کبدی یا همان “زو”  که با بکار گری اصول و قواعد یوگا با حرکات ورزشی مانند کشتی و راگبی درهم‌آمیخته شده است، یک ورزش مهیج و محبوب به‌حساب می‌آید. این ورزش بیشتر در کشورهای ایران ؛ هند و پاکستان رواج دارد. شهرهای مختلف ایران این بازی را به‌صورت تفریحی و با نام مستعار زو و یا به‌صورت حرفه‌ای در  باشگاه‌ها انجام می‌دهند.

در این ورزش مهاجمان ۲ تیم درحالی‌که به‌طور مرتب کلمه‌ی “کبدی‌کبدی”  را تکرار می‌کنند با انجام حرکات حمله و دفاع و جابه‌جایی؛ تلاش می‌کنند تا با لمس کردن یا گرفتن یار تیم مقابل بتوانند به بالاترین امتیاز دست یابند. تکرار کلمه کبدی بدون انقطاع و در یک تنفس با صدای واضح و بلند و با کلمه تأیید شده کبدی آهنگ کبدی یا Cant خوانده می‌شود؛ که این تکنیک در واقع مشابه با پرانامایا در یوگا است. پرانامایا  در یوگا یعنى علم کنترل تنفس براى انتظامات ذهنى است. این کنترل بر روى تمام عملیات تنفسى از قبیل دم، بازدم و حبس تنفس اعمال می‌شود.

انواع ورزش کبدی 

بازی کبدی در سبک‌های متنوعی اجرا می‌شود. در واقع این بازی سه نوع دارد  که در بخش‌های مختلفی از دنیا در حال اجرا است که در این قسمت به‌صورت مختصر به آن اشاره می‌کنیم:

سانچوانی: در این ورزش  زمین بازی بزرگ‌تر است، و بازیکن‌های تیم نیز زیادتر و  ۹ نفر هستند؛  بازی مثل کبدی در دو تایم ۲۰ دقیقه‌ای اجرا می‌شود و بسیار شبیه به ورزش کبدی است.

جامینی: در این سبک از بازی کبدی ، از ۹ بازیکن در هر تیم استفاده می‌شود و زمان بازی نیز ثابت نیست.  یکی از قانون‌های سختگیرانه این سبک بازی این است که زمانی یک بازیکن  به علت خطا می‌سوزد تا زمانی که کل هم تیمی‌های آن  بسوزد؛ باید بیرون از زمین بماند و این کار باعث می‌شود کیفیت بازیکنان افت کند

آمار:  تعداد بازیکنان در این سبک از کبدی ۹ تا ۱۱ نفر است؛ فاکتور زمان بسیار اهمیت دارد و بازیکنی از بازی خارج نمی‌شود و می‌تواند در زمان معین حداکثر کارایی خود را نشان دهد.

قواعد ورزش کبدی

  • در بازی کبدی هر تیم ۱۲ بازیکن دارد که ۷ نفر از آن‌ها جزء بازیکنان اصلی و ۵ نفر دیگر به‌عنوان بازیکن ذخیره هستند.
  • در این بازی محدودیت تعویض وجود ندارد اما باید در تایم اوت پزشکی و تایم مربی انجام شود.
  • این بازی در دو تایم ۲۰ دقیقه‌ای برگزار می‌شود در صورت تساوی دو تیم در پایان وقت قانونی پنج حمله از سوی دو تیم و اگر باز هم مساوی شدند حمله یک‌به‌یک انجام خواهد شد.
  • وقت استراحت در بین دو نیمه ۵ دقیقه است.