اگر شما هم درونگرا هستید، احتمالا به‌دلیل نبودن در جامعه به‌سختی می‌توانید با انواع مشاغل کنار بیایید؛ چراکه معمولا درونگراها ترجیح می‌دهند به‌صورت کاملا مستقل و دور از هرگونه هیاهو و استرس کار کنند. امروز در این مقاله قصد داریم بهترین و پردرآمدترین مشاغل مناسب افراد درونگرا را معرفی کنیم.

افراد درونگرا بیشتر به‌سمت مشاغلی که در آن استقلال بیشتری دارند می‌روند. آنها خواهان آرامش بیشتر و ارتباطات کمتر با سایر افراد جامعه‌اند. اگر به آنها پیشنهاد کار در منزل بدهید، اغلب بدون هیچ بحث خاصی حتما می‌پذیرند.

افراد درونگرا در مشاغل به‌دنبال چه‌چیزی‌اند؟

برخلاف باور عمومی، افراد درونگرا همیشه هم خجالتی و کم‌صحبت نیستند. در حقیقت، درونگرایان می‌توانند بسیار اجتماعی و دارای مهارت‌های روابط بین فردی خوبی باشند. با این حال، برخلاف برونگرایان، که انرژی‌شان را از محیط‌های گروهی کاری دریافت می‌کنند، افراد درونگرا ترجیح می‌دهند در تنهایی خود انرژی تحلیل‌رفته‌شان را بازیابی کنند. به همین دلیل، افراد درونگرا توانایی انجام مشاغلی را دارند که از قدرت فردی خود بیشترین استفاده را ببرند.

بهترین مشاغل برای افراد درونگرا باید دارای این خصوصیات باشند:

  •  محیطی آرام و بی‌سروصدا فراهم باشد؛
  •  فرد درونگرا بیشتر شنونده باشد تا گوینده؛
  •  اولویت با وظایف مستقل و فردی باشد، نه با جلسات گروهی کاری؛
  •  امکان متمرکزشدن روی یک پروژه یا یک کار در زمانی مشخص وجود داشته باشد (چندوظیفه‌نبودن)؛
  • مشاغلی که ارتباطات به‌صورت فردی و خصوصی انجام شود (سخنرانی در جمع عمومی مناسب برای آنها نیست).
برای کمک به شما، فهرستی از انواع مشاغل متناسب با شخصیت افراد درونگرا و البته با درآمد بالا را آماده کرده‌ایم.

۱. مدیر حسابداری

مدیر حسابداری

وظیفه اصلی مدیر حسابداری نظارت و مدیریت امور روزمره حسابداری است. وی موظف است اطلاعات و داده‌های مختلف در زمینه حسابرسی را تجزیه‌وتحلیل و سپس گزارشی بر اساس اصول و سیاست حسابداری تنظیم کند. مدیر حسابداری با تعداد زیادی آمار و ارقام سروکار دارد. همچنین، مدیران حسابداری موظف‌اند سایر کارکنان تازه‌کار را مدیریت و بر کارشان نظارت کنند.

امروزه، مدیریت حسابداری بیشتر با رایانه است که همین مسئله از دلایلی است که درونگرایان این شغل را برمی‌گزینند.

۲. معمار منظر یا طراح فضای سبز

وظیفه اصلی طراح فضای سبز خلاقیت و استعداد بالا در زمینه باغبانی، انتخاب گیاهان و درختان مناسب برای محیط (با درنظرگرفتن شرایط اقلیمی)، طراحی استخر مناسب، و انتخاب فواره مناسب با توجه به شرایط جغرافیای محیط است. هدف معماران منظر زیباسازی فضاهای مختلف است که طراحی‌هایشان باعث آرامش روانی انسان‌ها و پاک‌سازی محیط و هوا می‌شود و فضایی جذاب و مفرح ایجاد می‌کند.

این شغل یکی از آرامش‌بخش‌ترین مشاغل برای درونگراها محسوب می‌شود.

۳. رفتاردرمانگر

در رفتاردرمانی، وظیفه اصلی درمانگر رفتاری کمک به بیمارانی است که دچار بیماری‌های روحی و روانی، افسردگی طولانی‌مدت، اضطراب و استرس، اختلالات خوردن، اعتیاد، اوتیسم، بیش‌فعالی، و کم‌توجهی‌اند. متخصصان رفتاردرمانی با تجزیه و تحلیل رفتار بیماران، در طول زمان باعث تغییر و تحول در رفتار و شخصیت آنها می‌شوند. درمان در چند جلسه متوالی انجام می‌شود.

