“پروفسور هیبت الله کلانتری” نخستین سم شناس دارویی ایران و رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، پس از ۶ روز بستری در بیمارستان گلستان اهواز دوشنبه دار فانی را وداع گفت.

عضو هیات علمی و رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن عرض تسلیت درگذشت این نخبه علمی کشور اظهار کرد: پروفسور کلانتری روز سی ام اردیبهشت ماه در زادگاهش گتوند دچار سکته مغزی شده بود که امروز در بخش ICU جراحی اعصاب بیمارستان گلستان اهواز به علت عوارض ناشی از سکته درگذشت.

ایرج نظری افزود: وی ابتدا به بیمارستان ۳۲ تختخوابی کارون گتوند واز آنجا به بیمارستان خاتم الانبیا شوشتر اعزام شده بود و درنهایت برای ادامه درمان به بیمارستان گلستان اهواز منتقل شد.

به گزارش ایرنا پروفسور کلانتری از مشاهیر و نخبگان علمی کشور و رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از قدیمی‌ترین دانشکده‌های داروسازی ایران ، در سال ۱۳۳۵ در شهرستان گتوند متولد شد؛ وی دارای دکترای سم شناسی دارویی و استاد دانشگاه جندی شاپور اهواز بود.

پروفسور کلانتری در سال ۱۳۵۴ در رشته طبیعی فارغ التحصیل شد و در سال ۱۳۵۶ در امتحان اعزام به خارج پذیرفته و برای تحصیل در رشته داروسازی راهی دانشگاه هندوستان شد.

او در سال ۱۳۶۱ در دانشگاه بمبئی دوره پی اچ دی داروسازی را گذراند و در سال ۱۳۶۲ بورسیه دانشگاه کره جنوبی شد.

این نخبه علمی کشور در سال ۱۳۶۸ به ایران بازگشت و به عنوان نخستین سم شناس دارویی ایران به استخدام دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اهواز درآمد.

تالیف کتاب سم شناسی نوین، ارائه بیش از ۷۰ مقاله و خلاصه مقاله در مجلات داخلی و بین المللی و چندین مقاله خارجی از تالیفات و حاصل تحقیقات پروفسور کلانتری در مرکز تحقیقات سم شناسی و آزمایشگاه دانشگاه انگلستان است.