در میان ابرها قدم میزنی ، شاید حس کنی در آسمانی. بیشتر شبیه یک رویاست تا واقعیت. بر بلندای کوه ها کمی نزدیک تر به خورشید، شهری را هم نظاره گر خواهی بود، اما آن قدرها هم زیبا نخواهد بود. با تنها لحظه ای بی دقتی ممکن است همه چیز تمام شود پس با رعایت کردن جانب احتیاط سفرتان را به سلامت به انتها برسانید.
پله های هایکو که با نام پله هایی رو به بهشت هم شناخته می شوند. در جزیره “اوهائو ” (Oʻahu) در هاوایی واقع شده اند. مکان دقیق آنها روی کوه های “کوئولا” (Ko’olau) است و در کل از ابتدا تا به انتها ۳۹۲۲ پله را شامل می شوند. این ایستگاه در سال ۱۹۵۰ از رده خارج شد. و این پله ها با پله های فلزی جایگزین شدند.

سلفی در هایکو
یکی از فعالیت های محبوب بازدید کنندگان از پله های هایکو، سلفی است که از خود می گیرند. بر بالای ارتفاعات پله ها ، چشم اندازی زیبا از مناظر اطراف وجود دارد که خود بهانه ای می شود برای این که افراد تصاویری از خود را در این پله ها ثبت نمایند. با هم در ادامه برخی از این تصاویر را می بینیم ..

بازسازی پله های هایکو
مراحل بازسازی پله های هایکو
این پله ها ابتدا تنها یک نردبان چوبی بودند که بعدها تبدیل به پله هایی چوبی و بعد از آن هم تبدیل به پله های فلزی می شوند. اما با وجود همه این بازسازی ها در سال ۲۰۱۵ طوفان شدیدی در جزیره ” اوهائو ” (Oahu) می آید و خساراتی جدی به این پله ها وارد می کند و به همین دلیل استفاده از آنها ناممکن می گردد. در سال ۲۰۰۳ پله ها با هزینه ای بالغ بر ۸۷۵ هزار دلار تعمیر شدند.

در اوایل سال ۲۰۱۲ یک سری مسائل حقوقی مرتبط با پله ها حل نشده باقی ماند به همین دلیل همچنان پله ها رو به عموم مردم بسته بود ، اما شهردار منطقه اظهار داشت در شرایط مناسب پله ها رو به عموم مردم باز خواهد شد. اما جالب اینجاست که با وجود همه این مسائل هم چنان مردم از این پله ها کوه نوردی می کردند و کسی به موضوع بسته بودن مکان توجهی نداشت.

حوادث تلخ
“دارلین فیلیسیانو ” (Darlene Feliciano ) نام کوهنوردی ۲۷ ساله است که از ارتفاع ۵۰۰ فوتی در این پله سقوط کرده و فوت می کند.

“جاناتان مک نیلی” (Johnathan McNeely) از ارتفاع ۵۰ فوتی سقوط کرد و “مک نیلی ” McNeely یکی از کارکنان جوان نیروی دریایی بود که در سن ۲۱سالگی در این پله ها دچار سانحه می شود و جانش را از دست می دهد.

در آگوست سال ۲۰۱۲ یکی از خواننده ها بر روی این پله ها دچار حمله قبلی شده و در می گذرد.

سقوط از پله های هایکو

این پله ها از یک محله مسکونی در روستای هایکو شروع می شود، برای پیدا کردن ابتدای پله ها می توانید از ساکنان آنجا و یا ابزار آنلاین کمک بگیرید. برای آمدن به این جا حتما آب کافی به همراه داشته باشید و فراموش نکنید از آن جایی که ارتفاع این پله ها زیاد است و شما در میان ابرها سیر می کنید ، بادهای شدید می وزد و لباس مناسب هم جزء ضروریات شما خواهد بود.

از آن جایی که آخرین بازسازی که از پله ها انجام شد پله های چوبی را با فلزی جایگزین کرد، امکان سرخوردگی شما بر این پله ها زیاد خواهد بود. به همین دلیل اگر یک جفت دستکش به همراه خود داشته باشید می توانید میله های محافظ پله ها را بدون نگرانی از سرخوردگی محکم بگیرید.

ساختمان CCL و انتقال امواج رادیویی
همان طور که قبل هم گفتیم در پله های هایکو، ساختمانی وجود دارد که برای انتقال امواج رادیویی از آن در جنگ جهانی دوم استفاده می شده است. این ساختمان از سال های ۱۹۵۴ تا ۱۹۶۳ مورد استفاده قرار می گرفت و بعد از آن با توسعه تکنولوژی ها غیر قابل استفاده شده است ، اما حالا به عنوان ساختمانی نمادین به جا مانده از جنگ جهانی دوم برای بازدید کنندگان از پله های هایکو جذاب است.

پله های هایکو و سرگذشت آن
در سال ۱۹۴۲ کارکنان نیروی دریایی آمریکا ایستگاه رادیویی هایکو را شروع کردند به ساختن، این ایستگاه برای انتقال سیگنال های رادیویی به کشتی های نیروی دریایی بر روی اقیانوس آرام استفاده می شد. طرح اولیه احداث این ایستگاه به اهمیت امواج رادیویی در جنگ جهانی دوم برمی گردد، به این خاطر که این ایستگاه قرار بود امواجی با طول موج های بلند را بفرستد، مکانی را نیاز داشت که بتواند آنتن دهی بالایی داشته باشد. در آن زمان دره های هایکو به عنوان بهترین مکان برای احداث این ایستگاه تشخیص داده شدند.

برای احداث این ایستگاه آنها ابتدا از یک نرده بانی چوبی استفاده می کردند که بعدها این نردبان با پله های چوبی جایگزین گردید. البته بعد از راه اندازی ماشین کابل، کارگران از ماشین کابل به جای پله های چوبی استفاده می کردند. این ایستگاه در سال ۱۹۴۳ راه اندازی شد و بعد از آن نیروی دریایی نیاز به یک فرستنده قدرتمند داشت تا بتواند سیگنال ها را با استفاده از تکنولوژی لوله خلا ارسال نماید.