این شغل یکی از پردرآمدترین مشاغل برای افراد درونگراست.

۴. مدیر محتوا

وظیفه اصلی مدیران محتوا نظارت و ایجاد راهبرهای محتوایی برای سایر سازمان‌هاست. مدیران محتوا با نظارت بر تولید محتواهای خاص در زمینه انواع مشاغل، می‌توانند اهداف تجاری بسیاری از شرکت‌ها را برآورده کنند. مدیر محتوا به تمام اصول سئو، اصول صحیح نگارش ، اصول بصری، ایده‌‌پردازی در زمینه محتواهای روز مسلط است. افراد می‌توانند به‌صورت کار در منزل و از راه دور این‌ کار را انجام دهند.

افراد در این شغل، علاوه بر استقلال کاری، از درآمد بسیار خوبی هم برخوردار می‌شوند.

۵. سرآشپز

وظیفه اصلی سرآشپزها مدیریت آشپزخانه رستوران‌ها یا هتل‌ها، نظارت بر تهیه انواع مواد غذایی، نظارت و راهنمایی سایر کارکنان آشپزخانه، طراحی انواع منوهای خلاقانه، مدیریت و برنامه ریزی برای بودجه آشپزخانه، و بررسی مواد غذایی بر اساس استاندارهای غذایی است. سرآشپزها از حس چشایی و بویایی بسیار خوبی برخوردارند و به همین دلیل، می‌توانند غذاهایی با کیفیت مطلوب تهیه کنند. سرآشپز در رأس سایر آشپزها قرار دارد و به همین دلیل، استقلال بسیار خوبی دارند.

افراد درونگرا با کسب تجربه و تخصص کافی می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند.

۶. ویراستار

یکی از وظایف اصلی ویراستار بررسی متن و رفع اشتباه‌های ساختاری، نگارشی، دستوری و املایی است. معمولا قبل از انتشار یا چاپ نوشتۀ نویسندگان، ویراستار موظف است متن را به‌خوبی و به‌دقت بررسی کند. اغلب، هریک از شرکت‌ها یا سازمان‌ها شیوه‌نامه‌ای خاص بر اساس اصول نگارشی‌ دارند که ویراستاران آنها، بر اساس همین شیوه‌نامه‌ها، متونشان را بررسی و ویرایش می‌کنند. علاوه بر اینها، اطمینان از درستیِ محتوا، صحت ترجمه، و کپی‌نبودن متن نیز از جمله وظایف ویراستار است.

افراد درونگرا به‌صورت دورکار و با کار در منزل نیز می‌توانند این شغل را انتخاب کنند.

۷. گرافیست یا طراح گرافیک

وظیفه اصلی گرافیست‌ها طراحی و ایجاد تصاویر سفارشی مطابق با خواسته‌های مشتریان است. آنها تصاویر و لوگوهایی را برای وب‌سایت‌ها، شرکت‌ها، پوسترها و بنرهای تبلیغاتی طراحی می‌کنند. این شغل کاملا روحیه هنری و مستقل لازم دارد. گرافیست‌ها با ابزارها و نرم‌افزارهای مخصوصِ طراحی از جمله فتوشاپ، طرح‌های زیبایی خلق می‌کنند.

اگر درونگرایید و به طراحی علاقه‌مندید، به‌راحتی می‌توانید در خانه و دورکار گرافیست شوید و درآمد خوبی داشته باشید.

۸. مدیر فناوری اطلاعات یا آی‌تی

وظیفه اصلی مدیران فناوری اطلاعات مدیریت عملکرد سیستم‌های اطلاعاتی سازمان‌ها و شرکت‌هاست.  مدیران فناوری اطلاعات کارشان را فقط با رایانه‌ها انجام می‌دهند و نیازی نیست با افراد زیادی صحبت کنند.

اگر به حوزه فناوری اطلاعات علاقه‌مندید، با تحصیل در این رشته می‌توانید درآمد بسیار بالایی کسب کنید.

۹. کتابدار

وظیفه اصلی کتابداران کتابخانه‌ها کمک به افراد در یافتن کتاب موردنظر است. همچنین آنها موظف به رسیدگی بر بودجه کتابخانه، تهیه کاتالوگ، نوشتن اطلاعات درباره کتاب‌های موجود در کتابخانه هستند. به‌علاوه، کتابدارها مسئول ثبت‌نام اعضای جدید کتابخانه نیز هستند.

