ویترای رنگ مخصوص نقاشی روی شیشه است ک برای تزئین ظروف شیشه‌ای استفاده میشود . این رنگ قرن‌ها در میان ملل مختلف محبوبیت داشته است و آثار متعدد و متنوعی از این هنر را می‌توان در موزه‌های نقاط مختلف جهان یافت. زیبا کردن بطری‌ها، لیوان‌ها و ظروف شیشه‌ای و همچنین آینه‌های کوچک و بزرگ با نقاشی‌های ساده ممکن است و می‌توانید ظرف چند ساعت در منزل انجام دهید.برای نقاشی روی شیشه نیاز به وسایل متعدد و خاص نیست بلکه با مقداری رنگ مخصوص ویترای و وسایل متداولی مانند قلم مو و اسفنج می‌توانید ظروف شیشه‌ای بسیار معمولی و حتی کم ارزش مثل بطری‌ها و شیشه‌های محتوی سس، مربا و آبلیمو را به ظروف زینتی و زیبا و کارآمد تبدیل کرد.

وسایل لازم

رنگ ویترای: رنگهای ویترای به دو صورت تینر و آب هستند. رنگ های پایه آب برای تثبیت بعد از خشک شدن نیاز به حرارت دیدن در کوره دارند به همین دلیل این رنگ ها در بازار خیلی رواج ندارد.رنگ های پایه تینر بعد از خشک شدن کاملا ثابت شده و با شستشو پاک نمیشود. البته باید حداقل ۲۴ ساعت به رنگ زمان دهید تا کاملا خشک شود.نکته مهم این است که این رنگ ها خاصیت شفافیت دارند و میشود آنها را با هم ترکیب کرد.

خمیر دورگیر (لاینر):این خمیر برای کشیدن طرح اولیه استفاده میشود و در رنگ های مختلف ای موجود است ولی رنگ مشکی ،طلایی،نقره ای و سفید پر کارآمد ترین رنگ های ان هستند.

قلمو : قلمو های سرگرد در سایز های ۴ و ۸ و صفر از بهترین قلمو ها برای ویترای هستند.

پالت:برای ترکیب رنگ بهتر است از پالت های یک بار مصرف استفاده کرد.

شیشه:از شیشه مربا ، ادویه جات،پارچ، قاب عکس ،لیوان و… میتوان استفاده کرد که ساده ترین آنها قاب عکس و شیشه های تخت است. حتی میشود از یک شیشه تخت استفاده کرد و بعد آن را قاب کرد.

حلال ویترای:برای رقیق کردن رنگ های ویترای استفاده میشود و بهتر است از حلال هم مارک رنگ استفاده شود تا رنگ آسیب نبیند.

طرح اولیه:انتخاب طرح کاملا سلیقه ای است و برای شروع نقاشی طرح را زیر شیشه خود قرار میدهیم و با لاینر کار را شروع میکنیم.