موسیر نوعی پیاز کوچک و کشیده با طعمی آشنا است که اغلب به عنوان ترکیبی ظریف از پیاز سنتی و سیر توصیف می شود. آنها به صورت خوشه ای رشد می کنند، حاوی آب کمتری هستند و پوست نازک تری نسبت به پیازهای سنتی دارند، اما می توانند درست به همان اندازه سبب سوزش چشم شوند.
موسیر (.Allium ascalonicum L) در کنار تره فرنگی، پیازچه، سیر و انواع دیگر پیاز به خانواده آلیوم تعلق دارد. هرچند در ظاهر شباهت زیادی به پیاز قرمز دارد، اما در داخل بسیار متفاوت به نظر می رسد. برای مثال با پوست کندن موسیر متوجه می شویم که طراحی آن درست مانند حلقه‌ های درونی پیاز نیست و بیشتر به سیر شباهت دارد.
با توجه به مقالات منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا، موسیر از نظر تغذیه ای ترکیبی بسیار غنی است. ۱۰۰ گرم یا حدود ۱۰ قاشق غذاخوری موسیر خرد شده محتویات زیر را در خود جای می دهد:

– کالری: ۷۵

– پروتئین: ۲٫۵ گرم

– چربی: ۰ گرم

– کربوهیدرات: ۱۷ گرم

– فیبر: ۳ گرم

– کلسیم: ۳ درضد از میانگین مقدار مورد نیاز روزانه (DV)

– آهن: ۷ درصد DV

– منیزیم: ۵ درصد DV

– فسفر: ۵ درصد DV

– پتاسیم: ۷ درصد DV

– روی: ۴ درصد DV

– فولات: ۹ درصد DV

در مقایسه با پیاز معمولی، موسیر منبع غنی‌ تری از پروتئین، فیبر و ریزمغذی‌ها از جمله کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی، مس، فولات، ویتامین‌ های B و A و C به شمار می رود.

علاوه بر این، موسیر و سایر سبزیجات خانواده آلیوم مملو از آنتی اکسیدان های قوی و ترکیبات ارگانوسولفور هستند که همگی مزایای بی نظیری برای سلامتی دارند. یکی از این ترکیبات قدرتمند آلیسین است. هنگامی که موسیر خرد یا بریده می شود، محتوای آنتی اکسیدانی از جمله آلیسین آن آزاد می شود.

یافته های کامل مزایایی که در ادامه اشاره می شوند، همگی با مراجعه به وب سایت مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا در دسترس علاقه مندان هستند:

تسکین علائم آلرژی
طی یک واکنش آلرژیک، سلول‌ های بدن هیستامین ترشح می‌ کنند و همین رویکرد سبب می شود تا ما با علائمی مانند تورم بافت، آبریزش چشم و خارش رو به رو شویم.

موسیر سرشار از کوئرستین است؛ فلاونوئید گیاهی که می تواند به کاهش و مدیریت علائم چشمی و بینی مربوط به آلرژی های فصلی کمک کند. کوئرستین ممکن است با جلوگیری از آزاد شدن هیستامین و کاهش شدت واکنش های التهابی و تنفسی مانند آسم آلرژیک، برونشیت و آلرژی های فصلی به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی عمل کند.

محتوای ضد میکروبی قوی
مجموعه وسیعی از تحقیقات نشان می دهند که ترکیبات ارگانوسولفور موجود در سبزیجات آلیوم مانند موسیر دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی هستند.

به همین علت است که آلیوم ها از دیرباز در طب سنتی برای کمک به درمان سرماخوردگی، تب و سرفه مورد استفاده قرار گرفته اند. یک مطالعه ۴ هفته ای روی ۱۶ بزرگسال مبتلا به آلرژی فصلی این کاربرد را تایید کرد. مصرف روزانه ۲۰۰ میکروگرم در میلی لیتر عصاره موسیر، علائم را در ۶۲٫۵ درصد از شرکت کنندگان کاهش داد. این در حالی است که همین آمار در مورد گروه کنترل ۳۷٫۵ درصد بود.

