حقایق بسیاری درباره چشمان آبی وجود دارد که هرگز نشنیده‌ایم. خواندن همه این حقایق نه تنها سرگرم کننده است، بلکه شواهد علمی زیادی نیز در خصوص افراد چشم آبی در اختیار شما قرار می‌دهد.

اولین انسان چشم آبی یک شکارچی اسپانیایی بود. بخاطر این مرد تیره پوست با چشمان آبی است که امروزه افرادی با چشمان آبی می‌بینیم.

 

بعد‌ها علاقه به چشمان آبی آنقدر زیاد شد که امروزه افراد زیادی برای داشتن این رنگ چشم دست به عمل جراحی می‌زنند. شگفت‌انگیزترین واقعیت در مورد چشم‌های آبی این است که تمام افرادی که چشم‌های آبی دارند دارای اجداد یکسان هستند.

۱- رنگ آبی در چشمان آبی وجود ندارد

شاید کمی عجیب باشد، اما در واقع چشمان آبی به دلیل پدیده‌ای طبیعی به نام پراکندگی رایلی به این رنگ درآمده اند. آبی شدن رنگ چشمان بدلیل استرومای بی رنگ عنبیه است. این پدیده تمام نوری را که به آن می‌تابد پراکنده می‌کند و در واقع رنگ آبی چشمان همان نوری است که در آسمان می‌بینید!

۲- شما هرگز نمی‌توانید متوجه رنگ چشمان نوزاد خود شوید

بسیاری از مردم در گذشته معتقد بودند که فقط والدینی که چشمان آبی دارند می‌توانند نوزادان چشم آبی داشته باشند. این موضوع کاملا اشتباه است. بیش از ۱۶ ژن مسئول رنگ چشم افراد هستند که هرگز نمی‌توان قبل از تولد نوزاد رنگ چشم او را تصور کرد؛ بنابراین اگر چشمان آبی ندارید، اما در انتظار تولد یک فرزند چشم آبی هستید هنوز هم می‌توانید امیدوار باشید.

3

۳- چشمان آبی در برابر نور خورشید آسیب پذیر هستند

چشمان آبی دارای مقدار ملانین کمتری نسبت به چشمان دیگر هستند. این رنگدانه از چشمان ما در برابر بسیاری از اشعه‌ها محافظت می‌کند. ملانین رنگدانه‌ای در عنبیه است که رنگ چشم ما را تعیین می‌کند. هرچه ملانین بیشتری داشته باشید سایه چشمان شما تیره‌تر وهرچه ملانین کمتری داشته باشید، سایه چشم شما روشن‌تر خواهد بود.

۴- کمتر از ۱۰ درصد مردم دارای چشمان آبی هستند

از کل جمعیت جهان، کمتر از ۱۰ درصد چشم آبی دارند. این بدان معناست که تنها ۶۴۰ میلیون نفر از مردم چشمان آبی دارند.

۵- افراد چشم آبی با یکدیگر یک جد مشترک دارند

در ابتدا تمام افراد کره زمین بجز یک فرد اروپایی چشمان تیره داشتند؛ بنابراین این شخص جد مشترک تمام افراد چشم آبی است. جهش‌ها تغییراتی در توالی ژنتیکی هستند که باعث ایجاد تنوع در موجودات زنده می‌شود. بیشتر جهش‌های ژنتیکی ارثی هستند، به همین دلیل است که تمام افرادی که چشم‌های آبی دارند یک جد مشترک دارند.

2

۶- رنگ چشم نوزاد چشم آبی ممکن است تغییر کند

اگر کودک شما در بدو تولد چشم آبی داشته باشد به این معنی نیست که برای همیشه چشمان آبی خواهد داشت. ایجاد ملانین در چشم نوزادان مدتی طول می‌کشد که می‌تواند منجر به تغییر رنگ چشم نوزادان شود. طبق یک واقعیت اکثر نوزادان قفقازی در بدو تولد چشم آبی دارند که پس از مدتی به فندقی یا سبز تغییر رنگ می‌دهد.

۷- رنگ آبی چشمان از مواد معدنی و نور بوجود می‌آیند

علاوه بر پدیده پراکندگی رایلی، مواد معدنی و پروتئین نیز مسئول رنگ آبی چشمان هستند. پس از پدیده پراکندگی، مواد معدنی و پروتئین‌ها به همراه ملانین تعیین می‌کنند که چقدر نور از چشم منعکس شود. تمام این حقایق در مورد چشمان آبی توسط بسیاری از دانشمندان در طول زمان تایید و اثبات شده است.

1

۸- چشمان آبی در شب دید بهتری دارند

فقدان ملانین مطمئناً به این معنی است که چشم‌های آبی نسبت به نور حساس هستند، اما فایده آن نیز ایجاد چشمان آبی است. فقدان ملانین به این معنی است که نور بیشتری می‌تواند وارد چشم شما شود؛ بنابراین در شب بدلیل وجود نور کم، افرادی که چشم آبی دارند بهتر از دیگران می‌توانند ببینند.

۹- خطرات زیادی چشمان آبی را تهدید می‌کند

علاوه بر ناتوانی در برابر اشعه ماوراء بنفش، چشمان آبی مستعد بسیاری از مشکلات دیگر نیز هستند. بدلیل کمبود ملانین در چشمان آبی آسیب پذیری بیشتری نیز این چشمان را تهدید می‌کند. تحقیقاتی که در زمینه چشمان آبی انجام شده نشان می‌دهد که چشمان روشن، بیشتر در معرض ابتلا به ملانوم uveal چشم (سرطان چشم) هستند. افراد چشم آبی باید در مواجهه با نور خورشید محتاط‌تر باشند. رنگ‌های روشن‌تر عنبیه خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش می‌دهند.