اکسی‌ توسین هورمونی پرقدرت و جزو انتقال‌دهنده‌های عصبی است و چون در ایجاد پیوند عاطفی بین مادر و فرزند نقش مهمی دارد، به‌اسم «هورمون عشق» یا «هورمون آغوش» نیز شناخته می‌شود. این هورمون قوی در مردان و زنان عاشق هم تولید می‌شود، اما فقط خاص روابط عاشقانه نیست. اکسی‌ توسین همچنین روی عملکرد مغز و سیستم عصبی تأثیر دارد و روی احساسات و عواطف روزمره‌ نیز اثر می‌گذارد. در ادامه شما را با تاثیرات افزایش اکسی توسین بر بدن و ۲۵ راهکار افزایش هورمون عشق آشنا خواهیم کرد.
کمبود اکسی‌ توسین در مغز با عوارض روانی مختلفی مانند افسردگی، اضطراب، فوبیای اجتماعی، اوتیسم، اسکیزوفرنی، اختلال استرس پس از سانحه، وزوز گوش، بی اشتهایی عصبی و اختلال شخصیت مرزی در ارتباط است.

اثرات اکسی توسین بر بدن:
پژوهش‌ها نشان داده‌اند که افزایش اکسی‌ توسین موجب تأثیرات زیر می‌شود:
به‌دلیل سرکوب فعالیت در ناحیه‌ی آمیگدالا که مرکز ترس در مغز است، موجب کاهش استرس و اضطراب و افزایش احساس امنیت و آرامش می‌شود.
تقویت خُلق و افزایش احساس رضایت
تغییرپذیری ضربان قلب
کاهش ترشح کورتیزول یا هورمون استرس
کاهش التهاب و تسریع روند بهبود
افزایش خلاقیت
کاهش علائم ترک و تحمل داروهای اعتیادآور
علاوه‌ بر بهبود ادراک خویشتن (طوری که درمورد خودمان فکر می‌کنیم) به‌دلیل تحریک ترشح اِندوکانابینوئیدها موجب افزایش لذت از تعاملات اجتماعی می‌شود.
افزایش ویژگی‌های شخصیتی مثبت مانند همدلی، خون‌گرمی، اعتماد و گشودگی.

راهکارهای افزایش اکسی توسین:
می‌خواهید سطح اکسی توسین بدن‌تان را به‌طور طبیعی افزایش دهید، نگاهی به راهکارهای زیر بیندازید:

۱. ویتامین D:
ویتامین D از نوع ویتامین‌های محلول در چربی است که توسط پوست بدن و بر اثر قرارگیری در معرض آفتاب ساخته می‌شود. تمامی بافت‌های بدن ازجمله مغز گیرنده‌ی ویتامین D دارند و به‌همین‌ دلیل کمبود این ویتامین می‌تواند پیامدهای جسمی و روانی مخاطره‌آمیزی همراه داشته باشد. پژوهش‌ها حکایت از آن دارند که ویتامین D مستقیما موجب فعال‌سازی و کنترل اکسی توسین می‌شود. برخی پژوهشگران بر این باورند که کودکان اوتیسمی چون کمبود ویتامین D دارند، احتمالا سطح اکسی توسین بدن‌شان هم پایین است.
آفتاب اصلی‌ترین منبع ویتامین D است.

پایان قسمت اول …