هیجان و فضای رمزآلود از جذابیت‌های بهترین کتاب های معمایی جنایی است. در واقع، دلیل انتخاب این ژانر از سوی مخاطب هم همین است.  اگر از علاقه‌مندان دنیای پر رمز و راز این‌دست کتاب‌ها هستید، این مقاله را از دست ندهید.

۱. راز داوینچی

 

نویسنده: دن براون
مترجم: حسین شهرابی (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: تندیس (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۴۹۸

راز داوینچی از جمله پرفروش‌ترین و بهترین کتاب های معمایی در دو دهه اخیر است. علت محبوبیتش شکل‌گرفتن معما در دل داستانی تاریخی و تلفیق آن با زمان حال است. دن براون در لابه‌لای ماجرای کتاب اطلاعاتی مفید از تاریخ هنر و تاریخ مسیحیت در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. ماجرای کتاب از این قرار است که شخصی به‌نام رابرت لنگدان، که استاد نمادشناسی و تاریخ در دانشگاه هاروارد است، برای سخنرانی به فرانسه دعوت می‌شود.

او پس از اتمام سخنرانی، با موزه‌داری که در موزه لوور کار می‌کند قرار ملاقات دارد؛ اما این ملاقات هیچ‌وقت صورت نمی‌گیرد، چراکه آن شخص به‌شکل مشکوکی به‌ قتل می‌رسد. رابرت که حالا مظنون به قتل است برای اثبات بی‌گناهی‌ خود و البته پرده‌برداشتن از حقیقتی که به‌گفته خودش تاریخ را به بازنویسی وامی‌دارد ماجراجویی‌اش را آغاز می‌کند.

حقیقتی که او درپی آن است مربوط به فرقه‌ای از دین مسیحیت و ارتباط آن با تابلو‌های داوینچی است. دلیل نام‌گذاری کتاب هم همین موضوع است. کتاب در سال ۲۰۰۳ منتشر و با استقبال عمومی روبه‌رو شد. در سال ۲۰۰۶، بر اساس آن فیلمی به کارگردانی «ران هاوارد» و بازی «تام هنکس» ساخته شد.