چگونه از تخریب خویشتن دست بشوییم و به رویاهای خود اعتماد کنیم؟

 

 

ممکن است در زندگی کاری را شروع کرده باشیم اما ناتمام رهایش کردیم یا شغلی به ما پیشنهاد شده باشد به خاطر نداشتن اعتماد به نفس آن شغل را قبول نکنیم.

وقتی ذهنمون میگه : فکر نکنم بتونم موفق بشم .در واقع به خودمان می گوییم : به خودم اعتماد کافی ندارم که بتونم مطالعه کنم یاد بگیرم و آنچه که برای تحقیق رویاهایم لازم انجام دهم.

نقطعه ای که در آن از تعقیب رویاهایمان چشم پوشی می کنیم همان نقطه ای که اعتماد به نفس ما در آن آسیب دیده و مختل و به خودمان اعتماد کافی نداریم .

 

هر چه به خواست و اراده ی خودمان اعتماد بیشتری داشته باشیم، اعتماد به نفس زیادتری در خود احساس خواهیم کرد واین به معنای اعتمادبه خود ، کنار گذاشتن ترس و تسلیم نشدن .

داستان های زیادی از زندگی کسانی شنیده اید که از هیچ شروع کردند و به طرز باورنکردنی در زندگی، ثروت ، شغل و.. موفق شده اند .

شاید داستان مردی که فروش مرغ سوخاری را در یک شهر کوچک شروع کرد و بعد آن رابه کار وتجارتی ۲۰ میلیون دلاری تبدیل نمود شنیده باشید .

و پیش خود فکر کنید که شانس به اون رو کرده اما دیگر این قسمت داستان را کسی برایتان تعریف نکرده که او چندبار شکستخورده سرمایه را از دست داد و مجبور شد دوباره از صفر شروع کند .

چون به خودش اعتماد داشت و می دانست که هرگز از پا نخواهد شست. اواعتماد داشت که هرگز نمی خواهد (جا بزند) حتی موقعی که اشتباه می کرد شکست می خورد .

 

 

می بایست بهای موفقیت را بپردازید .

اعتماد به نفس واقعی یعنی گذراندن دورهی سخت ، کسی که می خواهد اعتماد به نفس واقعی رادرخود ایجاد کند ، باید دوره ی سختی را بگذراند ، شخصی که اعتماد به نفس دارد هرگز مطمئن نیست که اشتباه نخواهد کرد ، اواز این که شکست بخورد و تحقیر شود یا بد جلوه کند ترسی ندارد .

او فقط به جلو نظر دارد . اغلب مردم فقط موفقیت ما ورسیدن به اهداف دکتر بابارادی آنجلس می بینند اما پشت این موفقیت ما او صدها بار مرتکب اشتباه شده و شکست خورده اما آنقدر به خودش اعتماد داشت که به تعقیب رویاهایش ادامه داد و موفق شد .

اگر منتظرید در زمینه ی خاصی ، تخصص کافی بدست آورید تا سپس احساس اعتماد به نفس نمایید ودر نهایت دست به عمل بزنید وقت تلف کرده اید، باید دست به عمل بزنید ، اشتباه بکنید ، شکست بخورید تا موفق شوید .

بعضی از ما منتظریم همان بار اول بدون هیچ زحمتی و راحت موفق و پیروز می شویم این یعنی غرور و منیت که باعث می شدبه کارهایی که در آن مهارت نداریم دست نزنیم و چیز جدیدی یاد نگیریم و با تعجب از خودمان می پرسیم که چرا به جایی نمی رسیم کسی که موفق و به جایی رسیده ، روزی جایی بوده که نیز تحمل می کرده !

 

یک نویسنده ی موفق، قبلا نویسنده بدی بوده .

 

چنانچه مایل باشید شکست را تحمل کنید ، بی شک موفق خواهید شد!

 

آیا با منتظر ماندن ،فرصت های خود را از دست می دهید ؟

 

 

 

 

مطمئنم که همگی شما رویاهایی در زندگی خوددارید ، شاید میخواهید شغل مستقل را راه اندازی کنید یا ادامه تحصیل بدهید و با تمام وجود این آرزوها را در خوداحساس می کنید و در شوق رسیدن به آن ها می سوزید .

