به شما توصیه می کنیم همین الان که در حال خواندن این مقاله هستید، یکبار دیگر به اطراف خانه نگاهی بیندازید و تصور کنید اگر خانه شما چه دکوراسیونی داشت، زیباتر و دوست داشتنی تر بود؟ شاید برخی از مواردی که به ذهن شما می رسد، نیاز به بودجه زیاد داشته باشد، برای مثال تعویض مبلمان، کابینت ها و یا کف منزل. اما مواردی وجود دارند که نیاز به صرف بودجه زیادی ندارد، بلکه بیشتر به شور و علاقه شما بستگی دارد تا بخواهید خانه را به سبک زیباتری دکوراسیون کنید.

۱_ از کوسن های رنگی استفاده کنید

ممکن است مبلمان شما قدیمی شده باشد و یا رنگ آن مطابق با دیگر دکوراسیون منزل نباشد، در این حالت می توانید به سراغ خرید مبلمان جدید باشید که به طور معمول بودجه زیادی می خواهد و یا آنکه به روشی که ما پیشنهاد می دهیم، اطمینان کنید:سعی کنید روکش کوسن ها را تغییر دهید و آنها را متناسب با طرحی انتخاب کنید که دوست دارید در بیشتر خانه خودنمایی کند. برای مثال ممکن است روکش هایی با طرح مدرن و یا سنتی را دوست داشته باشید. در هر حالت سعی کنید رنگ و مدل آنها را متناسب با دیگر دکوراسیون خانه انتخاب کنید.

۲_ پارچه مبل را تعویض کنید

طراحی و دکوراسیون خانه
تعویض پارچه مبل و تعمیر آن، هزینه بیشتری نسبت به تعویض روکش کوسن ها دارد، اما می توانید در صورت تامین هزینه به اینکار هم فکر کنید. برای مثال، تعویض رنگ پارچه مبل به رنگ های شادتر، گیرایی دکوراسیون منزل را بسیار بیشتر خواهد کرد. البته به جای تعویض پارچه مبل، می توانید از روکش های مختلفی که در طرح ها و رنگ های متنوع دوخته می شوند و هزینه کمتری خواهدن داشت هم استفاده کنید.

۳_رنگ آمیزی بخش هایی از خانه

رنگ امیزی منزل همیشه کلی نیست و شما می توانید در راستای تغییر دکوراسیون منزل، فقط بخشی از آن را به رنگ دلخواه نقاشی کنید. برای مثال ممکن است بخواهید اتاق کودک را به رنگ شاد رنگ امیزی کنید یا دیواری که تلویزیون به آن نصب خواهد شد را به رنگ متفاوتی نقاشی کنید. برای اینکارها می توانید خودتان دست به کار شوید.

۴_ گل و گیاه را فراموش نکنید

استفاده از گل و گیاه در خانه
استفاده از گل و گیاه، سبزی و طراوات زیبایی به خانه شما می بخشد. پس همین الان دست به کار شوید و چندین گل و گیاه مناسب با خانه و آپارتمان خود خریداری کنید و نحوه رشد و نگهداری آنها را یاد بگیرید. سعی کنید در ابتدای کار به سراغ خرید گل هایی بروید که مقاومت بالایی به انواع شرایط دارند و در حین نگهداری آنها در خانه، به راحتی پژمرده نخواهند شد. برای مثال گل های پتوس و گندمی برای شروع کار مناسب هستند.
در کنار خرید گل می توانید قفسه های چوبی، فلزی و یا حتی پلاستیکی هم تهیه کنید تا با قرار دادن گل ها روی آنها، زیبایی بیشتری به خانه دهید. قرار دادن گل ها در آشپزخانه و اتاق خواب را نیز فراموش نکنید. حتی می توانید برخی از گل ها را به شکل آویز به دیوار های خانه نصب کنید. البته برای اینکار در نظر داشته باشید که خانه شما به اندازه کافی آفتاب گیر باشد تا گل ها به میزان مناسبی نور دریافت کنند.

۵_ دیوارهای خانه را زیبا کنید

علاوه بر نقاشی و رنگ ساختمان می توانید با تابلو و آویزهای زیبا، دیوارهای خانه را زینت ببخشید. برای اینکار چند راه پیشنهاد می شود:

از تابلوهای عکس خانوادگی استفاده کنید. برای مثال می توانید یکی از دیوارهای خانه را به تابلوهای عکس خانوادگی اختصاص دهید و یا حتی خود عکس ها را به صورت مستقیم به دیوار بچسپانید. اگر فرزند کوچک دارید و نقاشی کشیدن را دوست دارد، می توانید نقاشی های او را علاوه بر اینکه به دیوار اتاقش می چسپانید، به شکل تابلو در دیوار سالن پذیرایی و یا بخشی که برای عکس های خانوادگی در نظر گرفته اید، آویزان کنید.

از تابلوهای نقاشی که در سبک های مختلف تهیه می شوند استفاده کنید و به کمک روش های چیدمان موجود در این مطلب به صورت تکی و یا سری از چند تابلو، یکی از دیوارهای خانه را با آنها تزئین کنید.

اگر مایل نیستید هزینه زیادی برای تابلوهای نقاشی صرف کنید، می توانید خودتان دست به کار شوید، از شبکه های اجتماعی مانند پینترست برای ایده گرفتن استفاده کنید و آویزهای زیبایی با انواع نخ بافتنی و … برای دیوار اتاق خواب و یا سالن پذیرایی تهیه کنید.