کتاب در سایه دوشیزگان شکوفا جلد دوم شاهکار به تمام معنای مارسل پروست یعنی رمان در جستجوی زمان از دست رفته می‌باشد.

رمان مارسل پروست بلندترین رمان جهان است که در ۷ جلد و طی ۱۴ سال به زبان فرانسه منتشر شد.

این رمان بلافاصله یک شاهکار شناخته شد و به عقیده خیلی‌ها برترین رمان قرن یا حتی برترین رمان همه زمان‌ها است.

چیزی که آن را خاص می‌کند این است که یک رمان سرراست از نظر روایت نیست، مخلوطی از توصیفات نبوغ‌آمیز از اشخاص و مکان‌ها و فلسفه کلی زندگی است.

پرداختن به رمان در جستجوی زمان از دست رفته و معرفی آن در یک مطلب کار ساده‌ای نیست.

چه بسا درباره این رمان کتاب‌های مختلف و بسیار زیادی نوشته شده و بسیارانی اعتقاد دارند مارسل پروست بزرگ‌ترین نویسنده قرن بیستم است.

ما نیز  هر جلد از این رمان بزرگ را به طور جداگانه معرفی می‌کنیم تا به این نویسنده و کتابش ادای احترام کرده باشیم.

جلد اول رمان: کتاب طرف خانه سوان
جلد سوم رمان: کتاب طرف گرمانت
جلد چهارم رمان: کتاب سدوم و عموره
جلد پنجم رمان: کتاب اسیر
جلد ششم رمان: کتاب گریخته
جلد هفتم رمان: کتاب زمان بازیافته

*توجه: در این مطلب به معرفی کتاب در سایه دوشیزگان شکوفا می‌پردازیم و فرض را بر این می‌گیریم که شما دوستان گرامی جلد اول رمان را خوانده‌اید.

در این مطلب شاید درباره برخی از اتفاقات جلد اول – یعنی کتاب طرف خانه سوان – به بحث بپردازیم بنابراین اگر جلد اول رمان در جستجوی زمان از دست رفته را نخوانده‌اید و روی افشای داستان حساس هستید، مطالعه این مطلب را به زمان دیگری موکول کنید.

در سال ۱۹۱۸ جلد دوم رمان در جستجوی زمان از دست رفته – کتاب در سایه دوشیزگان شکوفا – منتشر شد که با دریافت جایزه ادبی گنکور، مارسل پروست را به شهرت رساند.

پروست خود در سال ۱۹۲۲ درگذشت و کتاب‌های بعدی رمانش پس از مرگ او به تدریج تا سال ۱۹۲۷ چاپ شد.

کتاب در سایه دوشیزگان شکوفا

این جلد در دو بخش نوشته شده است که بخش اول آن تکمیل‌کننده جلد قبل با عنوان «پیرامون بانو سوان» است و بخش دوم آن «نام جاها: جا» است.

زیبایی‌های کتاب در این جلد عمیق‌تر می‌شود و خواننده متوجه می‌شود نگاه راوی بسیار دقیق‌تر و تیزبین‌تر شده است.

راوی در این جلد کودکی را پشت سر گذاشته و به نظر به سن بلوغ رسیده است.

در جلد قبل دیدیم که سوان عاشق شده و چه بسا ماجرای عشقی سوان بسیار خواندنی هم بود. اما نکته این‌جاست که سوان عاشق زنی شده که هیچکس حتی فکرش را هم نمی‌کرد.

در واقع کسی «اودت دو کره‌سی» بدنام و هرجایی را در شأن سوان نمی‌داند و از همین رو است که ارتباط خانواده راوی با سوان بسیار کم و کمتر شده است.

با این حال خود راوی بسیار با سوان احساس نزدیکی می‌کند و حتی حرکات و کارهای او را تقلید می‌کند.

ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که راوی علاقه فراوانی به دختر سوان هم پیدا می‌کند.

