ماسک علاوه بر آنکه چهره بازیگر را پنهان می‌کنند هویتی طولانی را به وجود می‌آورند که شاید تا ابد برای هر فردی قابل تشخیص خواهد بود. چند بار پیش آمده که ماسکی را ببینید و بلافاصله آن را به مشخصه یا صفتی نسبت دهید؟ در ادامه این مطلب قصد داریم چند ماسک نمادین که در تاریخ سینما جاودانه شده اند را به شما معرفی کنیم.

۱٫ماسک مایکل مایرز (شخصیت خیالی سری فیلم‌های هالووین)

 

ماسک مایکل مایرز (از کاراکتر‌های سری فیلم‌های هالووین) قطعا یکی از بیادماندنی‌ترین هاست. با نگاه کردن به این نقاب اینطور تصور خواهید کرد که صورت یک مانکن چوبی را از بدنش جدا کرده اند و روی بدن مایکل مایرز چسبانده اند. در هر حال نمی‌توان این ماسک را ترسناک‌ترین نمونه در مورد ماسک‌های دنیای سینما دانست.

۲٫ ماسک لوکی (در فیلم ماسک)

این ماسک جیم کری بازیگر نقش اول فیلم ماسک را به کاراکتری با پوست سبز رنگ و بازو‌های کشسان تبدیل می‌کرد و رفتار‌هایی شبیه به شخصیت‌های کارتونی را در او ایجاد می‌کرد. البته از این ماسک در فیلم کمدی پسر ماسک نیز استفاده شد که وجهه ماسک لوکی را تا حدود زیادی خراب کرد.

۳٫ماسک آهنی (در فیلم مردی با ماسک آهنی)

 

ماسک‌های زیادی در فیلم‌های مختلف با هدف تنبیه دیگران مورد استفاده قرار گرفتند، اما هیچکدامشان مانند ماسک آهنی در فیلم مردی با نقاب آهنی که برای زندانی کردن برادر دوقلوی پادشاه لویی به کار رفت شناخته شده نیستند. ماجرای این فیلم براساس داستانی واقعی نوشته شده و لئوناردو دیکاپریو در آن به جای دو شخصیت داستان نقش بازی میکند.

۴٫کلاهخود ماکسیموس (فیلم گلادیاتور)

 

تصویری که می‌بینید نه یک ماسک که کلاهخود است و کاراکتر ماکسیموس در فیلم گلادیاتور با کمک آن چهره اش را می‌پوشاند. یکی از به یادماندنی‌ترین صحنه‌های این فیلم زمانی رخ داد که ماکسیموس کلاهخود خود را برداشت و فاش کرد که روح یک ژنرال رومی است.

۵٫ماسک زورو

 

ماسک زورو قطعا ساده‌ترین شمایل را در میان فهرست پانزده گانه ما دارد، اما به قدری خاطره ساز و سمبلیک است که فیلمی صرفا با موضوع آن ساخته شد (ماسک زورو). کاترین زتاجونز هنرپیشه مطرح آمریکایی از جمله شخصیت‌های این فیلم است.

۶. ماسک هانیبال (سکوت بره ها)

 

آنچه در بالا می‌بینید یک ماسک نیست بلکه سلولی است برای بستن دهان هانیبال لکتر که در ادامه به یکی از ترسناک‌ترین ماسک‌های تاریخ سینما بدل شد. در واقع این ماسک جلوی خورده شدن صورت مردم توسط هانیبال را می‌گیرد که البته چندان هم موثر نبود. اما یکی دیگر از ماسک‌های جالب در فیلم سکوت بره‌ها ماسک نگهبان است که هانیبال با کمک آن از زندان فرار می‌کند.

۷٫ ماسک جیغ (فیلم جیغ)

 

 

ماسک جیغ قطعا یکی از به یاد ماندنی‌ترین‌های این فهرست است، اما در واقع اثر ادوارد مونک نقاش برجسته نروژی بود که این اثر را جاودانه کرد. فیلم جیغ داستان گروهی را روایت می‌کند که با پوشیدن این ماسک و در حالی که چاقو به دست دارند به دیگران حمله می‌کنند.

 

۸٫ ماسک گای فاکس (فیلم وی مثل وندتا)

 

کمتر پیش می‌آید که شخصیت اصلی یک فیلم ماسک به چهره بزند و در تمام طول داستان هیچگاه آن را بر ندارد و این دقیقا اتفاقی است که در فیلم وی مثل وندتا شاهدش هستیم. ماسک گای فاکس در ادامه به چنان محبوبیتی دست پیدا کرد که گروه هکری انانیموس هم از آن برای معرفی خود در رسانه‌ها استفاده کردند.

۹٫ ماسک بتمن (در سری بتمن)

ماسک بتمن یکی از معدود ماسک‌هایی است که در فیلم‌های ابرقهرمانی استفاده شده و ارزش قرار گرفتن در این فهرست را دارد.

۱۰٫ماسک دارث وادر (جنگ ستارگان)

 

کلاهخود لرد وادر پیش از آنکه شکل و شمایل نهایی خود را پیدا کند دستخوش تغییرات فراوانی شد و نمونه‌های مفهومی متعددی از روی آن ساخته شد و جایگاه نخست فهرست ما را دارد.