پژوهش دیگری روی ۶۰ نفر نشان داد که استفاده از محلول ۰٫۵ درصد عصاره موسیر به صورت ساعتی بر تبخال های جدید، به طور قابل توجهی ماندگاری و شدت آنها را کاهش می دهد. تبخال در ۳۰ درصد از افرادی که عصاره موسیر مصرف کرده بودند ظرف ۶ ساعت و در بقیه گروه طی ۲۴ ساعت بهبود یافت. این زمان در گروه دارونما ۴۸ تا ۷۲ ساعت گزارش شد.

حمایت از سلامت قلب و گردش خون
تحقیقات مختلف نشان می‌ دهند که ترکیبات ارگانوسولفور و آنتی‌ اکسیدان‌ های موجود در موسیر ممکن است به طرق متفاوت برای سلامت قلب و سیستم گردش خون مفید باشند و به طور بالقوه خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی- عروقی را کاهش دهند.

موسیر حاوی مقادیر زیادی تیوسولفینات است، نوعی ترکیب ارگانوسولفور که ممکن است از تشکیل لخته های خونی خطرناک جلوگیری کند.

دیده شده که آلیسین یکی دیگر از ترکیبات ارگانوسولفور موجود در موسیر، سفتی رگ های خونی را با آزاد کردن نیتریک اکسید، بهبود گردش خون و کاهش فشار خون پایین می آورد. این ترکیب همچنین ممکن است کلسترول تام را هم بهبود ببخشد.

علاوه بر این، یک مطالعه با مقایسه ۱۱ عضو خانواده آلیوم نشان داد که موسیر و سیر بیشترین فعالیت جلوگیری از لخته شدن خون را دارند که به محتوای کوئرستین و آلیسین آنها نسبت داده می شود.

موسیر در عین حال ممکن است به کاهش سطح چربی‌ های مضری که می‌ توانند در سیستم گردش خون ما انباشته شده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند، کمک کند.

کمک به کاهش قند خون
از طرفی دیگر با استناد به مقالات معتبر، ترکیبات گیاهی موجود در موسیر دارای پتانسیل کافی برای کمک به کاهش سطح قند خون نیز هستند.

موش‌ های دارای مقاومت به انسولین که روزانه به مدت ۸ هفته عصاره موسیر دریافت کرده بودند، بهبود قابل توجهی در مقاومت به انسولین و همچنین کاهش قند خون از خود نشان دادند.

کمک به درمان سرطان و پیشگیری از آن
به نظر می رسد که ترکیبات گوگردی و اتیل استات موجود در موسیر رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهند. علاوه بر این مصرف موسیر از انواع سرطان های سینه، معده و کولون نیز پیشگیری می کند. از این رو محققان معتقد هستند که موسیر می تواند نویدبخش درمان بسیاری از سلول های سرطانی باشد.

به گفته محققان آلیسین موجود در عصاره کلروفرمی موسیر ایرانی، در شرایط آزمایشگاهی توانست از رشد و تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری کند.

از جمله دیگر خواص شگفت انگیز موسیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– جلوگیری از نقایص سیستم عصبی جنین

– محافظت از سلامت استخوان به وسیله ویتامین های آ، ث، فسفر، کلسیم و منیزیم

– کمک به لاغری از طریق کاهش ذخیره ی چربی در بدن

– تحریک ترشح آنزیم های گوارشی، بهبود هضم غذا، درمان زخم معده و بهبود سلامت دستگاه گوارش

– کاهش فشار خون بالا به کمک ترکیبات فلاونوئیدی

– سم زدایی و پاکسازی کبد

– تسکین سردردهای میگرنی

– کاهش ریزش مو از مسیر تقویت گردش خون پوست سر

– کاهش استرس