اگر همه چیز درست پیش برود، نوامبر امسال پایگاه بین المللی فضایی(ISS) ادویه‌ای می‌شود.

محققان در تلاش‌اند تا گیاه فلفل اسپانیولا را به فضا بفرستند و آن را به اولین میوه کاشته شده در فضا تبدیل کنند. به گفته Ray Wheeler متخصص گیاه شناسی ناسا، ما به دنبال گونه‌های مختلفی هستیم که بتوان آنها را در محیطهای بسته و کنترل شده کاشت و علاوه بر تولید زیاد محصول، بلند نباشد. فضانوردان اکثرا تمایل به غذاهای گرم و همچنین طم بیشتر نیاز دارند. فلفل به دلیل داشتن ویتامین C زیاد برای رژیم غذایی فضانوردان بسیار مهم و مناسب است. اگرچه انواع مختلفی فلفل وجود دارد، اما فلفل اسپانیولا به دلیل توانایی رشد در ارتفاع بالا، دوره‌های رشد کوتاه و گرده افشانی راحت انتخاب شده است.

اولین گیاه کشت شده در ایستگاه فضایی به سال ۱۹۸۲ زمانی که خدمه فضاپیمای روسی گیاه Arabidopsis را کاشتند برمیگردد. همچنین فضانوردان روس از سال ۲۰۰۳ قادر به مصرف محصولات خود بودند و این در حالی است که آمریکایی‌ها اولین کاهوی فضایی را در سال ۲۰۱۵ برداشت کردند. امروزه در ISS سبزیجات بسیاری از جمله کاهو، تربچه، کلم چینی و نخود فرنگی کاشته می‌شوند.

گیاهان به دلیل نیروی گرانش خیلی کم در فضا به سختی می‌توانند رشد کنند، زیرا سیستم ریشه‌ی آنها پیچیده بوده و به جاذبه زمین احتیاج دارد. اما فضانوردان توانستند با روش‌های خاص نوری و مکملهای گوناگون به پرورش گیاهان در ISS بپردازند. محققان در تلاشند تا بتوانند انواع گوناگونی از محصولات علل خصوص آنهایی که غنی از مواد مغذی و ویتامینها می‌باشند را در فضا کشت کنند.