پایتخت روسیه یکی از نمادهای مهم تاریخی و فرهنگی را در خود جای داده است. میدان سرخ در قلب مسکو،شهر اصلی روسیه جای دارد. قلب مسکو میدانی است که از کلیسا ها، دیوار های حفاظتی و برج و بارو ها، موزه‌ ها، یک قبرستان و یک آرامگاه وَ همچنین یک فروشگاه بزرگ تشکیل شده است. […]

پایتخت روسیه یکی از نمادهای مهم تاریخی و فرهنگی را در خود جای داده است. میدان سرخ در قلب مسکو،شهر اصلی روسیه جای دارد.

قلب مسکو میدانی است که از کلیسا ها، دیوار های حفاظتی و برج و بارو ها، موزه‌ ها، یک قبرستان و یک آرامگاه وَ همچنین یک فروشگاه بزرگ تشکیل شده است. ساختمان هایی از قرون مختلف، از قرن پانزدهم تا بیستم، را در دل خود جای داده و هدف اصلی تور های پیاده گردی روسیه است. معماری را به زیبایی هرچه‌ تمام‌ تر به نمایش گذاشته، رژه‌ های سالانه را به خود می‌بیند و میزبان فستیوال‌ ها، کنسرت‌ ها و جشن‌ های خیابانی است. در فصل زمستان تبدیل به یک پیست اسکی روی یخ می‌شود.

یک موزه‌ رو باز یخ‌ زده!

جالب است به شما بگویم در نام میدان سرخ مسکو واژه‌ «زیبا» اشتباهاً «سرخ» ترجمه شده و روی آن مانده است.

میدان سرخ مسکو همراه دیدنی‌ های مشهوری مثل کاخ کرملین و کلیسای سنت باسیل، یکی از معروف‌ ترین جاذبه‌ های جهانی مسکو است.میدانی مربعی‎ شکل است با وسعت ۷۳ هزار متر مربع و یادگار هایی از دوران مختلف روسیه.کاخ کرملین در غرب آن، موزه تاریخی دولت و کلیسای زیبای کازان در شمال و بازار گوم در شرق میدان واقع شده‎اند.ساختمان‌ هایش از قرون پانزدهم تا بیستم در سبک‌های مختلف هستند، بنا های یاد بود و حتی یک گورستان هم دارد.موزه تاریخی دولت روسیه یافته‌ های باستان‌ شناسی، تزئینی و هنر کاربردی را به نمایش گذاشته است.

 

برج اسپاسکایا میدان سرخ مسکو

یکی از شاخص‌ ترین بنا های میدان سرخ مسکو برج اسپاسکایا است که این میدان را به کرملین متصل می‌سازد. یادگار قرن هفدهم است و صدای ناقوس زنگ‌ های آن برای همه‌ مردم روسیه صدایی آشنا است. باورتان نمی‌شود که بگوییم در سال ۲۰۱۰ تعدادی آثار تاریخی از پشت دیوار های این برج کشف شده است. یک نقاشی دیواری متعلق به قرن شانزدهم میلادی، با تصاویری از مسیح منجی، همراه با سنت سرجیوس، رهبر معنوی و پیشوای نهضت اصلاحات در روسیه قرون وسطی همراه مؤسس صومعه تجلی مسیح، از آثار مکشوفه در این بخش از شهر مسکو است.

 

 


مرکز خرید گوم

مرکز خرید گوم (GUM) در مجاورت کلیسای کازان و به‌عنوان یک مرکز تجارت شناخته می‌شود؛ در زمان ایوان مخوف به «راسته‌ داد و ستد» معروف بود. در نیمه‌ اول قرن نوزدهم بازسازی و درنهایت یک ساختمان کلاسیک در ردیف‌ های چند گانه برای تجارت، جایگزین فروشگاه‌ های متعدد در این میدان شدند. سقف این فروشگاه‌ ها از جنس شیشه با چهار چوبی فولادی و قوسی شکل طراحی و درنتیجه، این مجموعه تبدیل به بنایی کاربردی، پرزرق‌ و برق با نور طبیعی شد.