در ابتدای کتاب در سایه دوشیزگان شکوفا آقای «دو نورپوا» به خانه راوی آمده است و به آن‌ها می‌گوید که ماجرای عاشقی سوان به ازدواج ختم شده و حال اودت دو کره‌سی، «خانم سوان» است.

با وجود همه سرزنش‌ها و کنایه‌هایی که در مهمانی متوجه آقای سوان است، راوی از آنجایی که شیفته سوان است، شیفته خانم سوان نیز می‌شود.

اودت دو کره‌سی شاید زن بدنامی باشد اما بسیار شیک‌پوش و آراسته است و برای جوانی که تازه به سن بلوغ رسیده بدون تردید جذاب است.

آقای «دو نورپوا» همچنین با «برگوت» آشنایی دارد.

نویسنده‌ای که راوی کارهای او را تحسین می‌کند و دوست دارد بیشتر با او آشنا شود.

در این جلد ما شاهد وارد شدن «هنر» به کتاب هستیم و می‌بینیم مارسل پروست در زمینه موسیقی، تئاتر و نقاشی به نوعی متخصص است.

در سراسر این جلد نقدها و توصیفات مختلفی به کارهای مختلف وجود دارد که برای خواننده کمتر حرفه‌ای، که سررشته‌ای از این هنرها ندارد، ممکن است خسته‌کننده باشد.

اما اشتباه نکنید، تقریبا همه رمان در جستجوی زمان از دست رفته به همین شکل است و خواننده مدام باید تلاش کند و تحقیق کند تا به زیبایی آن چیزی که مارسل پروست تلاش دارد آن را بیان کند برسد.

بنابراین اگر در کتاب از یک نقاشی خاص صحبت می‌شود بهتر است حتما آن را جستجو کنید و حتی نقدهایی درباره آن نقاشی بخوانید.

در کنار دیدن برنامه «لابرما»، گفتگو با برگوتِ نویسنده و روبه‌رو شدن با الستیرِ نقاش، راوی در حال کسب کردن تجربه‌های منحصر به فرد است و کم‌کم با دنیای بزرگ‌سالان نیز آشنا می‌شود.

«بلوک» دوست راوی در این میان نقش مهمی ایفا می‌کند که «برداشت راوی را از دنیا زیر و رو می‌کند.» ضمن اینکه «ژیلبرت» نیز در مرکز توجه راوی قرار دارد و قرارهای روزانه در خیابان شانزه‌لیزه بسیار برای او خوشایند است.

در کتاب در سایه دوشیزگان شکوفا، نشانه‌های بیماری هم در راوی دیده می‌شود و بار دیگر نویسنده توانایی خود را در مطالب پزشکی و روانشناسی به نمایش می‌گذارد.

راوی دچار یک حمله ناگهانی می‌شود و علائم تنگی نفس از خود نشان می‌دهد.

درباره جلد دوم از شاهکار مارسل پروست

این جلد از رمان با مکاشفه لابرما، هنرمند والا، در تراژدی کلاسیک فرانسوی آغاز می‌شود و با آشنایی با الستیر نقاش به پایان می‌رسد.

راوی در بخش دوم کتاب همراه با مادربزرگ به «بلبک» می‌رود. جایی که راوی توصیفات شاعرانه را به اوج خود می‌رساند و جملات را پشت‌سر هم ردیف می‌کند.

در همین بخش است که با شخصیت الستیر آشنا می‌شویم که شاید مهم‌ترین شخصیت این جلد باشد و روی افکار راوی بسیار تاثیر می‌گذارد.

راوی هنگامی که برخلاف میل به کارگاه الستیر راه پیدا می‌کند بسیار تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

مشخصات کتاب

  • عنوان: در جستجوی زمان از دست رفته
  • جلد دوم: در سایه دوشیزگان شکوفا
  • نویسنده: مارسل پروست
  • ترجمه: مهدی سحابی
  • انتشارات: مرکز
  • تعداد صفحات جلد دوم: ۶۹۶
  • قیمت مجموعه ۷ جلدی – سال ۱۳۹۸: ۴۹۵۰۰۰ تومان