اما هنوز کاری برای رسیدن به آن صورت نداده اید . چرا؟ شاید پاسخ شما بهانه هایی مثل : خب ، راستش خودمم نمی دانم چطور باید شروع کنم ؟ حالا زمان مناسبی نیست . هنوز احساس اعتماد به نفس کافی نمی کنم !

چنانچه بخواهید صبر کنید تا اعتمادبه نفس کافی برای تعقیب رویاهایتان بدست آورید ممکن است مجبور باشید تا ابد صبر کنید .

چطور می توانید در نویسندگی مهارت کسب کنید حتی اگر یک خط هم ننویسید ؟

چطوری می توانید اعتماد بهنفس کافی برای گذراندن کار و تجارت خود بدست آورید درحالی که تمام وقتتان صرف تماشای تلویزیون می کنید .

هر چه بیشتر منتظر تعقیب رویاهایتان بمانید اعتماد به نفس خود را بیشتر ازدست خواهید داد و در عوض بر ترس ها و نگرانی ها شماافزوده خواهد شد .

 

این ترس که شاید هرگز به خواسته وآرزوهایتان نرسید . ممکن است فرصت های خود را از دست بدهید ، هر چه انجام کار به تعویق بیفتد ، بی تحرکتر و تنبل تر می شوید ، ترس بر شما چیره می شود و از اعتماد به نفس تان کاسته خواهد شد .

آیا بدون قید و شرط ، خودتان را دوست ندارید ؟

یکی دیگر ازعواقب و پیامدهای تاخیر انجام کارها ، اینکه مدام احساس اعتماد به نفس را درخود به تاخیر می اندازیم .

به خودمان می گوییم : فقط هنگامی احساسی خوبی نسبت به خودم خواهم داشت که …
۱۰ کیلوگرم لاغر شدم ، ازدواج کرده باشم ، ۵۰٫۰۰۰ دلار در سال درآمد داشته باشم .

امیدوارید این اتفاق بیفته وگرنه احساس اعتماد به نفس و خوشحالی فعلیتان خراب میشه .
تا این شرایط نباشه احساس خوبی نسبت به خودتان ندارید .

وقتی احساس خوب داشتن را مدام به زمانی موکول می کنیدکه به هدف هایمشخص و خاص برسید، این عشق شرطی یعنی به شرط رسیدن به اهداف و خواسته هایم احساس خوبی خواهم داشت و اگر نرسم ، نه .

 

چگونه اعتماد به نفس خود را تخریب میکنید؟

با قید وشرط هایی که برای خودمون می زاریم که اگر بهش نرسیم خودمون لایق اعتماد به نفس نمی دونیم .
در زیر تمرینی پیشنهاد شده که به شما کمک می کند تا دریابید چگونه حال خوب خود را خراب وعشق به خویشتن را به تعویق می اندازید.

جاهای خالی را با اولین پاسخی که به ذهنتان می رسد پرنمایید . سعی کنید کاملا با خود صادق باشید.

هنگامی احساس خوبی نسبت به خودم خواهم داشت که …………………..

هنگامی احساس خوبی نسبت به خودم خواهم داشت که ………………….

بی آنکه خود نیز آگاه باشیم ، خوشحالی و حس عزت نفس و ارزش شخصی خود را پایمال می کنیم . از به تعویق انداختن و وعده دادن دست بردارید و خودتان را دوست بدارید .

این فکر را که هنگامی احساس خوبی نسبت به خودم خواهم داشت که …. جانشین این فکر همین حالا احساس بسیار خوبی نسبت به خودم دارم زیرا ….. کنید.

همین حالا احساس بسیار خوبی نسبت به خودم دارم ، زیرا با خودم صادق هستم

زیرا امروز مواظب سلامتی و تندرسی خودم بودم

زیرا شهامت روبروشدن با مسائل و مشکلاتم رادارم

زیرا خودم دوست دارم و از دوستم تقاضای کمک کردم

خودتان را همین جوری دوست داشته باشید ، به خودتان نیرو ببخشید تا قدم بعدی را در راه رشد و موفقیت و احساس بهتری بردارید .

 

 

برگرفته از کتاب اعتماد به نفس