یکی از آثار تاریخی جالب و دیدنی روستای قورتان در شهرستان ورزنه استان اصفهان، ارگ عظیم و تاریخی آن است که قدمتش به قرن چهارم هجری (۳۶۶-۳۲۳ ه،ق) و دوره ی دیلمیان برمی گردد و به واسطه موقعیت ممتازی که در کنار زاینده رود دارد ، از تاریخ بنا تا به امروز سکونت در آن وجود داشته است.

در ضلع شمال غربی ارگ قورتان و در حاشیه  رودخانه  زاینده رود ، کبوترخانه ای خودنمایی می کندکه معماری آن با معماری کبوترخانه های دیگر بسیار تفاوت دارد و چگونگی ساخت این بنا هنوز مشخص نشده و در دست بررسی محققان است.

  نمای بیرونی این کبوتر خانه بر خلاف سایر کبوترخانه ها که صاف است و فشار کمتری را تحمل می کند ،  دارای ۱۲ سیلوی هلالی شکل است که هرکدام از این سیلوها کار یک پایه را برای این بنا انجام می دهد . ارتفاع کبوترخانه ۱۵ متر و قطر آن ۱۲ متر است . این برج  را به صورت حفره حفره درست کرده اند تا کبوتران بتوانند درآن لانه گزینند و این امر را می توان به این دلیل دانست که از فضله های آنان جهت مصارف کشاورزی استفاده کنند ، اما دست روزگار به این برج ها نیز رحم نکرده و در کشاکش روزگار به سمت ویرانی رفته اند و دیگر از آن کبوتران خبری نیست ، اما در کنار ارگ قورتان هنوز یکی از این کبوترخانه ها وجود دارد که توانسته خود را همچنان محکم و استوار نگه دارد و اهالی روستا به خصوص دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری ارگ زنده رود با صرف وقت و هزینه توانستند این برج را از ویرانی نجات دهند و با بازسازی گوشه های ویران شده آن توانستند دوباره این برج را مملو از کبوتر نمایند . می توان گفت که این برج هم اکنون تنها کبوترخانه ایران است که کبوتر دارد، اما برای جلوگیری از تخریب آن در سالهای آتی و فصول باران نیاز مبرم به مرمت و بازسازی آن می باشد .