گیاه اکسالیس یا گل عشق یکی از زیباترین و محبوب ترین گیاهان است که به رنگ بنفش تیره می باشد و شرایط کاشت و نگهداری بسیار ساده ای دارد.

کاشت و نگهداری از گیاه اکسالیس بسیار زیبا

اکسالیس یکی از جذاب ترین گیاهان به رنگ سیاه می باشد و بیشتر اعضای خانواده این گیاه به رنگ سیاه کامل هستند اما بعضی دیگر آن دارای خالخالی های بنفش نیز می باشند .

گیاه اکسالیس

به این نوع گیاهان شبدر بنفش نیز می گویند که واقعا تیره است و حال اینکه میزان تیرگی موجود در گیاه را چقدر ببینیم ، بستگی به نور محیط و دیگر وضعیت های رشدی دارد که گیاه در آن قرار گرفته است .

چگونه گیاه اکسالیس را پرورش دهیم؟

این گیاه از ریشه های زیر زمینی رشد می کند که به آن پیپ می گویند که در فصل های رشد نیاز به مراقبت خاصی از گیاهان نخواهید داشت . این گیاهان معمولا در مناطق شمالی در فصل تابستان رشد خوبی دارند و در حیاط خانه این افراد به وفور یافت می شود و در فصل های سرد نیز می توان به راحتی این گیاهان را همراه با گلدان به داخل خانه آورد و اگر در مناطق گرم زندگی می کنید ، گیاه خود را حتما بیرون از منزل نگه داری کنید.

 شکل هر کدام از کاسبرگ های این گیاهان به شکل سه برگی می باشد که مثلثی می باشند . هر کدام از این مثلث ها جهتی به سمت مرکز برگ دارند که همگی با هم به یک برجستگی کوچک منتهی می شوند . این گیاهان برای رویش برگ به سمت بیرون فشار وارد می کنند .

 این گیاهان شبیه پروانه هایی هستند که سه بال دارند و برگ های این گیاهان شب هنگام به سمت ساقه ها خم می شوند و سپس روز بعد دوباره بلند می شوند . شکوفه های این گیاهان نیز به رنگ صورتی می باشد و گل های آنان نیز معمولا دیرتر از حد معمول رویش دارد و باید کمی صبور باشید تا آن ها را ببینید .

نور مناسب

این گیاهان رنگارنگ از طریق نور جانبی رشد بسیار عالی خواهند داشت و نور خورشید برای آن ها بسیار زیاد است .

خاک

رشد این گیاهان در خاک خشک زیاد است و حتما خاک خود را از مواد مغذی پر کنید تا رشد خوب آن را تضمین کنید .

آب

این گیاه نیز باید به میزان کافی آب بخورد تا سالم بماند اما این میزان کافی به معنای آب زیاد نیست .

دما و رطوبت

این گیاه در دمای معمولی رشد خوبی دارد و باید مراقب باشید که دمای اطراف این گیاه از ۷۵ درجه فارنهایت بالاتر نرود و دمای شب نیز برای این گیاه باید بین ۵۰ تا ۶۵ درجه فارنهایت باشد .

کود گیاهی

مقدار کمی از کود برای این گیاه کفایت می کند .

انواع گیاهان شبدر بنفش

گیاهانی که با این گیاه خانواده مشترک دارند ، شامل موارد زیر می باشند :

تترافیلا که یک شبدر چهار برگه است و برگ های آن دو رنگ می باشد که این برگ ها از سمت بیرون سبز و از وسط یا همان داخل قرمز تیره می باشد و رنگ گل های این گیاه صورتی است . ارتفاع این گیاه بین ۱۵ تا ۳۰ سانت است و پهنای آن ۲۰ سانت می باشد و در فصل های گرم نیز می توان آن را بیرون از منزل نگهداری کرد .

شبدر زرد کهربایی نیز یکی دیگر از انواع شبدرهاست که بسیار طرفدار دارد .

گیاه اکسالیس تترافیلا

سمی بودن گیاهان شبدر بنفش

باید مراقب باشید که حیواناتی مثل گربه یا سگ به این گیاه نزدیک نشوند و از آن نخورند زیرا این گیاه دارای سم هایی خطرناک برای این حیوانات می باشد .

