هر خانه‌ای بعد از گذشت مدتی نیاز به تغییر دکوراسیون دارد تا حال و هوای خانه و افراد ساکن آن عوض شود.برخی تصور می‌کنند تغییر رنگ دکوراسیون منزل نیازمند هزینه‌های کلان مثل خرید مبلمان نو، تعویض کامل پرده‌ها و حتی رنگ‌آمیزی مجدد دیوارهای منزل است. اما شما با چند ایده ساده و کم هزینه هم می‌توانید یک تغییر دکوراسیون ارزان و شکیل و چشم‌نواز را در منزل ایجاد کنید.
فقط یک دیوار را رنگ کنید:

لازم نیست کل خانه یا اتاق پذیرایی را رنگ کنید. کافی است روی یکی از دیوارهای اتاق پذیرایی یا اتاق خواب یک رنگ جدید بزنید تا حال و هوای دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی یا اتاق خواب را عوض کنید.
بهتر است این رنگ را روی دیواری که بیشتر از همه دیده می‎شود به کار ببرید، مثلا دیوار رو‎به‎روی ورودی پذیرایی یا دیوار پشت شومینه. برای این کار بهتر است یک رنگ جسورانه به کار ببرید یا یک کاغذ دیواری پر نقش و نگار را در مقابل دیوارهای ساده قرار دهید.
به جای تغییر مبلمان چند کوسن رنگی اضافه کنید:
یک ترفند دیگر برای هیجان‌انگیز کردن ترکیب رنگ دکوراسیون منزل تغییر مبلمان است که البته یک ایده گران‌قیمت است. اما برای این خرید مبلمان نو هزینه زیاد روی دست شما نگذارد بهترین روش برای تغییر دکوراسیون داخلی منزل به خصوص جاهایی مثل اتاق پذیرایی اضافه کردن چند کوسن رنگی و شاد هماهنگ با سایر بخش‌های دکوراسیون است.
عنصری از طبیعت را وارد دکوراسیون منزل کنید:
اضافه کردن یک گلدان گل یا گیاه شاداب و سر سبز، رنگ، عطر و بو، شخصیت و احساس خوب را به منزل شما می‌آورد. بسیاری از گیاهان آپارتمانی بسیار مقاوم هستند، نیاز به مراقبت چندانی ندارند.
اگر واقعا حوصله و زمان نگهداری از گلدان طبیعی را ندارید از گلدان‌های مصنوعی هم برای اضافه کردن رنگ و ایجاد تغییر دکوراسیون داخلی منزل می‌توانید استفاده کنید که چند روز یک بار فقط نیاز به گردگیری دارند.
به کف خانه هم رنگ های شاد اضافه کنید:
کف خانه را فراموش نکنید. اضافه کردن یک فرش یا گلیم رنگی و هماهنگ با دکوراسیون منزل و اتاق پذیرایی حسابی حال و هوای اتاق  را عوض می‌کند. با رنگ‌ها بازی کنید. برای مثال رنگ گلیم و فرش را کاملا متضاد با رنگ پارکت یا سرامیک انتخاب کرده یا از طرح‌های مورد علاقه‌تان بدون توجه به رنگ سرامیک و پارکت کف استفاده کنید.
رنگ هارا منعکس کنید:
یک آینه بزرگ قدی یا آینه کنسول در اتاق پذیرایی منزل‌تان قرار دهید. از آینه‌های حاشیه‌دار ترجیحاً چوبی و منبت‌کاری یا آینه‌هایی با قاب فلزی کار شده استفاده کنید. آینه، رنگ‌ ها را در منزل بازتاب می‌دهد. اگر آینه‌ منزل‌تان قدیمی شده کافی است فریم آینه را رنگ  و آن را حسابی نو کنید.
از مجسمه ها و تابلوهای رنگی استفاده کنید:
استفاده از یک تابلوی نقاشی یا تابلو فرش رنگی بزرگ یا متناسب با فضای اتاق پذیرایی یک ایده عالی برای تغییر دکوراسیون داخلی منزل به خصوص اتاق پذیرایی است. مجسمه ولوازم دکوری هم حال و هوای دکوراسیون خانه شما را  متحول می‌کنند.
یک آباژور زیبا بخرید:
یک ایده عالی و کم هزینه دیگر برای تغییر دکوراسیون داخلی منزل و به خصوص اتاق پذیرایی اضافه کردن یک آباژور شیک و هماهنگ با سایر چیدمان منزل است. برای این تغییر دست‌تان حسابی باز است. طرح و رنگ شید و کلاهک آباژور را می‌توانید بسته به رنگ دکوراسیون انتخاب کنید و جنس پایه هم بستگی به سلیقه شما دارد.