کاکتوس فقط یک گیاه آپارتمانی نیست؛ نوع خوراکی آن همراه باآب و میوه‌اش فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد.
آب کاکتوس ارزش تغذیه‌ای مناسبی دارد؛ قطعا شما با خوردن یک لیوان آب کاکتوس روده سالم‌تری خواهید داشت و مشکلات پوست و موی‌تان برطرف می‌شود.
اما واقعا این اکسیر زیبایی و جوانی چه خواصی دارد؟

ارزش غذایی آب کاکتوس
میوه کاکتوس و به ویژه آب آن یک دوز مناسب برای تغذیه همه افراد را فراهم می‌کند. در این ماده، پتاسیم، کلسیم، منگنز، مس، آهن و ویتامین‌های مختلفی وجود دارد. همچنین این ماده مغذی یک منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها، فلاونوئیدها، اسیدهای چرب امگا۳، اسیدهای آمینه و بتا‌کاروتن است.
فواید آب کاکتوس
آب کاکتوس! شاید شما هم از شنیدن این کلمه تعجب کنید ولی در حقیقت این یک آبمیوه جادویی پرخاصیت است.

مصرف منظم آب کاکتوس می‌تواند در حفظ سطح قند خون بدن کمک کند.
پکتین، فیبر محلول موجود در این آب، میزان جذب قند را در بدن انسان کاهش می‌دهد؛ بنابراین استفاده منظم از آب کاکتوس توسط بیماران دیابتی می‌تواند در جلوگیری از نوسانات سطح قندشان کمک‌کننده باشد.
مطالعات همچنین نشان می‌دهد استفاده منظم از آب کاکتوس برای جلوگیری ازدیابت نوع دوم مفید است؛ با این حال، توصیه می‌شود، مقدار مصرف‌شده برای جلوگیری از هیپوگلیسمی محدود شود.

تسکین‌دهنده التهاب مفصلی
آب کاکتوس حاوی ویتامین A و B2 و C است که برای افرادی که مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند، بسیار مفید است. خواص ضد التهابی آب کاکتوس برای از بین بردن درد و مبارزه با التهاب بسیار مفید است و همچنین سفتی و درد ناشی از آرتریت را کاهش می‌دهد.

بهبود عملکرد روده
این آب به رشد باکتری‌های خوب در روده کمک می‌کند
خواص ملین‌آور این ماده آبدار را می‌توان برای یبوست استفاده کرد. ماهیت ضد التهابی این ماده در کاهش التهاب در مثانه و به ویژه در درمان سنگ‌های صفراوی و عفونت‌های ادراری کمک‌کننده است.

تقویت سیستم ایمنی بدن
مصرف منظم آب کاکتوس به حذف ویروس‌های مرگبار در بدن کمک می‌کند و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.
سطح بالای فیتوکمیکال شیمیایی در کاکتوس موجب خنثی کردن تومورها و افزایش پاسخ ایمنی بدن می‌شود. همچنین آنتی‌اکسیدان‌هایش در برابر پیری زودرس از بدن محافظت می‌کند.

در طول دوره قاعدگی، خانم‌ها درد شکمی را تجربه می‌کنند؛ آب کاکتوس بدن را از سموم قاعدگی و دردهایی از این قبیل رها می‌کند، این میوه در کنترل تهوع خانم‌ها هم مفید است.

پیشگیری از سرطان
مطالعات دانشمندان نشان داده است که آب کاکتوس سرطان را مهار می‌کند؛ این ماده حاوی مواد شیمیایی است که به مهار رشد سلول‌های سرطانی کمک می‌کند.
آب کاکتوس حاوی مقادیر بالایی از آنتی‌اکسیدان‌های بتالین است که عوامل ضد سرطانی طبیعی هستند.
محافظت از بدن در برابر آسیب‌های رادیکال آزاد
آب کاکتوس یک منبع عالی از آنتی‌اکسیدان‌ها است. بتالین موجود در این ماده مغذی رادیکال‌های آزاد در بدن را از بین می‌برد؛ نوشیدنی آب کاکتوس غنی از ویتامین‌های C است که برای افزایش حفاظت از بدن در مقابل بیماری‌ها موثر است.

خواص میوه کاکتوس
میوه گیاه کاکتوس یا گلابی خاردار؛ میوه‌ای بیضی‌شکل و بنفش‌رنگ است که روی برگ‌های گیاه کاکتوس رشد می‌کند و از خارهای ریزی پوشیده شده است که در زمان مصرف آن حتما باید پوست زبر و ضخیم آن را جدا کنید؛ البته شما می‌توانید از آب این میوه هم به صورت خوراکی استفاده کنید.
در کل سه نوع میوه گیاه کاکتوس خوراکی وجود دارد :
سان پدرو (sanpedro)
این نوع میوه کاکتوس برای سوزش مثانه و کلیه کاربرد دارد
هودیا(hoodia)
نوع دوم این میوه خوراکی به درمان چاقی مفرط کمک می‌کند.

اوپنتیا  (opuntia)
سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که از آسیب سلولی و پیری جلوگیری می‌کنند.

میوه کاکتوس به دلیل آنکه در منطقه‌ای بیابانی و خشک پرورش می‌یابد، سرشار از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است. وجود این ترکیبات مغذی در میوه کاکتوس اثر سم‌زدایی قوی و ضد التهابی دارد
یکی از کاربردهای رایج میوه کاکتوس مصرف آن در رژیم غذایی است که به دلیل غنی بودن از مواد فیبری باعث مهار گرسنگی می‌شود. درواقع این میوه مقوی دستگاه گوارش است.
از میوه کاکتوس روغنی تهیه می‌شود که غنی از ویتامین E است و میزان آنتی‌اکسیدان آن سه برابر سایر روغن‌ها بوده و برای مبارزه با پیری پوست بسیار مفید است.