محققان لابراتوار علوم رایانه و هوش مصنوعی MIT موفق به ساخت نوعی جوهر قابل برنامه ریزی به نام PhotoChromeleon شده اند که در معرض نور فرابنفش میتواند باعث تغییر رنگ و الگو در اجسام مختلف شود.

تیم پژوهشگران MIT برای ساخت این محصول جوهرهای فوتوکرومیک فیروزه ای، ارغوانی و زرد را با محلولی که قابلیت اسپری شدن روی اشیاء مختلف (از کفش و ماشین گرفته تا قاب گوشی و اسباب بازی) دارد ترکیب کردند. در ادامه شی ای که سطح آن با این محلول پوشانده شده باید درون جعبه ای حاوی پروژکتور و نور فرابنفش قرار بگیرد و کاربر رنگ و الگوی مورد علاقه اش را در اختیار برنامه ای قرار بدهد که از نور فرابنفش برای فعالسازی و غیرفعال کردن رنگ های مختلف استفاده میکند.

این رنگ ها در نور طبیعی هم دوام می آورند و اگر دیگر علاقه ای به طراحی شان نداشته باشید میتوانید از نور فرابنفش کمک بگیرید و آن را پاک و مجددا طراحی کنید. برای اشیائی که ابعاد کفش یا ماکت ماشین دارند این فرایند بین ۱۵ تا ۴۰ دقیقه طول می کشد.

Yuhua Jin مولف ارشد مقاله منتشر شده در این رابطه گفت:

این جوهر خاص می تواند ترکیبی بی پایان از گزینه ها برای سفارشی سازی محصولات مختلف را ارائه دهد و ضمن بهبود بهره وری، پسماندها را هم به میزان چشمگیری کاهش می دهد. کاربران می توانند وسایل و ظاهر آنها را به صورت روزانه با کمک این جوهر تغییر دهند بی آنکه نیاز به خرید یک قلم جنس در رنگ ها و استایل های مختلف داشته باشند.
PhotoChromeleon (که این نام نیز با در نظر داشتن شباهت رفتار جوهر به آفتاب پرست انتخاب شده) تیم محققان MIT از سیستم قدیمی خود موسوم به ColorMod کمک گرفت که با کمک تکنیک پرینت سه بعدی اشیائی با قابلیت تغییر رنگ می سازد. در این سیستم هر پیکسل باید به صورت جداگانه پرینت شود و به همین خاطر نتیجه کار رزلوشن پایینی دارد. علاوه بر این، هر پیکسل صرفا میتواند دو وضعیت داشته باشد (شفاف و رنگ خودش) به همین خاطر نیز طرح های رنگی تهیه شده با استفاده از این پیکسل ها بسیار محدود بود. در مقابل جوهر PhotoChromeleon طیف وسیعی از رنگ ها و الگوها را با رزلوشن بالا تولید میکند.
کمپانی فورد که بودجه تیم تحقیقاتی MIT را تامین کرده نسبت به کاربرد این جوهر در محصولاتش اعلام علاقمندی کرده است. این شرکت ابراز امیدواری کرده که با کمک این جوهر بالاخره هزینه و زمان مورد نیاز برای تولید قطعات خودرو را پایین بیاورد.