حتما با مضرات سیگار آشنایی دارید. بد نیست بدانید که قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگار (وقتی دود سیگار شخص دیگری را استشمام می‌کنید)، حتی اگر سیگاری نباشید نیز برایتان مضر است. وقتی کسی سیگار می‌کشد، تمام دود سیگار وارد ریه آن شخص نمی‌شود و بخشی از آن وارد هوایی می‌شود که دیگران […]

حتما با مضرات سیگار آشنایی دارید. بد نیست بدانید که قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگار (وقتی دود سیگار شخص دیگری را استشمام می‌کنید)، حتی اگر سیگاری نباشید نیز برایتان مضر است. وقتی کسی سیگار می‌کشد، تمام دود سیگار وارد ریه آن شخص نمی‌شود و بخشی از آن وارد هوایی می‌شود که دیگران در آن نفس می‌کشند. قرار گرفتن در معرض دود دست‌دوم سیگار، خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. این موضوع می‌تواند موجب بروز سرطان ریه و دیگر انواع سرطان‌ شود. همچنین این دود، برای سلامت قلب نیز مضر است. با ما همراه باشید تا با مضرات دود سیگار برای اطرافیان غیر سیگاری آشنا شوید.

دود دست دوم سیگار و کودکان:

دود دست دوم سیگار، سلامت کودک را شدیدا به خطر می‌اندازد. کودکان به‌دلیل قرار داشتن در فرایند رشد، نرخ تنفس بالاتری نسبت به بزرگسالان دارند و به همین دلیل بیش از سایرین در معرض خطرات مرتبط با دود سیگار قرار می‌گیرند. از جمله این عوارض می‌توان به عفونت‌های تنفسی، عفونت گوش و سرفه مزمن اشاره کرد. برای حفظ سلامت فرزند عزیزتان هم که شده، نه خودتان در خانه سیگار بکشید و نه به مهمان‌هایتان اجازه انجام این کار را دهید.


اثر دود سیگار بر بیماری‌های قلبی-عروقی:

قرار گرفتن در معرض دود دست‌ دوم سیگار فورا روی سیستم قلبی-عروقی افراد اثر می‌گذارد و می‌تواند موجب بیماری‌های عروق کرونری و سکته قلبی شود. لازم است بدانید ۲۵ تا ۳۰ درصد از غیرسیگاری‌هایی که در خانه یا محل کار در معرض دود دست‌دوم سیگار قرار دارند، به بیماری های قلبی مبتلا می‌شوند. آش نخورده و دهن سوخته! همچنین قرارگرفتن در معرض دود دست‌دوم سیگار بلافاصله روی خون و رگ‌های خونی فرد اثر می‌گذارد و خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

سرطان ریه:

دود دست دوم سیگار موجب بروز سرطان ریه در بزرگسالانی شده است که هرگز سیگار نکشیده‌اند. خطر ابتلا به سرطان ریه در غیرسیگاری‌هایی که در خانه یا محل کار در معرض دود سیگار قرار دارند، ۲۰ تا ۳۰ درصد است؛ چرا که غیرسیگاری‌هایی که در معرض دود دست دوم سیگار قرار دارند، به‌اندازه سیگاری‌ها، مواد سرطان‌زا را استنشاق می‌کنند. طبق آمار هر ساله در آمریکا بیش از ۷۳۰۰ غیرسیگاری بر اثر سرطان ریه جان خود را از دست می‌دهند.

 

سیگار و سندرم مرگ ناگهانی نوزادان:

سندرم مرگ ناگهانی نوزادان، همان‌طور که از اسمش پیداست، بسیار ناگهانی، بدون توضیح و غیرمنتظره رخ می‌دهد و جان نوزاد را در سال اول زندگی‌ می‌گیرد. سندرم مرگ ناگهانی نوزادان یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ نوزاد، به‌خصوص نوزاد سالم است. دود دست دوم سیگار این خطر را افزایش می‌دهد. همچنین مادرانی که در دوران بارداری سیگار می‌کشند، خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد خود را بالا می‌برند.

کلام آخر

برای پیشگیری از استنشاق دود دست دوم سیگار، تا جایی‌ که می‌توانید از افراد سیگاری دور بمانید و در عین حال سیگاری‌ها را به ترک سیگار تشویق کنید؛ البته تشویق را با زورگویی و تحمیل عقاید خود به دیگران اشتباه نگیرید. در ضمن اگر کسی قصد سیگار کشیدن در خانه شما را داشت، محترمانه از او بخواهید برای سیگار کشیدن از خانه خارج شود تا صدمات کار اشتباه او گریبان شما را نگیرد.