اردیبهشت شروع جا به جایی مستاجران است. اما در شرایط قرنطینه سطح سه حاکم بر جامعه مسلما مستاجران نمی‌توانند به دنبال خانه باشند. بنگاه معاملات املاک تعطیل است، از سوی دیگر بسیاری حاضر نیستند بازدید از خانه را توسط مستاجران قبول کنند.

موعد قرارداد‌های مستاجران نزدیک است و می‌تواند موجی از تنش را بین موجر و مستاجر به وجود آورد. محمود محمودزاده، معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی هفته گذشته پیشنهادی برای رفع مشکلات مستاجران و مالکان به ستاد مبارزه با کرونا ارائه کرده است و امیدواریم که در جلسات ستاد این موضوع مطرح شده و دستورات لازم در این مورد ابلاغ شود. ظرف یکی دو روز آینده نتیجه این پیشنهاد مشخص خواهد شد.

محمودزاده در پاسخ به این سوال که در طرح پیشنهاد چه مسائلی برای برای وزارت راه و شهرسازی مهم بوده است؟ گفت: آیتم‌های مهم مد نظر وزارت راه و شهرسازی این است که شرایط فعلی باعث شده که بازدید از واحد‌های مسکونی را بسیار محدود کرده است. ضمن آن که مستاجران در پروسه اسباب کشی هم با مشکلات زیادی روبرو خواهند بود.

مردم باید در خانه بمانند، امکان جستجوی خانه نخواهد بود

و، اما کیانوش جهانپور، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز در این مورد اینکه ستاد ملی مبارزه کرونا برای مستاجران چه برنامه‌ای دارد گفت: به دلیل ابعاد حقوقی که مباحث مستاجر و موجر دارد حتما در ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد آن بحث خواهد شد و باید با قوه قضائیه هماهنگی‌های لازم انجام شود. مردم باید در خانه بمانند و امکان جستجوی خانه نخواهند داشت. به دلیل وجود شرایط اضطراری اگر قراردادی بین موجر و مستاجر وجود دارد نیز باید از شرایط اضطراری تبعیت کند.

وی تاکید کرد:در کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد مسائل حقوقی و ابعاد اجتماعی شرایط بین مستاجر و موجر بحث شده و مصوبه آن ابلاغ میشود.