استان گیلان سالها و سالهاست که جزو مقاصد اصلی گردشگران محسوب می شود. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان جریان دارد؛ همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است. قله اسپیناس در آستارا و در ۱۷ کیلومتری شرق شهر لوندویل به نماد طبیعت این منطقه معروف است. در این بخش به سراغ قله اسپیناس یکی از بلندترین قله‌های این استان سرسبز و قلعه اسپیناس رفته‌ایم. با ما همراه باشید.

قله اسپیناس یا کوه اسپینه (به معنای کوه اسب) با ارتفاع ۲۰۱۵ متر از سطح آب‌های آزاد، بلندترین کوه در محدوده شهرستان آستارا به شمار می‌رود و در غربی‌ترین بخش استان گیلان و در شرق شهر لوندویل قرار دارد. کوه اسپیناس پشت تالاب استیل در بخش غربی رشته‌کوه‌های البرز، با پوشش گیاهی سرسبز و انبوه خود یکی از مناطق مورد علاقه طبیعت دوستان و کوهنوردان شناخته می‌شود.

 

 

روی این قله، قلعه تاریخی شیندان یا سندان را خواهید دید. شیندان به معنی محل نور است و در گذشته ساکنان این قلعه به صورت شبانه روز برای نگهداری از آتشکده‌ای که در آن وجود داشت، نگهبانی می‌دادند. در ساخت این قلعه از سنگ و ملات ساروج استفاده شده و ناگفته نماند که این قلعه شاهد اتفاقات و وقایع تاریخی زیادی بوده است.

در گذر از اسپیناس، آبشار لاتون را فراموش نکنید. این آبشار در انتهای غربی استان گیلان و در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی آستارا به سمت استان زیبای اردبیل، در کنار کوه اسپیناس قرار دارد.