هرس کردن و مراقبت از گیاه اکسالیس در فصل زمستان

زمانی که به سمت فصل سرما می رویم، کم کم برگ های شبدر می ریزد. در این زمان باید مثل همیشه به آن آب بدهید و مراقبت خود را مثل همیشه ادامه دهید. سپس هر قسمت سبز را مثل همیشه از روی گیاه قیچی کنید و گیاه را داخل گلدان قرار دهید و آن را مانند گیاه خانگی نگهداری کنید و تا چند روز به آن آب سبک بدهید و زیاده روی نکنید .

زمانی که برگ ها دوباره ظاهر شدند، آب دادن طبیعی را دوباره شروع کنید . آن ها را در محیطی پر نور در خانه قرار دهید اما مراقب باشید که این نور مستقیم نباشد . این گیاه را در فصل زمستان باید روی یک گلدان پایه بلند داخل منزل نگه داری کنید و در فصل بهار نیز آن را هرس کنید .

اگر مشاهده کردید که هرگونه حشره ای باعث آزار و اذیت این گیاه می شوند ، حتما تا انتهای فصل رشد مراقبت از این گیاه را کم نکنید و می توانید قسمت های پلاسیده را جدا کنید یا کلا این کار را برای کوتاه کردن قد گیاه انجام دهید .

طرز نگهداری گل عشق

آسیب های گیاه اکسالیس

بیماری های قارچی ( زرد یا نارنجی شدن پشت برگ گیاهان ) و ایجاد حلقه یرقانی در این گیاه ( حلقه های زرد روی نوک برگ این گیاهان) دو مورد از اصلی ترین بیماری های گیاه شبدر هستند .

در هر دو مورد باید گیاه را از گلدان خارج کنید ، قسمت های بدون رنگ را جدا کنید و سپس قبل از هر کاری خاک تازه را به آن اضافه کنید و دوباره داخل گلدان قرار دهید و سپس گیاه را با روغن چریش اسپری کنید و برای خاک آن نیز از نوع ارگانیک استفاده کنید و مراقب باشید که نور مستقیم نیز به این گیاه نتابد که در این صورت به طور کامل محافظت خواهد شد .

برخی سوالات رایج در مورد گیاه اکسالیس یا شبدر بنفش

چرا گیاه اکسالیس من بیش از حد نازک شده است و دوکی شکل می باشد ؟ آیا می توان شکل آن را دوباره به حالت اول برگرداند ؟

برای این که دوباره شبدر خود را ضخیم تر و تقویت کنید ، باید آن را به محلی ببرید که نور کافی داشته باشد و مطمئن باشید که هوا گرم نیست و دما رو به خنکی می باشد .

تکثیر گیاه اکسالیس

چه کنم تا گیاه اکسالیس با وجود برگ های فراوان ، گل هم بدهد ؟

 شاید خاکی که برای شبدر استفاده کرده اید ، بیش از حد غنی است و شن کافی در آن یافت نمی شود . خاک پربار و غنی به رشد برگ ها کمک می کند اما در رویش گل تاثیری ندارد و گیاه را به محیط خشک تر منتقل کنید یا اینکه آب دادن به آن را کاهش دهید .

بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه شبدر چیست ؟

بهترین زمان برای این کار درست بعد از مرحله سکون گیاه می باشد ، یعنی دقیقا زمانی که گیاه رویش خاصی یا جدیدی نداشته است . در این زمان بهتر است که گیاه را به نور طبیعی و موقعیت همیشگی خود برگردانید و مثل همیشه به آن آب دهید و پیاز گیاه را از یکدیگر جدا کنید و آن ها را در خاک حاوی شن قرار دهید .

گیاه من همیشه سال برگ های زرد دارد ؟ کجای کار اشتباه است ؟

برگ های زرد نشان دهنده آب بیش از حد به گیاه می باشد و برای آب دادن به گیاه باید مراقب باشید که خاک کاملا خشک شده باشد .