برای این که تجربه حضور در یک سفینه فضایی و سفر به فضا را داشته باشید، دیگر نیازی نیست تا هزینه های زیادی را پرداخت کنید و امروزه فقط با پوشیدن یک هدست واقعیت مجازی می توانید بلافاصله حضور در کرات و سیارات دیگر را تجربه کنید.

شرکت طراحی و معماری اکستند دیزاین (XTEND DESIGN) از طرحی مفهومی برای ساخت روی کره ماه رونمایی کرده است که به نام “پراگ جدید روی ماه” شناخته می شود. این پروژه به صورت مجازی در ویرچوپلکس (Virtuplex)، بزرگ‌ترین آزمایشگاه واقعیت مجازی در اروپا معرفی شد، از این رو، می توان آن را به نوعی نخستین پایگاه روی کره ماه در دنیای متاورس عنوان کرد.
ویرچوپلکس بزرگ‌ترین فضای واقعیت مجازی در دسترس تجاری جهان را ارائه می دهد. فناوری های پیشرفته و تخصص کارکنان این مرکز می تواند برای شبیه‌سازی فروشگاه ها، ادارات یا فضاهای دیگر پیش از آن که در واقعیت ساخته شوند، بکار گرفته شود.

بازدیدکنندگان از این طرح شرکت اکستند دیزاین می توانستند با استفاده از هدست های واقعیت مجازی و پوشیدن لباس های فضایی مجازی به کاوش در قسمت های مختلف پایگاه “پراگ جدید روی ماه” و پیاده‌روی در اطراف آن بپردازند، و حتی با استفاده از یک ماه‌نورد با طراحی ویژه به نام لونیاک (LUNIAQ) سطح کره ماه را هرچه بیشتر جستجو کنند. این خودرو مفهومی با الهام از خودرو الکتریکی اشکودا انیاک (Skoda ENYAQ) طراحی شده است.

پایگاه “پراگ جدید روی ماه” از ماژول های پیش ساخته چاپ سه بعدی شده و قابل باد شدن شکل می گیرد که با سامانه های نیروی خورشیدی و سکوهای پرتاب و زیرساخت های دیگر پشتیبانی می شود. ربات های بزرگ وظیفه چاپ سه بعدی ماژول ها را بر عهده خواهند داشت. گلخانه های این پایگاه نیز نه تنها غذای مورد نیاز افراد را فراهم می کنند، بلکه هوا و آب را نیز در یک سامانه پشتیبانی از حیات بازیافت می کنند.