وقتی صحبت از سفر و گردشگری به دنیای کهن به میان می‌آید، معمولا اولین کشورهایی که به ذهن بیشتر افراد خطور می‌کند، جاذبه های گردشگری پرطرفدار کشورهای آسیایی هستند. معابد و آثار باستانی، جزایر زیبا و بهشت‌گونه وطبیعت بکر و بی‌نظیر در این قارهٔ پهناور آن‌قدر زیاد است که هرکس با هر سلیقه‌ای و هر هدفی که از سفر دارد، می‌تواند از آنها لذت ببرد. در این قسمت ۵ مورد از جاذبه های گردشگری آسیا را معرفی می‌کنیم.

۶. کاتماندو ـ نپال

جاذبه های گردشگری آسیا - کاتماندو

پایتخت زیبای نپال که یکی از جاذبه های گردشگری آسیا به شمار می‌رود، در دره‌ای واقع شده است که آثار تاریخی، معابد باستانی، زیارتگاه‌ها و روستاهای شگفت‌انگیز و زیبا آن را احاطه کرده‌اند. می‌توانید همراه با اهالی آنجا در میان آثار تاریخی میدان دوربار بگردید. اگر دوست دارید پیاده‌روی کنید، به افرادی ملحق شوید که با گاری به کوهستان می‌روند و در مسیر شلوغ ناحیهٔ تامل (Thamel) گردش کنید.

جاذبه های گردشگری آسیا - کاتماندو
هنرهای دستی اهالی کاتماندو

اگر می‌خواهید سوغاتی بخرید، در مغازه‌ها می‌توانید آثار هنری‌ای که خود اهالی آنجا درست می‌کنند مانند فرش و نقاشی را پیدا کنید که بسیار زیبا و ارزشمند هستند.

۷. جایپور ـ هند

جاذبه های گردشگری آسیا - جیپور

در سفر به هند اگر به ساختمان‌های باشکوه گچ‌بری‌شده که در اطراف خیابان‌های عریض جایپور واقع شده‌اند نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که چرا به آن «شهر صورتی» می‌گویند. بیشتر بناهای این منطقه رنگ صورتی ملایمی دارند که بسیار چشم‌نواز است. از مکان‌های دیدنی جایپور می‌توان به سیتی‌پالاس، هاوا محل و قلعه‌های آمِر و جایگار اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری آسیا - جیپور

برای سوغاتی‌ خریدن هم می‌توانید به یکی از بازارهای جایپور بروید. اگر دنبال سوغاتی منحصربه‌فرد می‌گردید، پیشنهاد ما یک جفت دمپایی سنتی پرنقش‌ونگار ساخته‌شده از چرم شتر جایپور است که نظیرش را جایی پیدا نمی‌کنید!

۸. هنگ‌کنگ ـ چین

جاذبه های گردشگری آسیا - هنگ کنگ

غذاهای چینی لذیذ، جزایر شناور و خط افق منحصربه‌فرد فقط بخشی از جاذبه‌های گردشگری هنگ‌کنگ هستند. معماری سنتی چین در روستای اِن‌گونگ‌پینگ بسیار تماشایی است. سوار یکی از واگن‌برقی‌هایی شوید که بر فراز قلۀ ویکتوریا آمدوشد می‌کنند تا چشم‌اندازی بی‌همتا را مشاهده کنید. صخره‌ها و تپه‌های زیبای «نان‌لیان‌گاردن» آرامش درون را برای‌‌تان به‌ ارمغان می‌آورند که دل‌کندن از آن ساده نیست. در سفر به چین بعد از طبیعت‌گردی می‌توانید از صومعه بودایی چی‌لین (Chi Lin) دیدن کنید و از سکوت حیرت‌انگیز آنجا لذت ببرید. نوشیدن یک فنجان چای خوشمزه در کافه‌استنلی را فراموش نکنید.

۹. سئول ـ کره جنوبی

جاذبه های گردشگری آسیا - برج ان سئول

سئول مرکز تجاری و فرهنگی کرهٔ جنوبی و یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آسیا است که در آن آسمان‌خراش‌ها بر فراز معابد بودایی، سربه‌فلک کشیده‌اند. مهم‌ترینِ آنها برج اِن سئول است. این برج را در بالای یک قله در پارک نامسان (Namsan) ساخته‌اند. حتما از این برج زیبا دیدن کنید. اگر می‌خواهید مزهٔ انواع خوراکی‌های کُره‌ای با طعم‌های مختلف را بچشید، چای‌خانه‌ها و غذاخوری‌های اینسادونگ (Insadong) را از دست ندهید. بهترین گزینه‌ها برای بازدید از آثار تاریخی، موزه‌های کاخ جیونگ‌بوک‌گونگ و قصر چانگ‌دئوک‌گونگ هستند. قصر چانگ‌دئوک‌گونگ نمونه‌ای عالی از معماری دوران باستان است. این اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

۱۰. گوا ـ هند

جاذبه های گردشگری آسیا - گوا

اگر عاشق دریا و ساحل هستید، ساحل شنی جزیره گوا برای دراز کشیدن و آفتاب‌ گرفتن فوق‌العاده است. یا می‌توانید روی تخت‌ها در ساحل دراز بکشید و همچنان که نوشیدنی خنک‌تان را مزمزه می‌کنید، به تماشای خورشید بپردازید که روی سطح افق می‌درخشد. درهرصورت، لذتی وصف‌ناشدنی را در این ساحل زیبا احساس خواهید کرد.

کلیسای بوم‌ژیزوس

برای دیدن آثار تاریخی، یکی از بهترین گزینه‌ها کلیسای زیبای بوم‌ژیزوس (Bom Jesus) متعلق به گوای قدیم است. این کلیسا در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و نمونه‌ای عالی از معماری بی‌قاعدهٔ سبک باروک به شمار می‌رود. اگر در هنگام کریسمس به آنجا بروید، می‌توانید آمیزه‌ای خارق‌العاده از عناصر فرهنگی و مذهبی شرق و غرب را هم‌زمان ببینید.