کتاب بلبل مربوط به جنگ جهانى دوم و مقاومت مردم فرانسه در برابر حملات آلمان نازى است.

نمى دانم چه عنصرى در داستان هاى مربوط به جنگ وجود دارد که باعث می شود، با وجود اینکه دنیایى سرشار از خشونت و وحشیگرى را به ما نشان میدهند، تا این حد جذاب و پرکشش باشند.

شاید پاسخ این سوال به هدف ما از کتاب خواندن یا پناه بردن به دنیاى کتابها برگرده. آدم ها براى چه به سراغ کتاب مى روند؟

شاید یکى از آن بیشمار دلایل، به کارگیرى وجهه هایى از شخصیت است که در دنیاى عادى، امکان بروز اونها بسیار کم و محدود است. فداکارى، تهوّر، میهن پرستى، از خودگذشتگى، صبر و استقامت…

خیلى از ما، وقتى این نوع کتاب ها رو مطالعه میکنیم ، سعى میکنیم با کمک تخیلمون خودمون را به جاى قهرمان هاى داستان بذاریم و مدام خودمون رو محک بزنیم.

اگر روزى چنین شرایط سختى پیش بیاد، حاضرم کارى که او کرد رو انجام بدم؟

حاضرم از جانم بگذرم؟

تا کجا زیر بار شکنجه ثابث قدم میمونم و لب از لب باز نمیکنم؟

و سوالات این چنینى که باعث میشه اینجور کتاب ها با تمام ابعاد داستانى و تاریخیشون ارزش خودشناسى هم پیدا کنند.

داستان کتاب بلبل

از روى جلد بسیار جذاب کتاب بلبل که ایفل اِشغال شده و هواپیماهاى جنگى رو به تصویر میکشه میتوان تا حدودى از موضوع کتاب مطلع شد.

جمله اى که براى پاراگراف اول یک کتاب مثل یک معجزه است و شما رو مجاب میکنه تا هفتصد و دهمین صفحه ى کتاب یک نفس بخونید و جلو برید.

شخصیت اصلى کتاب بلبل – ایزابل روسینول – یا همان ژولیت ژروز است، دخترى جوان، مغرور، متهور و بى کله! کسى که وارد دسته ى مقاومت مردمى فرانسه شد و براى آزادى فرانسه، تا پاى جان جنگید، سخت ترین و ترسناک ترین کارها را برعهده گرفت، عشقش را، امنیتش را و زندگیش را نادیده گرفت تا نامش در کنار مقاومت فرانسه جاویدان باقى بماند…

اطلاعات کتاب

  • کتاب بلبل
  • نویسنده: کریستین هانا
  • ترجمه: آفاق زرگریان
  • انتشارات: کتابسراى تندیس
  • تعداد صفحات: ۷۱۰
  • قیمت چاپ دوم: ۴۲۰۰۰ تومان