با توجه به الزامی شدن دریافت سند تک برگ در نقل و انتقال املاکی که دارای سند دفترچه‌ای و قدیمی هستند، چگونگی دریافت این اسناد، باعث نگرانی و دغدغه برخی افراد شده است. در این مطلب مراحل گرفتن سند تک ‎برگ به ترتیب توضیح داده شده است.

مراحل دریافت سند تک برگ

در خصوص صدور سند تک ‎برگ مالکیت دو حالت وجود دارد.

حالت اول: اینکه سند مالکیت از نوع سند‎های دفترچه‎‎ای و منگوله دار قدیمی است و شخص صرفا قصد تبدیل و تعویض آن به سندهای تک برگ را دارد که در این صورت باید مستقیما به اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک مراجعه کند.

حالت دوم: اینکه سند مالکیت به نام فروشنده‎ ملکی است که خریدار به تازگی آن را قولنامه کرده و باید سند را هر چه سریع‌تر به نام خود انتقال دهد. در این صورت ابتدا باید همراه با فروشنده و با ارائه شناسنامه و کارت ملی هر دو نفر به یکی از دفترخانه‎های ثبت اسناد مراجعه تا معامله ملک را ثبت کنند. سپس مراحل بعدی را طی کنند.

شایان ذکر است در صورتیکه یکی از دو طرف، اشخاص حقوقی مثل شرکت‌ها یا سازمان‌ها باشند مدارک ثبتی شرکت یا سازمان نیز الزامی است.

استعلام سند قبلی

برای صدور سند تک‌برگ، نامه‌های استعلام ملک از سازمان‌های مربوطه مانند اداره ثبت و شهرداری و اداره دارایی توسط دفترخانه به متقاضی ارائه می‌شود که در مهلت مقرر وی جواب‌ استعلام این ادارات را برگرداند. برای اشخاص حقوقی استعلام از اداره تامین اجتماعی نیز ضروری است. استعلام سند قدیمی به این دلیل است که مشخص شود سند در رهن بانک، دادگاه یا زندان … نیست و یا اینکه قبلا به کسی انتقال داده نشده است. در نتیجه اگر سند آزاد نباشد، قابل انتقال نیز نخواهد بود. این مرحله در همان دفترخانه و به صورت سیستم مکانیزه انجام می‌شود که جواب استعلام معمولا دو روز زمان می‎برد.

مراجعه به اداره دارایی

هر فروشنده اعم از شخص حقیقی یا حقوقی برای انتقال و واگذاری املاک خود و صدور سند تک‌برگ، باید مالیات نقل و انتقالات املاک ناشی از این واگذاری را با توجه به ارزش معاملاتی ملک خود به اداره دارایی محل وقوع ملک پرداخت و گواهی آن را برای تحویل به دفترخانه دریافت کند.

انتقال سند در دفترخانه

نقل و انتقال سندهای دفترچه‌ای و قدیمی در داخل خود دفترچه نوشته می‌شوند اما برای سندهای تک‌ برگ اینگونه نیست. در هر دو صورت با حضور خریدار و فروشنده نقل و انتقال انجام شده و دفتر ثبت اسناد، خلاصه‌ای از نقل و انتقال را به اداره ثبت ناحیه مورد نظر از طریق سیستم مکانیزه ارسال می‌کند.

مراجعه به اداره ثبت محل وقوع ملک

در این مرحله باید به اداره ثبت املاک مربوطه مراجعه و فرم درخواست صدور سند تک‌برگ مالکیت تکمیل و ارائه شود.

شایان ذکر است هم برای صدور سند تک‌برگ نقل و انتقال و هم برای تعویض و تبدیل سند دفترچه‌ای به سند تک‌برگ، باید اصل سند مالکیت قبلی ملک به اداره ثبت ارائه شود تا سند جدید به خریدار تعلق گیرد. اگر سند دفترچه‎ای و منگوله‌دار مفقود، یا به هر دلیل مثل فرسوده شدن یا خوانا نبودن، غیرقابل استفاده شده باشد، باید قبل از اقدام به منظور صدور سند تک‌‎برگ، برای دریافت سند المثنی اقدام شود. در نهایت کلیه مدارکی را که در مراحل قبل تهیه شده باید همراه با مدارک هویتی فروشنده و خریدار و همچنین کروکی ملک به اداره ثبت ارائه شود.