‌های مختلف بر کیفیت زندگی و نکات مهمی را برای شناخت وتقویت هوش عاطفی به مخاطب می‌گوید. این کتاب که سبکی ساده و روان دارد، گرچه به مسئله‌ای کاملا روان‌شناختی اشاره دارد، برای همه افراد قابل‌درک است و از زبان تخصصی و سنگین استفاده نشده است.

مخاطب ابتدا مفهوم هوش هیجانی را می‌شناسد، سپس نقش احساسات در کیفیت زندگی را درک می‌کند و در پایان یاد می‌گیرد که چطور با مدیریت هوش عاطفی، زندگی‌اش را به شیوه درست‌تری مدیریت کند.

جسارت‌داشتن، نهراسیدن و توجه به احساسات درونی انسان از مهم‌ترین مفاهیمی است که نویسنده بر آن متمرکز است. همان طور که در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

خواندن کتاب مدیریت خویشتن را به شما پیشنهاد می‌کنیم، اگر شما:

  • علاقه‌مند به مدیریت و رهبری در یک تیم هستید؛
  • دوست داریدروابط اجتماعی بهتری با اطرافیانتان داشته باشید و کمتر دچار بحث و مجادله شوید؛
  • مایلید بیشتر درک شوید و احساساتتان از جانب دیگران پذیرفته شود؛
  • آرامش ذهنی و رشد بعد روانی وجودتان برای شما اهمیت دارد؛
  • معلم، استاد، مادر یا پدری هستید که به رشد مناسب و درست نسل بعد از خود اهمیت می‌دهید.

بخش‌هایی از کتاب مدیریت خویشتن

مدیریت خویشتن از شما نمی‌خواهد تا برای بهبود کیفیت زندگی تان درختان را در آغوش بگیرید یا با فرشته‌های نگهبان خود صحبت کنید. به شما نویدی هم از متحول‌شدن با کمک کلیشه‌های تکراری نمی‌دهد، بلکه مدیریت خویشتن راهنمای کاملی را برای ارزیابی هوش عاطفی در اختیارتان قرار می‌دهد؛ تمرین‌ها و راهکارهایی که می‌توانید هوش عاطفی‌تان را به‌طور دائم بهبود ببخشید و زندگی و کار خویش را با تغییرات مثبت متحول سازید. در این لحظه تصمیم با شماست. (بخشی از مقدمه)

***

آیا با کمک نقشه‌ای قدیمی تلاش می‌کنید تا به گشت‌وگذار در شهر بپردازید؟ چه‌کسی این اندازه احمق است؟ ما نیز برای گشت‌وگذار در دنیای اجتماعی خود، ‌نقشه‌ای روان‌شناختی در اختیار داریم. این نقشه مسیرهای درک خویشتن و دیگران را به اضافه‌ آنچه باید در موقعیت‌های گوناگون انجام داد، دربرمی‌گیرد. این نقشه‌های روان‌شناختی، هم‌زمان با رشدونمو ما توسعه می‌یابند. وقتی دقیق باشند، به‌خوبی قادر به درک جهان و نیل به نتیجه‌های موردنظر خود می‌شویم. با وجود این، در موقعیت‌های بسیاری، نقشه‌های روان‌شناختی ما مشابه نقشه‌ی جامع سی سال پیش شهر است. نتیجه‌ها می‌توانند به‌طور عمیقی ناامیدکننده باشند و به یأس، ناکامی و احساس شکست منجر گردند. (ص۵۵)