این شغل نیز بدون استرس است و گزینه مناسبی برای افراد درونگراست.

۱۰. مکانیک

مکانیک

وظیفه اصلی مکانیک، بازرسی، تعمیر و نگهداری از وسایل نقلیه است. آنها با انواع ابزارهای مکانیکی آشنایی دارند و می‌توانند سیستم‌های مختلف از جمله انواع خودرو و موتور را تعمیر کنند.

مکانیکی شغلی مستقل است که فرد درونگرا با تجربه و تخصص کافی می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد.

۱۱. دستیار حقوقی

وظیفه اصلی دستیاران حقوقی رسیدگی به بیانات ابتدایی موکل، تهیه و تنظیم اسناد قانونی است. همچنین، دستیاران حقوقی می‌توانند در جلسات دادرسی نیز شرکت کنند. دستیاران حقوقی معمولا با وکلا کار می‌کنند و قبل از اینکه وکیل دادگستری در دادگاه حاضر شود، دستیار موظف است تا دفاعیه مناسب با پرونده را تنظیم کند.

این شغل از درآمد بالایی برخوردار است، ولی معمولا استرس زیادی دارد.

۱۲. محقق یا پژوهشگر

وظیفه اصلی محقق‌ها تجزیه‌وتحلیل انواع آزمایش‌ها و مدارک معتبر علمی است. آنها بعد از بررسی دقیق، تحقیق‌های خود را در معرض عموم قرار می‌دهند. معمولاً پژوهشگر یا محققی که زمینه پزشکی فعالیت می‌کند بیشتر اوقات خود را در آزمایشگاه سپری می‌کند. محقق‌ها علاوه بر موشکافی مسائل، توانایی پاسخ به سؤالات علمی را نیز دارند.

اگر جزو افراد درونگرای جامعه هستید می‌توانید پژوهشگری را انتخاب کنید و درآمد بالایی داشته باشید.

۱۳.مدیر شبکه‌های اجتماعی

وظیفه اصلی مدیران شبکه های اجتماعی یا فضای مجازی بررسی جامعه آماری و برنامه‌ریزی در زمینه جذب مخاطبِ بیشتر برای سازمان‌هاست.

می‌توانید این‌ کار را در خانه برای شرکت‌ها و افراد انجام دهید و از درآمد خوبی برخوردار شوید.

۱۴.مهندس نرم‌افزار

وظیفه اصلی مهندس نرم‌افزار بررسی پایگاه‌های اطلاعاتی است. مهندس‌های نرم‌افزار به چندین زبان برنامه‌نویسی مسلط‌ اند. این شغل بیشتر با رایانه و ارتباطات دیجیتال سروکار دارد. مهندسی نرم‌افزار شاخه‌ای از رشته آی‌تی است.

افراد درونگرا می‌توانند با تخصص در این رشته به درآمد بسیار زیادی دست پیدا کنند.

۱۵. نویسنده فنی

نویسنده فنی

وظیفه اصلی نویسنده فنی ترجمه محتواهای پیچیده و ایجاد کتابچه راهنمای کاربرپسند است. بسیاری از متون تخصصی و پیچیده وجود دارند که بررسی آنها کار اشخاص معمولی نیست. نویسنده فنی با تخصص خود به‌راحتی متون را ترجمه و آنها را به کتابچه‌های راهنما تبدیل می‌کند.

نویسنده فنی مسئولیت ویرایش و بررسی سایر متون ترجمه‌شده را نیز بر عهده دارد.

۱۶. روان‌شناس

وظیفه اصلی روان‌شناس توانایی هم‌دلی و گوش‌دادن به حرف‌های مراجعه‌کنندگان است. این شغل دقیقا مطابق با شخصیت افراد درونگراست. آنها هنر خوب گوش دادن را به‌طور ذاتی دارند. اگر مایل به انتخاب این شغل هستید، حتما تحصیلات دانشگاهی در این زمینه را کسب کنید و بعد شروع به فعالیت در این کار کنید.

درآمد روان‌شناس‌ها در عصر حاضر بسیار بالاست.

۱۷. آمارگر

وظیفه اصلی آمارگران تجزیه‌وتحلیل اطلاعات شرکت‌های بیمه و سایر سازمان‌هاست. معمولا فرد آمارگر تخصص کافی در جمع‌‌آوری آمار و تعبیر و تجزیه‌وتحلیل آنها را دارد. در عصر حاضر، این‌ کار را رایانه‌ها انجام می‌دهند، ولی نیاز به تخصص بسیاری بالایی دارد. افراد معمولی نمی‌توانند به‌صورت دقیق و حرفه‌ای آمار استخراج کنند.

