چاقی و داشتن اضافه وزن مشکلی است که می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. اگر می‌خواهید کاهش وزن را تجربه کنید اولین گامی که باید برای لاغری بردارید کم کردن اشتها است. باید بدانید که برای کاهش وزن باید مقدار کالری دریافتی روزانه را کاهش داد، به همین دلیل اگر قصد کاهش وزن دارید باید با مواد خوراکی که به کم کردن میل به غذا کمک می‌کند، آشنا باشید تا بتوانید به شکل صحیح کاهش وزن را تجربه کنید. در این مطلب چند مورد از مواد غذایی که به کاهش اشتها کمک می‌کند به شما معرفی خواهیم کرد.

غذاهای فیبردار

فیبرها به دلیل دیرهضم بودن مدت بیشتری در معده باقی می‌مانند و این باعث می‌شود تا برای مدت طولانی احساس سیری داشته باشید. غذاهای سرشار از فیبر مانند نخود، عدس، لوبیا و نخودفرنگی دارای ترکیبات مهمی مانند مواد معدنی، ویتامین و آنتی‌اکسیدان‌های ضروری بدن است.

کاهش اشتها با نوشیدن قهوه

نوشیدن قهوه در طول روز می‌تواند تاثیر زیادی روی کم کردن اشتها داشته باشد. مصرف قهوه نوعی هورمون ضد اشتها تولید می‌کند.


آب

یکی دیگر از ساده‌ترین روش‌های خانگی برای کم کردن اشتها نوشیدن آب قبل از هر وعده غذایی است. نوشیدن ۲ لیوان آب قبل از هر وعده می‌تواند چیزی حدود ۲۲ درصد از اشتهای شما نسبت مصرف غذا کاهش دهد.

زنجبیل

خواص زنجبیل بر کسی پوشیده نیست. این گیاه می‌تواند در کاهش دادن اشتها به شما کمک کند. مقدار ۲ گرم از پودر زنجبیل را در آب گرم حل کنید و روزی یک بار بنوشید.

شکلات تلخ

شکلات تلخ با درصد بالا، می‌تواند اشتها را تا حد زیادی پایین بیاورد و میل شما را نسبت به خوردن خوراکی‌های شیرین بسیار کاهش دهد. می‌توانید ۱ ساعت قبل از خوردن غذا شکلات تلخ مصرف کنید.

میوه

میوه‌های آبدار نقش بسیار مهمی در کاهش دادن اشتها و لاغری دارند، زیرا باعث می‌شود حجم زیادی از معده پر شود و فرد احساس سیری زیادی کند؛ خیار، گریپ فروت، گوجه‌فرنگی، هندوانه، طالبی و همچنین سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم، کاهو.

کاهش اشتها با ادویه

هر چه میزان استفاده شما از ادویه در غذاها بیشتر باشد احتمال کاهش اشتها افزایش می‌یابد. خوردن غذاهای تند و پر ادویه به دلیل اینکه فرد نمی‌تواند به سرعت غذا بخورد، خیلی زود به فرد احساس سیری دست خواهد داد.

تخم‌مرغ آب‌پز

تخم‌مرغ حجم بسیار زیادی از پروتئین را در خود جای داده است که خوردن آن به‌عنوان صبحانه می‌تواند شما را برای مدت بسیار طولانی سیر نگه دارد. بهتر است آن را به صورت آب‌پز استفاده کنید.

کاهش اشتها با خوردن موز


موز یکی از بهترین میوه‌هایی است که با خوردن آن می‌توانید از گرسنگی‌های کاذب رها شوید. این میوه به دلیل دارا بودن فیبر فراوان حجم زیادی از معده را در برمی‌گیرد. می‌توانید موز را در وعده صبحانه میل کنید.

سیب

سیب به دلیل دارا بودن نوعی فیبر قابلیت این را دارد که کالری و قند موجود در مواد غذایی را جذب کند و سبب کم شدن اشتها شود. می‌توانید با مصرف روزانه ۱ عدد سیب، اشتهای کاذب را از بین ببرید.