معرفی انواع درختان میوه و زیبا

 

 

پیراکانتا

 

 

نام علمی: Pyracantha coccinea پیراکانتا، درختچه ای همیشه سبز با حداکثر ارتفاع حدود ۴ متر می باشد. گل های سفید رنگ آن در اواخر بهار، ظاهر می شوند. میوه ها شبیه به زالزالک اما بسیار کوچکتر از آن و به رنگ های قرمز، زرد و نارنجی هستند و از اوائل پاییز تا چند ماه پس از آن بر روی شاخه ها خودنمایی می نمایند.

 

 

این درختچه هرس پذیر است و با هرس می توان آن را به اشکال مختلف درآورد و به عنوان پرچین نیز کاربرد دارد. پیراکانتا نیاز به آفتاب کامل دارد و آبیاری آن باید به طور منظم انجام شود. تکثیر پیراکانتا از طریق قلمه در اوائل تابستان می باشد و موطن اصلی آن کشور چین است.

 

 

تاگزودیوم

 

 

نام علمی: Taxodium distichum تاگزودیوم از درختان سوزنی برگ خزان پذیر با حداکثر ارتفاع ۴۰ متر می باشد. رنگ خزان این درخت بسیار زیبا است بطوریکه ازاوائل پاییز، برگها به قرمز مایل به نارنجی تغییر رنگ داده و پس از آن قهوه ای می شوند، از شروع تغییر رنگ تا خزان کامل حدود ۳ ماه طول می کشد، نیاز آبی این درخت بسیار بالا است و باید در کنار آب کاشته شود، از این رو به آن دارتالاب و یا سرومرداب هم می گویند. نیاز به آفتاب کامل دارد اما در نیم سایه هم میتواند رشد کند.  روش تکثیر از طریق کاشت بذر است و موطن اصلی آن امریکا می باشد.

 

 

توری

 

 

نام علمی: Lagerstroemia indica توری، درختچه ای خزان کننده با رنگ خزان قرمز بسیار زیبا است، برگ ها پس از تغییر رنگ، تا حدود یک ماه، بر روی شاخه ها باقی مانده و پس از آن خزان می کنند. حداکثر ارتفاع آن حدود ۷ متر می باشد. گل ها به رنگ سفید، بنفش و قرمز روشن هستند و در اوائل تابستان ظاهر شده و تا اواخر تابستان دوام دارند. این درختچه نیاز به آفتاب کامل دارد و آبیاری آن باید به طور منظم صورت بگیرد. تکثیر توری از طریق کاشت بذر و یا قلمه می باشد. زادگاه و موطن اصلی توری، کشور چین می باشد.

 

 

توت آمریکایی

 

 

نام علمی: Maclora pomifera توت آمریکایی درختی خزان کننده با حداکثر ارتفاع ۲۰ متر و دارای شاخه های خاردار می باشد. قسمت قابل توجه این درخت میوه های کروی شکل، نارنجی رنگ و شبیه به پرتقال آن می باشد که ظاهری چروک مانند دارند. میوه تلخ و غیرخوراکی است و به علت شیره سفیدرنگی که دارد بسیار چسبناک می باشد. توت آمریکایی به آفتاب کامل و خاک عمیق و معمولی نیاز دارد و نیاز آبی آن پایین می باشد. تکثیر این درخت از طریق کاشت بذر می باشد و موطن اصلی آن تگزاس است.

 

 

انبه

 

 

ارتفاع درخت انبه ممکن است به ۴۰ – ۳۵ متر برسد. برگهای نو آن تقریبا به رنگ سرخ روشن می‌باشد که به محض رشد کامل به رنگ قهوه‌ای براق تیره‌ای در می‌آیند. در زمان شکوفایی گلهای سفید کوچک ، رایحه‌ای دلپذیر همانند گل یخ در فضا می‌پیچد. پس از ریختن برگها ، میوه‌های درخت بعد از گذشت از سه تا شش ماه خواهند رسید. میوه انبه هنگام رشد کامل از روی درخت و روی ساقه‌ها آویزان می‌شود و ممکن است وزن آنها به ۲ کیلوگرم برسد.  میوه‌های انبه دارای رنگهای متنوعی هستند، سبز ، زرد ، قرمز یا ترکیبی از این رنگها. نوع رسیده آن با پوست دارای رایحــــــه خوشایندی می‌باشد. در میان این میوه هسته تخت مستطیل شکلی وجود دارد که بسته به نوع آن می‌تواند رشته‌دار یا صاف باشد. داخل پوسته که ۱ میلیمتر ضخامت دارد یک مغزی به ضخامت کاغذ وجود داردکه دانه درون آن قرار گرفته است. گفته می‌شود انبه رایج ترین میوه تازه‌ای است که سرتاسر جهان مصرف می‌شود.