این کار یکی از بهترین مشاغل کم‌استرس و پردرآمد برای افراد درونگراست.

۱۸. ممیز یا حسابرس

وظیفه اصلی ممیزها بررسی سوابق صورت‌های مالی است که در نهایت گزارشی از میزان مالیات افراد تهیه می‌کند. این شغل یکی از بهترین مشاغل برای درونگراهاست.

البته ممکن است در فصل حسابرسی مالیات‌ها کمی پراسترس شود.

۱۹. هنرمند

وظیفه اصلی هنرمند خلق هنرهای خلاقانه است. هنر در دنیای موسیقی، شعر، نویسندگی، نقاشی و… علاوه بر آرامش باعث ایجاد درآمد مستقل نیز خواهد شد.

وقتی صحبت از هنر می‌شود هیچ حدومرزی برای آن وجود ندارد.

۲۰. فیلم‌ساز

فیلم‌ساز

فیلم‌ساز در تولید فیلم وظایف بسیار متنوعی دارد و بنابراین، به خلاقیت زیادی نیاز دارد. فردی که به‌دنبال این شغل می‌رود باید علاوه بر خلاق‌بودن، دارای چشم‌انداز وسیعی نیز باشد.

ساخت فیلم‌های خاص درآمد بسیار بالایی را به‌ دنبال دارد.

۲۱. عکاس

وظیفه اصلی عکاس، گرفتن عکس‌ها و پرتره‌های کاملا هنری و حرفه‌ای است. به‌طور کلی، عکاسی فنی است که به تخصص و تجربه نیاز دارد. افراد درونگرا به‌راحتی می‌توانند با دوربین عکاسی، بهترین و کم‌استرس‌ترین شغل را برای خود ایجاد کنند.

اگر عاشق هنر و ثبت عکس‌های زیبا هستید این شغل دقیقا مناسب شماست.

۲۲. مترجم

مترجم

وظیفه اصلی مترجم ترجمه اطلاعات از زبانی به زبان دیگر است. معمولا مترجمان اطلاعات لغوی گسترده‌ای از زبان دیگر دارند. افراد درونگرا می‌توانند به‌راحتی حتی در خانه نیز شروع به کسب درآمد از طریق ترجمه متون عمومی و تخصصی کنند.

امروزه شغل مترجمی یکی از پردرآمدترین مشاغل در دنیای دیجیتال شناخته می‌شود.

۲۳. دام‌پزشک

وظیفه اصلی دام‌پزشک معاینه و درمان و اطمینان از سلامت جسمی حیوانات خانگی و باغ‌وحش است. این شغل با اینکه درآمد بالایی دارد، ولی باید در نظر داشته باشید که کاملا تمام‌وقت است و بعضی اوقات ممکن است سفر کاری داشته باشید.

اگر علاقه زیادی به حیوانات دارید، این شغل کاملا برای شما مناسب است.

۲۴. مسئول بایگانی

وظیفه اصلی مسئول بایگانی سازمان‌دهی و دسته‌‌بندی اطلاعاتی است که هریک از پروژه‌ها به خود اختصاص داده. این دسته‌بندی‌ها از نظر علمی و تاریخی بسیار دقیق‌اند.

افراد در این شغل می‌توانند به‌راحتی و دور از اجتماع مشغول به کار شود.

۲۵. فروشنده B2B

وظیفه اصلی فروشنده B2B فروش خدمات یا محصولات از شرکتی به شرکت دیگر است. در این شغل نیازی به ارتباط مشتریان نیست.

فروشندگان B2B درآمد بسیار زیادی کسب می‌کنند.

سخن پایانی

این‌طور نیست که افراد درونگرا همیشه خجالتی یا کم‌صحبت باشند. بسیاری از آنها از مهارت‌های بالایی برخوردارند. منتها معمولا افراد درونگرا به‌دنبال مشاغل کم‌استرس و دور از ارتباطات زیاد با بقیه می‌روند. درونگراها ترجیح می‌دهند کاملا مستقل و به دور از هیاهو فقط برای خود کار کنند.

ما فهرست کاملی از مشاغل مناسب افراد درونگرا را ارائه کردیم که در انتخاب شغل کمک زیادی به شما می‌کند. این محتوا را برای نزدیکان خود که فکر می‌کنید شخصیت درونگرا دارند ارسال کنید.